تخته-بنایی-روسی

یکی از اصلی‌ترین موارد در سیستم کار، ایمنی و سلامت کارگران است. در دنیای ساخت و ساز نیز مواد مختلفی برای افزایش ایمنی پروژه‌های متنوع وجود دارد که تخته‌های بنایی نمونه‌ای از این مواد هستند. تخته‌ بنایی به عنوان یک سکو ایمن برای کار کردن در ارتفاع، مورد استفاده قرار می گیرند.تخته بنایی یا زیرپایی از چوب درختان مناطق مختلف ساخته می‌شود و بر همین اساس انواع گوناگونی دارد. در این مقاله قصد داریم با تخته بنایی روسی آشنا شویم و ویژگی های آن را معرفی کنیم.

تفاوت تخته بنایی روسی و ایرانی

در بررسی تفاوت تخته بنایی روسی و ایرانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

از اصلی‌ترین ویژگی‌های تخته بنایی ایرانی استحکام، طول عمر زیاد و میزان مقاومت زیاد تخته در برابر ضربه است. قیمت آن نیز نسبت به نمونه‌های خارجی مقرون به صرفه است. این تخته‌ها در برابر عوامل جوی مثل سرما و گرما یا رطوبت مقاومت زیادی دارند و برای کار ساخت و ساز در محیط‌های خارجی مناسب هستند. سطح تخته کاملاً یکدست و صاف است و خمیدگی ندارد. چوب های مورد استفاده در تهیه تخته بنایی ایرانی کیفیت زیادی دارند.

تخته بنایی روسی از چوب‌های روسی تولید می‌شود و برعکس تخته بنایی ایرانی از مشکلاتی مثل داشتن ترک در سطح چوب در ایمن هستند و میزان کیفیت چوب‌های روسی چندین برابر چوب‌های ایرانی است. سطح تخته روسی کاملاً صاف و یکدست است. تخته بنایی از نوع روسی به دلیل کیفیت مطلوب، مانع از لغزش کارگران در حین استفاده از تخته در ارتفاع بالا می‌شود. وزن تخته‌ها سبک است و به راحتی قابل حمل هستند. به همین دلیل در طولانی مدت می‌توان از آن‌ها استفاده کرد و از نظر اقتصادی به صرفه هستند. به طور کلی می‌توان گفت کیفیت تخته بنایی روسی نسبت به نمونه ایرانی بهتر است و کارایی بیشتری نیز دارد.

ویژگی-تخته-بنایی-روسی

ویژگی‌های تخته بنایی روسی

تخته بنایی روسی معمولاً از با کیفیت‌ترین و مرغوب‌ترین چوب‌های روسی موجود تهیه می‌شود. این تخته ها در برابر عوامل مختلفی مثل رطوبت یا گرما و سرما مقاومت زیادی دارند و برای ‌ایستادن کارگران بر روی داربست‌ها قابل استفاده هستند. برای انجام انواع عملیات مثل تعمیر بنا سازه، رنگ ‌آمیزی یا گچ کاری می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

استفاده از این تخته‌ها در ارتفاع بالا ایمنی افراد را تأمین می‌کند و به دلیل وزن سبکی که دارد، به راحتی بر روی پروژه‌های مختلف ساختمانی قابل اجرا است. سطح کاملاً صاف و یکدستی دارد و در برابر خرابی و ترک خوردگی مقاوم است. به دلیل کیفیت چوب مورد استفاده در تخته بنایی روسی، در بلند مدت قابل استفاده هستند.

کاربرد‌های تخته بنایی روسی

تخته‌های بنایی پس از استفاده، قابلیت استفاده مجدد نیز دارند و در واقع همه کاره محسوب می‌شوند. از این تخته‌ها می‌توان در ساخت وسایل جدید استفاده کرد و یا پس از استفاده به عنوان تخته بنایی در ساخت نیمکت، تخت ‌خواب و ابزاری از این قبیل استفاده شوند. از تخته بنایی روسی می‌توان برای ساخت قفسه‌های کتاب، قفسه تجهیزات پخت و پز، قفسه نگهداری گلدان و… نیز کمک گرفت.

این تخته‌ها برای طراحی دکوراسیون خانه یا محیط، طراحی یا ساخت مبلمان، ساخت میز مورد استفاده در کارگاه، ساخت روکش تزیینات و … نیز قابل استفاده هستند.

خرید-تخته-بنایی-روسی

خرید تخته بنایی روسی

هنگام تهیه تخته‌های بنایی برخی از موارد باید بررسی شود.

  • استاندارد‌های لازم تخته‌های بنایی برای استفاده در ارتفاع بالا باید کنترل شوند تا ایمنی کارگران به خطر نیفتد.
  • هنگام خرید باید پوسیدگی تخته‌های بنایی مورد بررسی قرار گیرد. در صورت وجود هر نوع پوسیدگی یا بریدگی در سطح این تخته ها، برای استفاده به عنوان سیستم حفاظتی مناسب نیستند.
  • هنگام انتخاب تخته باید تخته‌های معیوب از رده استفاده خارج شوند و کنار گذاشته شوند تا در صنایع دیگر مورد استفاده قرار گیرند.

 اگر تخته‌های بنایی قرار است در محیط خاصی نگهداری شوند، تهویه هوا محل باید مورد کنترل باشد و جریان هوا به صورت مداوم میان تخته‌ها برقرار باشد. در این صورت تخته‌ها خشک می‌مانند و از پوسیدگی آن‌ها جلوگیری می‌شود.

قیمت تخته‌های روسی

تخته بنایی روسی و ایرانی قیمت‌های متفاوتی دارند. تخته‌های ایرانی معمولاً قیمت کمتری دارند؛ چرا که از چوب‌های داخلی در تهیه آن‌ها استفاده می‌شود. اما در تهیه تخته بنایی نوع روسی از چوب‌های روسی مرغوب استفاده می‌شود که به دلیل بالا رفتن قیمت ارز در کشور ما، هزینه نسبتاً زیادی دارد.

به طور کلی به دلیل نوسانات بازار چوب ایران نمی‌توان قیمت ثابتی برای هر کدام از انواع تخته‌های بنایی در نظر گرفت. اما بهتر است بدانید تخته بنایی از نوع روسی در کنار داشتن قیمت بالا، کیفیت زیادی نیز دارد و استفاده از آن باعث افزایش ایمنی شرایط کار می‌شود.شما میتوانید برای اطلاع از قیمت ها از طریق راه ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

ارتباط با کارشناسان فروش

برای استعلام قیمت و سفارش با کارشناسان ما در آوا چوب تماس بگیرید

جمع بندی

در این مقاله درباره تخته بنایی صحبت کردیم و انواع تخته بنایی روسی و ایرانی را بررسی کردیم. امروزه تخته بنایی جزئی از مواد ضروری و اولیه ساخت و ساز به شمار می‌رود و کاربرد‌های زیادی در ساختمان ‌سازی دارد. به طوری که نمی‌توان بدون استفاده از این تخته ها پروژه را تکمیل کرد.

برای تهیه تخته‌های بنایی روسی یا ایرانی بهتر است ابتدا اطلاعات خود را در این باره افزایش دهید و ویژگی‌های مختلف هر یک از انواع تخته ها را بدانید. سپس بر اساس اطلاعات خود اقدام به تهیه تخته بنایی مناسب و مرغوب نمایید. همچنین بهتر است به نکات مهم در هنگام انتخاب و خرید تخته بنایی نیز دقت کنید تا محصول خریداری شده کیفیت لازم را داشته باشد.آوا چوب عرضه کننده بهترین تخته بنایی روسی با نازل ترین قیمت و بالاترین کیفیت میباشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *