تخته چوب

تخته چوب چیست ؟ به تمامی الوار هایی که از چوب ساخته میشود را تخته چوب مینامند به طور معمول به چوب هایی که به شکل صفحه هستند تخته گفته می شود این نوع از چوب بسیار پر کاربرد هستند تخته چوب را برای میز، تخته ی کلاس درس ، قفسه ، سقف کاذب و نمای ساختان استفاده می کنند و به دلیل گستردگی نوع کاربرد این نوع از چوب ، دارای تنوع تولید نیز هستند که می توانید به سادگی آن را در بازار ایران جستجو نمایید.

 

انواع تخته چوب

تخته چوب به جهت نوع ساخت دارای سه دسته هستند : نوع اول گروهی هستند که با ضایعات چوب ساخته می شوند و به نام های نئوپان، ام دی اف و اچ دی اف در بازار شناخته شده اند. گروه دوم زمانی که چند لایه نازک تر از چوب را تحت فشار زیاد و با چسب در کارگاه و یا کارخانه به یکدیگر می چسبانند محصول بدست آمده چندلایی خواهد بود .

از تخته های سه لایی و یا پلی وود ها جهت کارهای تزئینی استفاده می کنند که کار تمام شده را دارای زیبایی خاصی می کند دسته دیگر از تخته چوب ، از برش کامل و سالم از تنه ی درخت ایجاد می شود که در ایران به نام چوب زیر پایی معروف است همچنین این دسته از چوب از روسیه نیز وارد شده و به نام چوب روسی به بازار ایران وارد شده است.

مزایای چوب روسی

چوب روسی دارای رنگ روشنی است و وزن کمی داشته و در برابر تغییرات آب و هوایی مقاومت زیادی دارد معمولا چوب روسی از گونه های درخت کاج ، بلوط ، نراد و راش می باشد که به سادگی برش می خورند و برای سنباده زنی مناسب هستند. به همین دلیل می توان چوب روسی را به هر ابعادی که مدنظر است برش داد در مورد تخته زیرپایی نیز می توان گفت که در برابر تحمل وزن مقاوم بوده و عمدتا در طول چهار متری تولید می شوند.

قیمت این نوع چوب ها به ابعادی که دارند وابسته است اما در حالت کلی می توان این طور در نظر گرفت که ارزان ترین چوب در بازار می باشند. همان طور که پیش تر نیز بیان شد چوب از ورقه های چوب که به صورت ورقه های نازک شده ی چوب هستند تشکیل می شود که بر روی هم به صورت زوایای متفاوتی قرار می گیرند ضخامت این ورقه های نازک کمتر از یک میلی متر است و ابعادی بین دو تا ده سانتی متر دارند.

 

الوار از چه نوع درختانی تهیه میشود ؟

برای تولید الوار چوب عمدتا از درختان گونه های کاج یا صنوبر استفاده می شود این نوع از درختان دارای خاصیت چسبندگی بیشتری هستند و به طور معمول از ارزان ترین گونه های درختی و چوب به شمار می آیند. مهمترین کاری که در عملیات تهیه تخته چوب انجام می شود این است که از بخش داخلی و سال چوب ، با استفاده از ماشین های پیشرفته ورقه های نازک چوب تهیه می شود.

سپس از تکه های برش خورده خشک شده کنار یکدیگر قرار می گیرند و با چسب های ضدآب و رزین آغشته شده و با استفاده از ماشین پرس به یکدیگر با فشار چسبیده می شوند به طور معمول ابعاد تخته چوب ۲۴۴ * ۱۲۲ سانتی متر می باشد و در ضخامت های شش الی بیست و پنج میلی متر به بازار عرضه می شوند. شاید تا کنون تصور می کردید تخته چوب از چوب های ضایعات و خراب تهیه می شوند، اما این گونه نیست مطابق استاندارد تولید تخته چوب استفاده از چوب های کرم خورده و معیوب و ضعیف در تولید آن مجاز نیست.

تخته چوب در چهار طبقه بندی استاندارد وارد بازار چوب می شود که از یک تا چهار رتبه بندی می شود بالابودن گرید تخته چوب نشان از کیفیت بالای آن است. در حقیقت آن چه که باعث می شود تخته چوب در این چهار رده قرار گیرد نوع فرآوری آن بوده و به نوع رزین و چسب استفاده شده در ساخت بستگی دارد. گرید یک الوار چوب در تولید لوازم چوبی داخل ساختمان مورد استفاده است .گرید دوم جهت دکوراسیون داخلی ، کابینت ، قفسه و دیوارهای موقت استفاده می شود، گرید سوم در فضاهایی که نیاز به حمل بار با حجم و وزن بالا می باشد و یا مناطق مرطوب استفاده می شود گرید چهارم را نیز می توان در گونه شرایط جوی استفاده نمود زیرا دارای تحمل بار بسیار سنگین را دارد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *