تخته چند لایی روسی یک نوع از تخته چندلایی است که از ورقه های چوبی تولید می شود. تخته چندلایی روسی از چوب روسی تهیه می شود. برای ساخت تخته چندلایی روسی ورقه های چوب روسی را بر روی یکدیگر قرار می دهند و سپس چسب مخصوص را بین لایه ها می ریزند و در مرحله ی بعد تخته چندلایی روسی را درون دستگاه مخصوص قرار می دهند و سپس تحت فشار و حرارت قرار می دهند تا این لایه های چوب روسی به یکدیگر بچسبند. سپس این تخته چندلایی روسی را در فضای باز و محیط خشک قرار می دهند تا برای استفاده آماده شود. سپس نواحی اضافی تخته چندلایی روسی را برش می دهند تا به تخته چندلایی به شکل منظم و دقیقی دربیاید.

برای ساخت تخته چندلایی روسی از چوب روسی استفاده می شود. چوب روسی دارای دو نوع مختلف است. چوب نرم و چوب سخت. چوب نرم از چوب درختان سوزنی برگ مانند کاج تهیه می شود. چوب روسی سخت از درخنات پهن برگ همچون زبان گنجشک به دست می آید.

تخته چندلایی روسی دارای سطح صاف و دوطرفه ای است. تخته چندلایی از سه لایه ی اصلی تشکیل شده است. لایه ی رویی یا ظاهری تخته چندلایی روسی یکی از بخش ها است. قسمت دیگر لایه ی مرکزی تخته چندلایی روسی است. بخش دیگر نیز لایه ی میانی تخته چندلایی روسی است.

برای تهیه تخته چندلایی روسی از دو روش استفاده می شود. در روش اول همه ی لایه های تخته چندلایی در یک اندازه بریده شده و سپس به یکدیگر متصل می شوند. روش دوم ساخت تخته چندلایی به این صورت است که لایه های میانی تخته چندلایی روسی را از تکه های مختلف چوب تهیه می کنند.

تخته چندلایی روسی دارای انواع مختلفی است. نوع همگن تخته چندلایی  روسی از یک نوع چوب ساخته شده اند. نوع دیگر تخته چندلایی ناهمگن است است که لایه های مختلف آن تخته چندلایی روسی از انواع مختلف چوب به دست می آید. نوع دیگر تخته چندلایی روسی نیز تخته چندلایی درازتار می باشد که جهت الیاف آن موازی با طول تخته چندلایی است. یکی دیگر از انواع تخته چندلایی روسی نیز نوع تخته چندلایی پهنا تار است که جهت الیاف لایه ی بیرون آن در موازات با عرض تخته چندلایی است. از انواع دیگر تخته چندلایی روسی می توان به تخته چندلایی قالبی اشاره کرد که مسطح نیست و با استفاده از فشار به اشکال مختلف درمی آید.

از تخته چندلایی روسی در مصارف مختلفی استفاده می شود. یکی از مصارف مهم تخته چندلایی روسی در استفاده به عنوان کفپوش است. کفوپوش های تولید شده با استفاده از تخته چندلایی روسی از کیفیت و طول عمر بالایی برخوردارند. این کفپوش ها از مقاومت بالایی در برابر آسیب های مختلف برخوردارند.

همچنین از تخته چندلایی روسی برای ساخت انواع مبل و دکوراسیون مختلف استفاده می شود. تخته چندلایی روسی مقاومت بسیار بالایی در برابر عوامل طبیعی همچون حرارت های بالا و پایین و همچنین رطوبت و آب دارد. تخته چندلایی روسی نسبت به تخته های یک تکه و محصولاتی که از آن تولید شده اند از دوام و مرغوبیت بالاتری برخوردار است. همچنین از تخته چندلایی در مصارف صنعتی نیز به وفور استفاده می شود. همچنین می توان از تخته چندلایی روسی در مصارف هنری همچون هنرهای دستی و ساخت تزئینات چوبی استفاده کرد.

تخته چندلایی روسی نسبت به تخته های یک تکه و حتی تخته چندلایی های مشابه وزن کمتری دارد و سبک تر است. با این وجود تخته چندلایی روسی از استحکام و مقاومت خوبی برخوردار است. دچار انحنا و خمیدگی و ترک خوردگی نمی شود و به دلیل ساختار شکلی تخته چندلایی، لایه های مختلف آن به عنوان پشتیبان یکدیگر عمل می کنند و در مواقع ضربه و فشار هر لایه باعث تقویت سایر لایه ها می شود.

تخته چندلایی روسی همچنین در برابر روطوبت و آب بسیار مقاوم است و می توان از تخته چندلایی روسی در محیط هایی با رطوبت بالا نیز استفاده کرد. تخته چندلایی روسی نسبت به تخته های یک تکه از مقاومت و دوام بیشتری برخوردارند و بسیار به صرفه تر هستند.

مشاوره رایگان

نیاز به اطلاعات بیشتری دارید با کارشناسان ما در ارتباط باشید .

جهت دریافت اطلاعات کامل از محصولات با کارشناسان مجموعه آوا چوب در ارتباط باشید

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *