تخته چند لایی ایرانی

تخته چند لایی ایرانی : برای تولید تخته چند لایی ابتدا از تخته چوب ورق های نازکی را برش می زنند و سپس با روش های سنتی و یا صنعتی آن ها را خشک می کنند و آن را به درجه تعادلی از رطوبت می رسانند این میزان از رطوبت به نوع چوب هایی که در تهیه ی تخته چند لایی به کار رفته است بستگی دارد در صورتی که این موضوع به خوبی و اصولی انجام نشود می تواند کیفیت تخته چند لایی را به شدت پایین بیاورد خشک کردن بیش از اندازه یا باقی ماندن رطوبت در یک سری از لایه ها می تواند محصول نهایی را نامرغوب نماید هنگام تولید تخته لایی ایرانی از چسب های خاصی استفاده می شود که پایه ی آب دارند این چسب ها به همراه مواد پر کننده در میان ورق های چوب قرار می گیرند تا به خوبی چسب در تمامی سطوح جای گیرد.

تاریخچه تخته چند لایی

در کشورهای مختلف تخته لایی را از چوب های متفاوتی که در همان مناطق می روید تهیه می کنند این بستگی به فراوانی نوع چوب در این کشورها دارد اما به صورت کلی از دسته درختان سوزنی برگ و پهن برگ برای تولید تخته چند لایی استفاده می شود. که هر یک دارای مشخصات خاص خود هستند. تخته چند لایی که با چوب های برگ سوزنی تولید می شوند نسبت به گونه های پهن برگ ، دارای استحکام بیشتری بوده و می توانند در برابر شرایط محیطی مقاومت بهتری را از خود نشان دهند و می توانند کیفیت بهتری از تخته چند لایی را از خود نشان دهند.

گونه های درختی با برگ های سوزنی بیشتر در مناطق جنگلی روسیه ، برزیل و فنلاند رشد می کند و تخته چند لایی های وارداتی به طور معمول از این کشورها وارد بازار چوب ایران می شوند که کیفیت خوبی داشته و مشتریان زیادی را دارد اما در ایران به دلیل رویش بیشتر درختان برگ پهن ، تخته چند لایی های تولیدی نیز عمدتا از این نوع درخت تولید می شود که می توان از آن ها در صنعت مبلمان سازی و تهیه پالت ها استفاده نمود خارج از این که ورق های چوب به کار رفته در تخته چند لایی ایرانی دارای چه کیفیت و ویژگی هستند این موضوع نیز اهمیت دارد که تولید این نوع از تخته نیز به خوبی و مطابق با اصول و استانداردهای لازم انجام شود تا محصول نهایی دارای کیفیت خوبی شود.

تاریخچه تخته چند لایی
تاریخچه تخته چند لایی

مزایای تخته چند لایی ایرانی

این یک حقیقت است که کیفیت چوب هایی که در تولید تخته چند لایی در کشورهایی مانند روسیه و یا فنلاند از آن ها استفاده می شود بسیار بالا بوده و در کارخانه های تولید تخته چند لایی در این کشورها نهایت کیفیت و اصول رعایت می شود ،و در نهایت با تخته چند لایی مرغوبی در نوع وارداتی مواجه هستیم که نسبت به نوع ایرانی دارای فاصله است. همین امر باعث می شود تا قیمت بین تخته چند لایی ایرانی با نوع وارداتی آن کاملا متفاوت باشد.

البته این نکته را هم باید متذکر شویم که مقاومت و استحکام تخته چند لایی در مقایسه با سایر محصولاتی همچون ام دی اف و نئوپان بالاتر بوده و کاربری آن نیز بیشتر خواهد بود در تولید تخته چند لایی از ورق های نازک با سطح مقاطعی متفاوت استفاده کرده و آن ها را شبیه با تار و پود روی هم قرار می دهند تا بتوانند آن را مستحکم سازند بنابر این در سازه هایی که نیاز به مقاومت بیشتر است از این نوع چوب استفاده می کنند و امکان استفاده از نئوپان و ام دی اف نیست.

تخته چند لایی ایرانی چیست ؟

و نکته ی مهم تر آن که در صورتی که قرار است تخته چند لایی بسیار مقاومی داشته باشیم نیاز است که تعداد لایه ها بیشتر بوده و از چسب های مناسبی استفاده شود عمدتا تخته چند لایی ایرانی را از سه ، پنج و هفت لایه تولید می کنند که هر یک از لایه ها می تواند از لایه ی زیرین خود مراقبت نماید در تخته چندلایی نوعی بافت در چوب ایجاد می شود تا طول عمر و استحکام آن را بالا ببرند

برای تهیه تخته چند لایی ایرانی می توانید با شرکت آواچوب تماس گرفته و بهترین کیفیت را با قیمتی مناسب دریافت نمایید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *