تخته چندلایی

تخته چندلایی از تعدادی ورق های چوبی تشکیل شده است تخته چندلایی چند ورق نازک چوبی است که با استفاده از چسب مخصوص به یکدیگر چسبانده می شوند

تخته چندلایی چگونه درست می شود؟

بعد از قرار دادن ورق های چوب بر روی یکدیگر و ریختن چسب میان آن ها، با استفاده از فشار و حرارت لایه های چوب به یکدیگر می چسبند این کار در یک دستگاه پرس انجام می پذیرد تخته های چوب به صورت عمود بر روی یکدیگر قرار می گیرند و درون دستگاه گذاشته می شوند و با استفاده از حرارت بالا لایه های چوب به هم چسبیده می شوند. سپس برای تنظیم ابعاد و یکدست شدن محصول، قسمت های اضافی از تخته چندلایی برش داده می شود بعد از خارج کردن تخته چندلایی از دستگاه، باید در محیطی باز قرار بگیرد تا خشک شود.

چوب های مورد استفاده برای ساخت تخته چندلایی از دو نوع کلی چوب انتخاب می شوند یا از درختانی که چوب سخت دارند تهیه می شوند و یا در مدل های ارزان تر از چوب های نرم برای ساخت تخته چندلایی استفاده می شود.همچنین این محصول از سطح صاف و دو طرفه ای برخوردار است تخته چندلایی از سه بخش اصلی تشکیل شده است. بخش رویی و ظاهری آن را لایه های خارجی یا لایه های نمایی تشکیل می دهند.

لایه های مرکزی یا مغز تخته چندلایی نیز بخش دیگر تخته چندلایی است لایه های میانی نیز بخش سوم محصول تخته چندلایی است ممکن است برای ساخت تخته چند لایه از دو روش استفاده می شود روش اول به این صورت است که همه ی لایه ها در یک اندازه بریده شده و به هم چسبانده می شوند در روش بعدی ساخت تخته چندلایی، لایه ی میانی از تکه های مختلف چوب تشکیل شده است.

ساخت تخته چندلا

 تخته چند لایی چیست و انواع آن

تخته سه لایی یا تخته چند لایی دارای انواع مختلفی است که در زیر شش نوع آورده شده است.همینطور میتوانید تعریف بیشتری از تخته چندلایی چیست را در مقاله ای که برای شما جمع آوری کرده ایم مشاهده فرمایید.

۱- نوع همگن

در این نوع از تخته ، تمامی لایه های آن تنها از یک نوع مشخص چوب ساخته شده اند

۲- نوع ناهمگن

همانطور که از نام آن مشخص است ، لایه های مختلف آن از انواع متفاوتی از چوب تولید شده است

۳- نوع درازتار

این نوع از تخته چندلایی میباشد که  جهت الیاف در این مدل درازتار به سمت لایه ی بیرونی موازی با طول تخته است.

۴- نوع پهناتار

برخلاف نوع قبلی ، جهت الیاف این نوع در راستای عرض تخته می باشد.

۵- نوع قالبی

این مدل مسطح نیست و مطابق با کاربردهای مختلف به اشکال مختلف تولید می شود

۶- نوع متعادل

در این نوع ، لایه های قرینه نسبت به لایه ی مغز یا مرکزی ،به صورت دو به دو از یک نوع چوب هستند و یا ضخامت یکسانی را دارند

۷- نوع مطبق

تمام الیاف لایه های میانی و مرکزی در موازات الیاف لایه ی بیرونی است

۸ – نوع لایه اختر

در این نوع تخته ، لایه های طوری بر روی هر قرار می گیرند که الیاف آن ها به شکل ستاره در می آید

۹- نوع مختلط

در صورتی که لایه ی مرکزی و یا بعضی از لایه های دیگر از موادی غیر از چوب تهیه شده باشند به آن مختلط می گویند

کاربرد تخته چندلایی

مصارف متنوع و مختلفی دارد می توان از آن برای مصارف خانگی مانند کفپوش ها استفاده نمود کفپوش هایی که با استفاده از تخته چندلایی تولید شده اند در برابر حرارت و ضربه از استحکام بیشتری نسبت به سایر کفپوش هایی که از تخته های یک تکه ساخته شده اند برخوردارند.

همچنین برای دکوراسیون و تزئینات مختلف از تخته چندلایی استفاده می شود همچنین می توان برای تولید انواع مبل، کمد، کابینت و سایر دکورهای چوبی مورد استفاده قرار داد. چرا که  تحمل و مقاومت خوبی در برابر رطوبت، حرارت و برخورد دارد. همچنین از چندلایی می توان برای مصارف مختلف صنعتی نیز استفاده نمود. انواع این نوع از تخته ها بسیار سبک هستند و در مقایسه با تخته های یک تکه از وزن کمتری برخوردارند.

تخته چندلایی به شدت مقاوم است و از استحکام بسیار خوبی برخوردار است و خیلی کمتر از سایر محصولات دچار دچار انحنا و خمیدگی می شود. دلیل این موضوع نیز ساختار لایه ای تخته چندلایی است که باعث می شود لایه های چوب به عنوان پشتیبان یکدیگر عمل کنند و هر لایه باعث تقویت لایه ی دیگر تخته چندلایی می شود.

تخته چندلایی به نسبت سایر محصولات چوبی در برابر رطوبت تحمل پذیری و مقاومت بسیار بالایی دارد و در محیط هایی با رطوبت بالا نیز از طول عمر و دوام بیشتری نسبت به تخته های یک تکه و یک لایه برخوردار است. همچنین تخته چندلایی را می توان در طرح ها و اشکال مختلف تولید و یا خریداری کرد که دارای تنوع بسیار بالایی نیز می باشد .

از چندلایی می توان در مصارف گوناگون با کاربردهای مختلف استفاده کرد.همچنین در صنعت مبل سازی، کفپوش، نمای ساختمان مانند سقف و دیوار و همچنین برای ساخت دکورهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد برای استفاده در تزئینات و هنرهای دستی نیز می توان از تخته چندلایی استفاده کرد.

کاربرد تخته چندلایی

ویژگی های تخته چندلایی

این نوع تخته نسبت به تخته های یک تکه از وزن بسیار کمتری برخوردار است استحکام بسیار خوبی دارد و در برابر ضربه و برخورد مقاوم است. به دلیل استحکام بالا ، دچار خمیدگی و انحنا نمی شود. از چندلایی می توان در محیط های خیس و مرطوب نیز استفاده کرد در مجموع طول عمر و دوام آن نسبت به تخته های یک تکه بیشتر است این نوع تخته ها را می توان در طرح ها و اشکال مختلف تولید و یا خریداری کرد تنوع محصولات ارائه شده در ساختار و ظاهر بسیار بالا است به دلیل ساختار لایه ای ، در صورت وقوع آسیب به لایه ی بیرونی سایر لایه ها به عنوان پشتیبان آن عمل می کنند.

قیمت تخته چندلایی

اما قیمت این محصول به جنس چوب به کار رفته و همچنین نوع چسب و کارخانه یا کارگاهی که در آن تهیه شده است بستگی دارد. برای خرید چندلایی با فراورده های چوبی گودرزی تماس حاصل نمایید .چرخش چوب آنها تا ۹۰ درجه از یکدیگر چرخانده است این چوب مهندسی شده از خانواده تخته های تولیدی است که شامل فیبربند با چگالی متوسط ​​(MDF) و تخته ذرات (نئوپان) است. تمام تخته سه لایه ها ، ورق های رزین و فیبر چوب را به هم متصل می کنند (سلول های سلولزی طولانی ، قوی و نازک هستند) تا مواد کامپوزیتی تشکیل دهند.

 این تناوب دانه را دانه بندی متقاطع می نامند و دارای چندین مزیت مهم است: گرایش چوب به شکافتن را هنگام میخ در لبه ها کاهش می دهد. انبساط و انقباض را کاهش می دهد و ثبات بعدی را بهبود می بخشد. و باعث می شود قدرت پانل در همه جهات سازگار باشد. معمولاً تعداد عجیبی از مگسها وجود دارد ، به طوری که ورق متعادل باشد – این امر باعث کاهش پیچ و تاب می شود از آنجا که تخته سه لا با دانه هایی که در برابر یکدیگر و با تعداد کمی از اجزای کامپوزیت عجیب و غریب هستند ، به هم متصل می شوند .

از جهت سختی بالایی عمود بر جهت دانه سطح سطح قرار دارند تخته سه لا های کوچکتر ، نازک تر و پایین تر فقط ممکن است دارای لایه های (لایه ها) خود در زاویه های مناسب یکدیگر باشند برخی از محصولات تخته سه لا با کیفیت بهتر ، با طراحی دارای پنج عدد پله در مراحل ۴۵ درجه (۰ ، ۴۵ ، ۹۰ ، ۱۳۵ و ۱۸۰ درجه) می باشند و در محورهای مختلف قدرت ایجاد می کنند کلمه ply از فعل فرانسوی plier ، [۱] “تاشو” ، از فعل لاتین plico ، از فعل یونانی باستان πλέκω مشتق شده است.

مشاوره رایگان

نیاز به اطلاعات بیشتری دارید با کارشناسان ما در ارتباط باشید .

۰۲۱-۳۳۲۸۴۵۱۱ جهت دریافت اطلاعات کامل از محصولات با کارشناسان مجموعه آوا چوب در ارتباط باشید.

دیدگاه ها غیرفعال است