رنگ گیاهی چوب

رنگ گیاهی چوب این امکان را دارد تا ایجاد پیوند مولکولی بالاتر ، از چوب محافظت بیشتری به عمل آورده و باعث افزاش طول عمر آن گردد از طرفی می تواند این قابلیت را در چوب ایجاد نماید که ضد آب شود همچنین  کاملا طبیعی بوده و از هرگونه حلال و مواد آلی به دور است.مضرات و زیان های زیادی که رنگ های شیمیایی به دنبال داشت، باعث شد که تولید کنندگان و دانشمندان به فکر تولید رنگی با کارایی بهتر و ضرر کمتر بیفتند و این به تولید رنگ های چوب گیاهی انجامید. در خرید رنگ چوب گیاهی اغلب از روغن های طبیعی و زیستی طبق آخرین فناوری های بروز دنیا استفاده شده است.

هیچ چیز بهتر از یک محصول ارگانیک و طبیعی نیست. از این رنگ برای پوشش نهایی انواع سطوح چوبی استفاده می شود. از جمله سطوح قابل استفاده می توان موارد زیر را نام برد:

 • ظروف چوبی
 • مجسمه های چوبی
 • میز و صندلی چوبی
 • کمد و قفسه چوبی
 • کابینت چوبی
 • کف پوش و پارکت
 • دیوار پوش
 • اسباب بازی های چوبی
 • کاربرد در جواهرات رزینی
 • استفاده در ظروف چوبی
 • مورد استفاده در آستر کشی رنگ و پوشش یا فینیشینگ
 • چوب نماها
 • ترمیم چوب های قدیمی

رنگ گیاهی چوب چه کاربردی دارد ؟

از این به طور معمول در صنایع چوب و مبلمان ،کف پوش یا لوازم چوبی که در آشپزخانه می باشد ، استفاده می شود به دلیل سلامت بودن این رنگ در اسباب بازی های کودکان نیز مورد استفاده قرار می گیرد. شاید شما هم این گونه فکر می کنید که چوب یکی از ارزشمند ترین محصولاتی است که طبیعت به انسان ها هدیه داده است .بنابراین بدیهی است که نیاز است بیشترین مراقبت و حفظ آن را داشته و از راه کارهای متفاوتی برای افزایش طول عمر آن استفاده نماییم. استفاده از رنگ گیاهی چوب ضمن حفظ سلامت محیط زیست ، می تواند باعث مقاومت بیشتر چوب شده و طول عمرش را بالا ببرد.

رنگ گیاهی چوب چه ویژگی هایی دارد؟

 دارای مواد طبیعی بوده و با محیط زیست سازگار است و مواد شیمیایی در آن به کار نرفته است. همچنین با استفاده از این نوع رنگ می توان چوب را در برابر رطوبت مقاوم ساخت بنابر این در مواقعی که نیاز است که لوازم چوبی در برابر آب مقاوم باشند. از پوشش این رنگ استفاده می شود  به خصوص در مناطق شرجی و مرطوب این موضوع بسیار دارای اهمیت است و باعث می شود از پوسیدگی چوب جلوگیری می شود.

از سویی دیگر به آسانی می توان از این گونه رنگ ها مراقبت کرده و آن ها را ترمیم نمود در صورتی که سطح چوب دارای خراشیدگی و یا آسیب سطحی شود، با استفاده از کمی رنگ بر روی محل آسیب دید و تمیز کردن با یک تکه پارچه ، سطح چوبی به سهولت ترمیم می شود.

در رنگ گیاهی چوب تنوع بسیاری وجود دارد فناوری به کار رفته در این رنگ باعث می شد که بافت و طرح ظاهری و طبیعی چوب کاملا حفظ شده و تنها با یک لایه پوشش از رنگ بتوانید رنگ های متنوعی را ایجاد نمایید از طرفی این امکان وجود دارد با ترکیب چند رنگ ، زیبایی بیشتری را خلق می نمایید .

همینطور دیگر ویژگی هایی که رنگ گیاهی چوب از آن برخوردار میباشد به شرح زیر است:

 • نقوش و برجستگی های سازه ی چوبی را نمایان کند.

برخلاف رنگ های شیمیایی، که زیبایی و نقوش چوب را پنهان می کند و جلوه ای مصنوعی ایجاد می کند، رنگ چوب گیاهی به تمام سطوح سازه نفوذ و نگاره های طبیعی چوب را به خوبی نمایان می کند. اما باید دقت کنید که از با کیفیت ترین و بهترین رنگ چوب گیاهی استفاده کنید.

 • جلوگیری از ترک و پوسته شدن چوب

اگر از بهترین رنگ چوب گیاهی استفاده کنید این اطمینان را برای شما ایجاد می کند که از سازه ی چوبی شما در برابر لایه و پوسته شدن و آسیب محافظت می کند. این نوع رنگ با کیفیت بالا و آب گریز بوده و از چوب در برابر نفوذ آب محافظت می کند. در عین حال به چوب اجازه تنفس و تبادل گاز با محیط را می دهد. در نتیجه چوب به اصطلاح باد نمی کند و پوسته نمی شود.

مزایا رنگ گیاهی چوب

مزیت رنگ گیاهی چوب چیست ؟

سال های مدیدی در ایران یکی از مرسوم ترین راه های ایجاد پوشش محافظتی ، استفاده از مواد نفتی بوده است که در تمامی صنایع از آن بهره می بردند این نوع رنگ ها و نوع پوششی که داشتند دارای مزایایی نیز بودند اما عمده معایب آن را می توان این گونه شرح داد. به عنوان نمونه در اغلب اوقات برای رنگ آمیزی فضای داخلی ساختمان ها از رنگ روغنی استفاده می شد. که در زمان اجرای رنگ بوی بد رنگ و تینر تمام فضای ساختمان را می گرفت و باعث مسائل تنفسی و پوستی می شد به خصوص کسانی که کار نقاشی و رنگ آمیزی را انجام می دادند.

از طرفی عوارضی را ایجاد می کرد که ناشی از فعل و انفعال رنگ روغنی ساخته شده از مواد شیمیایی بر روی دیوار ها بود که مسائلی همچون سردرد و حالت تهوع و مشکلات تنفسی را باعث می شد .همچنین اجرای این نوع رنگ ها مدت زمانی زیادی را نیاز دارد تا بتوان کامل سطوح را پوشش داد .از طرف دیگر رنگ هایی که به نام رنگ پلاستیک بودند با وجودی که دارای چنین ایراداتی نبودند اما به جهت ضعف شدیدی که در برابر شرایط داشتند و مقاومت مناسبی را نشان نمی دادند نمی توانستند گزینه ی خوبی برای اجرای رنگ آمیزی باشند.

در ادامه شما را با چند مزیت استفاده از رنگ گیاهی چوب آشنا میکنیم.

 • استفاده آسان

 کاربری آسانی دارد و به راحتی و بدون هیچ تخصصی قابل اجرا است و همه افراد می توانند از آن استفاده کنند.

 • ضد باکتری و ضد قارچ اند.

 خاصیت آفت کشی دارد از این رو مانع رشد باکتری و قارچ ها و کپک های زیستی بر روی سطح چوبی است.

 • چوب را زنده نگه می دارد.

چوب جزو موجودات زنده است و به انجام فعالیت های حیاتی مانند دریافت اکسیژن و تنفس نیاز دارد. اما استفاده از رنگ های شیمیایی باعث می شود که چوب نتواند به طور صحیح اکسیژن دریافت کند و بدین ترتیب دچار آسیب می شود. اما رنگ چوب گیاهی با ساختاری که دارد به چوب این امکان را می دهد که به راحتی اکسیژن دریافت کند.

 • قابل استفاده برای موارد مختلف

این رنگ ها کاربرد گسترده ای دارند و تقریبا بر روی هر نوع سطح چوبی قابل استفاده اند.

 • کاهش هزینه ها

استفاده و اجرای این نوع رنگ به هیچ تخصص و مهارت خاصی احتیاج ندارد و حتی خود کاربر هم  می تواند به آسانی از آن بر روی سازه های چوبی استفاده نماید. بنابراین هزینه های رنگ آمیزی مانند تهیه ابزار رنگ آمیزی خاص و یا نیروی متخصص را کاهش می دهد. همچنین برای رنگ آمیزی سطوح، لایه نازکی از رنگ کفایت می کند و احتیاج به پوششی ضخیم ندارد، که این خود باعث می شود که مقدار رنگ کمتری مصرف شده و هزینه ها کاهش یابد.

 • رنگ بندی متنوع

رنگ چوب گیاهی تنوع زیادی دارد، و همچنین رنگ بندی طبیعی و زیبایی دارد، که به سطوح زیبایی طبیعی و خیره کننده ای می بخشد. پس با این وجود  شما انتخاب های متنوعی دارید.

 • تسریع فرآیند رنگ آمیزی

این نوع رنگ ها به سرعت خشک می شوند و نیاز به تخصص خاصی ندارند، بنابراین فرآیند رنگ آمیزی شما را سرعت می بخشد.

 • ارگانیک و سالم

از دلایلی که باعث انتخاب رنگ گیاهی چوب می شود طبیعی بودن این رنگ ها است. رنگ چوب گیاهی هیچ گونه ماده ی شیمیایی ندارد و به راحتی می توانید برای همه سطوح چوبی از آن استفاده کنید حتی سطوحی که کودکان با آن در تماس اند

سطوح قابل استفاده از رنگ چوب گیاهی

اگر حساسیت و بیماری های تنفسی دارید خرید رنگ چوب گیاهی برای شما ضروری است

اگر خود و یا نزدیکانتان دارای حساسیت یا مشکلات تنفسی هستید،این نوع رنگ  به شما توصیه می شود. با خرید بهترین رنگ چوب گیاهی از خود و اطرافیان خود در برابر آسیب تنفسی مراقبت کنید، زیرا این رنگ ها هیچ گونه بخار و بوی مضر و تندی ایجاد نمی کنند. همچنین رنگ چوب گیاهی فاقد مواد آلی فرار است. این به این معناست که با خرید این نوع رنگ، سطح چوبی مورد نظر شما دچار تغییر شیمیایی نمی شود، زیرا مواد فرار نقطه جوش پایینی دارند، و در فشار های بالا تبخیر شده و بر روی دستگاه تنفس اثرات بدی می گذارند.

آیا کیفیت رنگ گیاهی چوب مناسب فضای داخلی است؟

این مسائل سال های زیادی در صنعت ساختمان و رنگ کردن وجود داشت تا این که با پیدایش رنگ هایی بر پایه ی آب که به رنگ آکریلیک معروف هستند این موضوع حل شده و مسیر جدیدی در جهت رنگ کاری به وجود آمد از مهمترین مزیت این نوع رنگ ها آن است که سلامت کسی را به خصوص فرد رنگ کننده را به خطر نمی اندازند ، به سادگی و سهولت در کوتاه ترین زمان اجرا می شوند و ضمن آن که سطح پوشش مناسبی دارند مقاوم نیز هستند.

در کنار این ها رنگ گیاهی چو ب نیز به دلیل آن که حافظ محیط زیست بوده و پایه ی شیمیایی ندارد از جمله رنگ های پرطرفدار و پر کاربرد در صنعت چوب و ساختمان محسوب می شود در صورتی که برای تهیه رنگ گیاهی چوب نیاز به مشاوره دارید با بخش کارشناسی شرکت آواچوب تماس گرفته تا ضمن ارائه توضیحات بیشتر ، برای خرید این محصول شما را یاری نمایند.

نکات قابل توجه هنگام خرید رنگ گیاهی چوب

 

نکاتی جهت خرید رنگ چوب گیاهی

بعد از انتخاب رنگ مناسب موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

 • سازه ی چوبی مورد نظر چقدر برای شما اهمیت دارد؟

با توجه به این مورد، باید هنگام خرید  کیفیت رنگ مورد نظر را تعیین کنید.

 • شرایط محیطی شما چگونه است؟
 • چه میزان پوشش رنگ نیاز است؟

سطح سازه مورد نظر و مقادر ضخامتی که می­ خواهید در نظر گرفته تا در هنگام خرید، حجم رنگ مورد نیاز مشخص شود.

 • در پایان کار چه نمایی مد نظر شماست؟

رنگ چوب رمرس، از معتبر ترین و بهترین رنگ های موجود در بازار است، که می تواند تمام ویژگی های بهترین رنگ چوب گیاهی را دارا باشد. برای خرید رنگ چوب گیاهی، از جمله رنگ چوب گیاهی رمرس، می توانید به محصولات وب سایت آوا چوب مراجعه کنید.

روش گیاهی استفاده از رنگ گیاهی چوب

روش استفاده از رنگ چوب گیاهی

به منظور استفاده از رنگ چوبی گیاهی، ابتدا سطح چوبی مورد نظر را سنباده کشی کنید، و بعد با یک دستمال تمیز سطح را از هر ماده اضافه ای پاک کنید، سپس رنگ چوب گیاهی را به خوبی مخلوط کنید و بعد ابزار مناسب رنگ آمیزی مانند برس، قلم مو، رول یا ابر را به رنگ آغشته، و سطح مورد نظر را رنگ آمیزی کنید. در این مرحله 15 دقیقه به کار فرصت دهید تا سطح آن خشک شود و بعد با پارچه ای تمیز سطح کار را خشک کنید. رنگ چوب گیاهی دارایی خاصیتی است که به سرعت خشک می شود. بعد از انجام این مراحل اجازه دهید سطح مورد نظر بعد از 24 ساعت خشک شود.

کلام آخر

در این مطلب نکات خرید رنگ چوب گیاهی، خصوصیات بهترین رنگ چوب گیاهی، و روش های خرید و فروش رنگ چوب گیاهی پرداختیم. امیدواریم که با اطلاعاتی که در اختیار شما قرار داده شد، رنگ چوب گیاهی مورد نظر خود را انتخاب نموده، و زیبایی را به محیط خود هدیه دهید. در این خصوص هر گونه سوالی را می توانید با مشاوران با تجربه آواچوب در میان بگذارید. آوا چوب از معتبر ترین واردکنندگان انواع برند های رنگ چوب در ایران است. همچنین می توانید از محصولات سایت آوا چوب، نظیر رنگ چوب های گیاهی دیدن کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *