مشخصات چوب روسی موضوعی است که در این مطلب قصد پرداختن به آن را داریم. اگرچه در حال حاضر مصرف چوب به نسبت زمان‌های قدیم اندکی کمتر شده است اما همچنان نقش مهمی در ساخت و ساز اجسام مختلف بازی می‌کند. مشخصات چوب روسی از این جهت اهمیت می‌یابد که یکی از گونه‌های مهم چوب مصرفی در ایران است. پس بد نیست نگاهی به آن داشته باشیم.

مشخصات چوب روسی را می‌توان از توضیح در مورد ماهیت آن آغاز کرد. این چوب همان گونه که از نام آن مشخص است از کشور روسیه وارد ایران می‌شود. جالب است بدانید که چوب روسی از درخت خاصی به دست نمی‌آید. در واقع این چوب به تمام تخته‌ها، الوارها و چوب‌هایی گفته می‌شود که از کشور روسیه وارد ایران می‌شود. به طور عمده چوب روسی الوارها و تخته‌های به دست آمده از درختان کاج رسته را در بر می‌گیرد. درختانی که علاوه بر درخت شناخته شده‌ی کاج موارد دیگری نظیر درخت سوزنی برگ نراد و درخت سوزنی برگ کاج نوئل را نیز شامل می‌شود. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که تمام چوب‌های وارداتی از کشور روسیه به ایران جزو چوب سفید طبقه‌بندی می‌شود.

پیش از بر شمردن مشخصات چوب روسی باید به این نکته توجه داشته باشیم که در کشور روسیه معمولا بریدن درختان کاج رسته در اواسط فصل بهار آغاز می‌شود و تا پایان فصل تابستان ادامه می‌یابد. پس از آن چوب درختان بریده شده در کارخانه‌های چوب‌بری برش می‌یابد و در قالب نمونه‌های بسته‌بندی شده به کشورهایی نظیر ایران صادر می‌شود. بنابراین چوب سفید وارداتی از کشور روسیه که با نام چوب روسی شناخته می‌شود از حالتی قالبی و آماده برای مصرف برخوردار است.

نکات مثبت چوب روسی

شاخص‌ترین مشخصه‌ی چوب روسی را می توان در استحکام این چوب مشاهده کرد. علاوه بر آن انعطاف‌پذیری و خاصیت ارتجاعی بالا نیز یکی دیگر از مشخصات چوب روسی به شمار می‌رود.

یکی از مهم‌ترین مشخصات چوب روسی این است که میزان ترک خوردگی آن پس از خشک شدن، برخلاف بسیاری از چوب‌های دیگر ناچیز است. در واقع یکی از دلایلی که از این چوب در صنعت مبلمان یا برای طراحی و ساخت ابزارآلات ظریف و تزیینی استفاده می‌شود همین موضوع است.

از جمله مفیدترین مشخصات چوب روسی که در نجاری بسیار کاربرد دارد راحتی سمباده زدن آن است. این خصلت کاربردی را می‌توان به انعطاف‌پذیری کامل این چوب در برابر میخ و چکش نیز تعمیم داد. به این معنی که هنگام میخ زدن بر چوب روسی دردسر کمتری را در مقایسه با سایر اقسام چوب تجربه خواهید نمود. این امر به دلیل سختی مناسب چوب روسی رقم می‌خورد. در سوی مقابل این گونه‌ی خاص چوب از سفتی قابل توجهی برخوردار است. به این معنی که در برابر از هم گسیختگی و شکست مقاومت نسبتا بالایی از خود به نمایش می‌گذارد.

به لحاظ پیچش نیز چوب روسی از کیفیت بسیار مناسبی برخوردار است. شاید به همین دلیل باشد که از این گونه‌ی خاص چوب برای ساخت آثار هنری استفاده می‌شود. حال که سخن به این‌جا رسید بد نیست پس از بررسی ویژگی‌های منفی چوب روسی اشاره‌ای هم به کاربردهای مهم آن در ساخت و ساز اجسام مختلف داشته باشیم.

نکات منفی چوب روسی

اگر ساکن مناطق مرطوب ایران هستید باید به این نکته توجه داشته باشید که چوب‌‌های روسی محل بسیار مناسبی برای لانه گزینی و تولید مثل حشرات هستند. افزون بر آن قارچ‌ها نیز استعداد مناسبی برای رشد روی این گونه‌ی خاص از چوب دارند. در واقع یکی از منفی‌ترین مشخصات چوب روسی آن است که پس از قرار گرفتن در معرض رشد قارچ به لکه‌های مختلف آبی رنگ و قرمز رنگی دچار می‌شود. لکه‌هایی که علاوه بر کاهش زیبایی سطح چوب، از استحکام و انعطاف آن نیز به طرز قابل توجهی می‌کاهد. 

حال که به موارد منفی مشخصات چوب روسی اشاره شد بد نیست سایر کاستی‌های این چوب را نیز برشماریم. به دلیل بافت نرمی که اکثر اقسام چوب روسی از وجود آن بهره می‌برد، سطح این چوب در برابر ضربات وارد آمده تا حدی حساس و آسیب‌پذیر است. به همین دلیل ممکن است پس از ضربه خوردن به چوب سفید آثار فرو رفتگی یا خراشیدگی در اجسام ساخته شده توسط آن مشاهده شود.

راهکاری که برای مقابله با این کاستی وجود دارد آن است که پس از ضربه خوردن جسم ساخته شده توسط چوب روسی با روش ساده‌ای به ترمیم بخش آسیب دیده بپردازید. به منظور انجام این کار ابتدا باید یک ظرف محتوی آب را روی محل آسیب دیده بریزید و منتظر بمانید تا ذرات آب خوب به خورد سطح چوب برود. پس از انجام این کار دستمال مرطوبی را روی سطح آسیب دیده‌ی چوبی گذاشته و توسط یک اتوی کاملا داغ آن را پرس کنید. این فرایند باید حداقل ده دقیقه به طول بیانجامد تا بلکه ثمربخش باشد.

به کمک انجام این کار رطوبت ناشی از قطرات آب به خورد چوب می‌رود و پس از خشک شدن ناگهانی و تبخیر شدن آن موجب تغییر حالت بافت‌های فرو رفته‌ و آسیب دیده‌ی چوب می‌شود. اگرچه هیچ نوع تضمین صد در صدی برای ترمیم کامل بافت آسیب دیده در سطح چوب توسط انجام این روش وجود ندارد، اما حداقل می‌توان از طریق آن اندکی از عمق فاجعه کاست.

مهم‌ترین موارد کاربرد چوب روسی

چوب روسی از دیرباز و از روزگار گذشته به شکل گسترده‌ای توسط مردم مورد استفاده قرار می‌گرفت. عمده‌ترین موارد کاربرد آن را هم علاوه بر ساخت خانه و عمارت‌های کوچک و بزرگ و موارد مربوط به مهندسی و معماری، می‌توان در ساخت زیورآلات و طراحی ابزار و وسایل منزل مشاهده کرد.

در حال حاضر به دلیل انعطاف بالا و خاصیت ارتجاعی چوب روسی، در بسیاری از کشورهای جهان از وجود این گونه چوب برای شکل دادن به اسکلت ساختمان‌ها استفاده می‌شود. البته خصلت‌های مثبت و کاربردی چوب روسی موجب می‌شود که در کنار اسکلت ساختمان از آن برای تزیین نمای داخلی و بیرونی منازل مسکونی نیز بهره گرفته شود. همچنین به کمک این گونه‌ی خاص از چوب می‌توان برای انواع فعالیت‌های بتونی قالب‌های مناسب طراحی کرد. همچنین این چوب در صنعت ساخت کاغذ نیز کاربرد فراوانی دارد.

افزون بر آن به دلیل مقاومت و انعطاف بالای چوب روسی می‌توان از آن در ساخت داربست‌های مستحکم نیز بهره گرفت. به طور کل می‌توان ادعا کرد که چوب روسی در طول تاریخ همواره به عنوان یکی از مصالح مهم ساختمانی شناخته می‌شده است. هم‌اکنون نیز پس از مواردی نظیر آجر، سنگ، گچ و آهک از چوب به عنوان یکی از مصالح اصلی و مهم در امر ساختمان‌سازی یاد می‌شود.

شاید شما هم جزو کسانی باشید که در منزل خود از کف‌پوش پارکت استفاده می‌کنند یا حداقل برای یک بار راه رفتن روی کف پوش پارکت را تاکنون تجربه کرده‌اند. جالب است بدانید که یکی از مصارف مهم چوب روسی در ساختن کف‌پوش پارکت است. از این چوب همچنین برای ساختن انواع قاب در سقف منازل و و سایر جزییات دکوری خانه‌ها استفاده می‌شود.

طراحی و ساخت کابینت‌های چوبی نیز از دیگر مواردی است که در آن نجاران از وجود چوب روسی بهره می‌گیرند. افزون بر آن می‌توان به ساخت درهای ظریف و دیوارهای کاذب نیز اشاره کرد که در آنها از این گونه‌ی خاص چوب استفاده می‌شود.

علاوه بر موارد بالا، چوب روسی به دلیل خصلت انعطاف‌پذیر خود در تولیدات دست‌ساز نیز به شکل گسترده‌ای به کار می‌رود. مواردی مثل ساخت مجسمه، طراحی لوازم تزیینی، انواع و اقسام صنایع دستی و سایر موارد مشابه با آن از جمله کاربردهای این چوب به شمار می‌روند. به طور کل بخش عمده‌ای از مصرف چوب روسی را می‌توان در شغل‌های مرتبط با نجاری مشاهده کرد. با این حال چوب روسی در ایران بیشتر در صنعت مبلمان مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای ساخت میز و صندلی و سایر ملحقات آنها به کار می‌رود.

به هر حال تلاش اصلی در این مطلب بر آن بود تا مخاطب بتواند با خصوصیات مهم چوب روسی و موارد متعدد کاربرد آن در شاخه‌های مختلف صنعت آشنا شود.

جهت دریافت اطلاعات کامل از محصولات با کارشناسان مجموعه آوا چوب در ارتباط باشید

حس خوب چوب با ” آوا چوب “


ارتباط با واحد فروش

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *