روف گاردن

روف گاردن یا همان باغچه های پشت بامی به فضایی سبز گفته می شود ک در پشت بام با شرایطی خاص ایجاد می شود و می تواند برای کشت گیاه در ارتفاعی بالاتر ، بستر مناسبی را ایجاد نماید که به صورت مصنوعی شکل گرفته است در این حالت امکان آن که کشت گل وگیاه طبیعی در خاک زمین صورت گیرد نیست.

بنابراین می بایست نکات مهمی را در این خصوص مد نظر داشت این کار ممکن است حتی با چند فلاورباکس و گلدان شروع شده تا فضای سبزی بزرگ و زیبا که می تواند در این زندگی شهری بسیار جذاب و دوست داشتنی باشد

طراحی روف گاردن

برای طراحی روف گاردن نیاز است ابتدا موارد زیادی را بررسی نمایید عواملی همچون، کاربری و سازه ی ساختمان ، مشخصات اقلیمی و جغرافیایی و در کنار آن ها سلیقه و انتخاب خودتان در این طراحی بسیار تاثیر گذار است. این موارد می تواند در ایجاد انواع روف گا ردن موثر باشد که به شکل های مختلفی اجرا می شود که به روف گا ردن گسترده ، متمرکز و پرتابل نامیده می شوند.

روف گاردن گسترده

در مورد روف گاردن نوع گسترده روش کار این چنین است که می توانید سطح وسیعی از فضای سبز و چمن کاری را روی پشت بام ایجاد نمایید. برای این کار لازم است تا ابتدا کف پشت بام زیر سازی مناسبی داشته و ایزولاسیون آن به خوبی انجام شود. همچنین برای خروجی آب نیز فکری اساسی شده باشد .

در این نوع از روف گاردن گیاهی را می توان کاشت که دارای ریشه های کوتاهی هستند ضخامت خاک در این روش حدود بیست سانتی متر است و کاشت به شکل سطحی می باشد این نوع از روف گا ردن هزینه ی بسیار کمی را در بر می گیرد و پوشش گیاهی که در آن ایجاد می شود دارای ارتفاع کمی است.

روف گاردن متمرکز

در روش روف گاردن متمرکز این امکان وجود دارد که درختان زیبایی را به همراه بوته های سرزنده در پشت بام خود داشته باشید در این حالت شما برای کاشت عمق بیشتری دارید و می توانید به روشی سنتی باغچه ی خود را داشته باشید. نکته ی قابل توجه در این خصوص این است که حتما هنگام بررسی موارد ابتدایی برای ایجاد روف گاردن ، مقاومت و استحکام ساختمان را نیز در این خصوص به خوبی بررسی و کنترل نمایید.

در این روش حجم و ارتفاع خاک بیشتر بوده و عمدتا روف گا ردن به این سبک دارای هزینه های زیادی است که عمدتا برای ساختمان های لوکس و معروف این سبک اجرا می شود، که در آن از انواع گیاهان تزئینی و گل و درخت استفاده می شود روش اجرای این نوع از بام باغ این گونه است که بر روی پشت بام ساختمان های بزرگ ایجاد می شود و فضایی را برای راه رفتن و یا نشستن نیز در نظر می گیرند.

روف گاردن نیمه متمرکز

در این روش نیز از گیاهانی با ریشه های عمیق تر استفاده می شود و عمق کاشت می تواند تا یک متر هم برسد عمدتا برای کاشت بوته های گیاهان مانند توت فرنگی و یا پونه از این سبک استفاده می شود

روف گاردن به روش مدولار

در صورتی که برای انجام این کار دانش کافی ندارید و یا در خصوص ساختمان خود اطلاعات و مشخصات کاملی ندارید می توانید از روش مدولار استفاده نمایید. این روش در حقیقت استفاده از فلاور باکس های زیبا و گلدان های پر از گلی است که زیبایی روف گاردن را ایجاد می نماید این گلدان ها می توانند مطابق با اندازه ای که دارند سطحی از گیاهان را در بر گیرند.

نکاتی در خصوص روف گاردن

برای طراحی مناسب روف گاردن یکی از نکاتی که می بایست مدنظر داشته باشید نوع خاک مناسب برای ان است این نوع از خاک ها باید سبک بوده و میزان کمی از آب را در خود جذب نمایند. البته غنی بودن خاک از کود برای گیاهان بسیار مهم است همچنین می بایست بتوانید وزن را در روف گاردن تقسیم نمایید.

برای ساخت باغچه و یا آلاچیقی که می خواهید در پشت بام ایجاد نمایید نیاز است که محاسبات کاملی را داشته باشید تا اضافه وزنی را ایجاد ننمایید و نکته ی بسیار مهمی که برای اجرای روف گاردن ها مطرح است آن است که باید به خوبی عایق کاری در پشت بام انجام شود تا مانع نفوذ رطوبت و آب به لایه های زیرین روف گاردن شود این یک کار مهم و کاملا تخصصی است که بایستی قبل از اجرای باغچه های پشت بامی صورت گیرد.

برای اطلاعات بیشتر با شرکت آواچوب تماس حاصل فرمایید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *