لمبه طرح دار

لمبه ها بورد های چوبی هستند که به سبب داشتـن شیار هایی در امتداد عرض خود، پس از قرار گرفتـن در کنار یکدیگر، در هم قفل می شوند و به این ترتیب می توانند در پوشانـدن سطوح مختلف مورد استفاده قرار گیرند. لمبه طرح دار به انواع خاصی از این برد ها اتلاق می شود که دارای نقش و نگار طبیعی چوب باشد. این نقش و نگار ها را می توان در ابعاد مختلف روی برش های تمام انواع چوب مشاهده کرد؛ تفاوت این جاست که در لمبه طرح دار به سبب استفاده از عملیات های پس تولید (مانند سمباده کشی، فرز کاری، سنگ زنی، برس کاری و غیره) این نقش و نگاری های حاصل از آوند های چوبی به صورت برجسته تر نمایان می شود. به طوری که قرار گرفتـن لمبه های طرح دار در کنار یکدیگر می تواند یک الگوی دلپذیر را ایجاد کند.

برخی از انواع چوب برای استفاده به عنوان لمبه مناسب تر هستند، چرا که نقش های آن ها الگوی واضح تر و زیباتری را نشان می دهد. اما باید توجه داشت که کاربرد آن محدود به نمای ظاهری آن نمی شود و می تواند نیاز های مختلفی برآورده کند. اما چه نیاز هایی با استفاده از لمبه برطرف خواهد شد؟ برای بسیاری از افراد این سوال پیش می آید در حالی که می تواند از آلیاژ های فلزی و یا حتی مواد سنتتیک مصنوعی به جای لمبه چوبی و همچنین کاغذ دیواری با طرح چوب برای پوشانـدن نمای سطوح استفاده کرد، چه ضرورتی برای خرید و نصب لمبه طرح دار وجود دارد؟

ویژگی لمبه طرح دار

زیبایی طبیعی لمبه طرح دار به هر محیطی شخصیت و گرما می بخشد

تا اواسط قرن بیستم لمبه و سایر منسوجات چوبی نخستین گزینه ای بود که افراد برای پوشانـدن سطوح به سراغ آن می رفتند. اکنون پس از گذشت چندین دهه دوباره استفاده از این نوع فراورده ها رایج شـده است. نخستین دلیلی که افراد را به استفاده از لمبه طرح دار ترغیب می کند، جلوه بصری و نمای خاص آن است. چوب می تواند شخصیت و گرما را به فضای یک اتاق منتقل کند.

لمبه های طرح دار چوبی دارای گره ها، شکاف های طبیعی، رگه های معدنی و در هم تنیدگی هایی هستند که به سبب نا همگون بودنشان، فضا را از حالت یکنواخت خارج می کنند و به آن روحیه می بخشند. زیبایی بی انتهای چوب به هر خانه ای ارزش و شخصیت می بخشد. علاوه بر این، لمبه طرح دار حاوی اسانس ‌ها، رزین ‌ها، تانن‌ ها و سایر موادی است که در برخی گونه ‌های درختی وجود دارند و می توانند روح سرزندگی طبیعی را در فضا گسترش دهند. محصولات مصنوعی یا آلیاژ ها نمی توانند همچین انتظاری را برآورده کنند.

درباره تایل چوبی بیشتر بدانید

لمبه طرح دار یونیک و منحصر به فرد است

لمبه طرح دار دارای ویژگی یونیک بودن است؛ به این معنی که هر برش اره، رد سمباده، اثر آب و سایر عوامل محیطی و صنعتی در آن می تواند الگویی متفاوت نسبت به سایر لمبه ها ایجاد کند. همچنین تانن‌ ها، رزین ‌ها و رنگدانه ‌ها که در حفره‌ های سلولی وجود دارند منجر به افزایش تفاوت رنگی و الگویی خواهند شد. این ویژگی را در فراورده های صنعتی، سنتتیک و آلیاژ های فلزی نمی توان مشاهده کرد. چنین محصولاتی هر چقدر هم که گران باشند نمی توانند دقیقاً مشابه اثری را که طبیعت در بافت چوب ایجاد می کند، بازسازی کنند. لمبه طرح دار ظاهر کلی هر ساختار معماری را بهبود می دهد و به آن ویژگی های منحصر به فرد می بخشد.

درباره ترمووود بیشتر بدانید

ایجاد ایده های خلاقانه با لمبه طرح دار بسیار آسان است

پیشرفت صنعت دکوراسیون و نماسازی سبب شـده است تا روش های هوشمندانه ای برای به کارگیری لمبه های طرح دار مورد استفاده قرار گیرد. دیگر مانند گذشته نمی توان گفت که استفاده از نمای چوبی سبب تاریک شدن فضای داخلی می شود؛ چون رنگ های طبیعی و صنعتی جدیدی که برای برجسته کردن نقوش  لمبه طرح دار استفاده می شود، علاوه بر نقش محافظتی، تأثیر بسیار زیادی در بازتاب نور و روشن شدن فضا دارد.

همچنین این امکان برای معماران و طراحان فراهم است که از طریق ایجاد برش های طولی و عرضی با ابعاد متفاوت و یا ایجاد برش های اوریب در لمبه ها و کنار هم گذاشتـن آن ها کنار یکدیگر فضاسازی را تا حد اعلاء بهبود ببخشند. به طور مثال می توان لمبه های باریک روی سقف و لمبه های عریض روی دیوار نصب کرد تا فضا بزرگتر از آن چه که هست به چشم بیاید؛ یا این که با استفاده از برش های اوریب در لمبه طرح دار می توان به یک فضا عمق بخشید. در مجموع استفاده از لمبه‌های طرح دار دست طراحان را برای عملی کردن ایده های خلاقانه باز می گذارند در حالی که از سایر فراورده های مذکور نمی توان همچین انتظاری داشت.

جلو گیری از انتقال حرارت، صدا، ضربه و الکتریسیته

لمبه طرح دار مانند هر ماده دیگری دارای برخی خواص فیزیکی مانند رنگ، درخشندگی، بافت، ساختار ماکرو، بو، رطوبت، انقباض، تنش های داخلی، چگالی، رسانایی صدا، الکتریسیته و حرارت است. مجموعه عواملی که سبب شـده است استفاده از لمبه‌ها پس از چند دهه مجدداً ترویج پیدا کند تنها خواص ظاهری آن ها نیست، بلکه سایر خصوصیات فیزیکی لمبه‌های طرح دار به طرز معناداری با ویژگی های زندگی مدرن همخوانی دارد.

ارتباط با کارشناسان فروش

برای استعلام قیمت و سفارش با کارشناسان ما در آوا چوب تماس بگیرید

تماس با ما

لمبه طرح دار یکی از بهترین مواد برای کنترل انتشار صدا است

رسانایی صدا نوعی خاصیت فیزیکی است که با اندازه گیری سرعت پخش صدا در مواد مشخص می شود. رسانایی صوت در جهت های طولی و عرضی چوب متفاوت است. می توان از لمبه طرح دار برای محیط هایی که نیاز به تقویت آکوستیک صدا دارند، استفاده کرد. مانند سینما، سالن های آمفی تئاتر و غیره. همچنین برای ساختمان هایی که با قرارگیری در محیط های شلوغ به یک عایق صوتی مناسب برای تأمین آسایش و راحتی نیاز دارند. انواع مختلف لمبه طرح دار که از چوب های کاج، صنوبر، سدر قفقازی، کاج سیبری یا سایر فراورده های چوبی طبیعی یا مهندسی شـده تهیه می شوند، می توانند نیاز های مختلفی را برای کنترل رسانایی صدا (تقویت آکوستیک یا جلوگیری از انتشار) براورده کنند.

درباره چندلایی بیشتر بدانید

استفاده از لمبه طرح دار به عنوان عایق الکتریسیته

رسانایی الکتریکی در انواع مختلف چوب ها متفاوت است اما این مقدار در چوب خشک شـده یا فراوری شـده آن قدر ناچیز است. به راحتی می توان از لمبه طرح دار به عنوان عایق الکتریکی در محیط های پر خطر استفاده کرد. استفاده از لمبه برای ویلاهای روستایی یا بناهایی که در ارتفاع ساختـه شـده اند. همچنین هدف اصابت رعد و برق یا صاعقه هستند یکی از بهترین گزینه ها است. در محیط هایی مانند سونای بخار و حمام های طبیعی که جریان الکتریسیته و رطوبت زیاد است. لمبه طرح دار یکی از ایمن ترین گزینه ها به عنوان کفپوش یا دیوارپوش است.

جمع بندی

با پیشرفت علم، نقاط ضعف استفاده از لمبه ها در دکوراسیون داخلی و نمای ساختمان برطرف، و نقاط قوت آن ها تقویت شـده است. امروزه لمبه‌های طرح دار تنها به سبب زیبایی خاص آن مورد استفاده قرار نمی گیرد. بلکه از طریق تکنیک های ویژه فراوری چوب می توان آن ها را برای مقاصد مختلف استفاده کرد. از جمله کفپوش یا دیوارپوش مقاوم به ضربه، تابش نور خورشید، رطوبت، موریانه و عایق حرارتی، صدا و الکتریسیته. مجموع این ویژگی ها به صورت یکجا در مواد صنعتی یا سنتتیک و آلیاژهای رایج یافت نمی شوند. سایر فراورده های مصنوعی که با چنین قابلیت هایی تولید می شوند، نسبت به لمبه‌های طرح دار هزینه خریداری و نصب بیشتری دارند.

آواچوب ارائه دهنـده انواع لمبه طرح دار با به صرفه ترین قیمت و بهترین کیفیت میباشد. برای سفارش و اطلاع دقیق از قیمت ها میتوانید از راه های ارتباطی ذکر شـده با کارشناسان ما در تماس باشید. همچنین می توانید از خدمات مشاوره قبل خرید بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *