چندلایی چینی

بی‌دلیل نیست که چین بزرگترین بازار و اقتصاد جهان را از آن خود کرده است. در هر صنعتی که باشید نام چین به گوشتان می خورد و صنعت چوب نیز از این قاعده مستثنی نیست. چندلایی‌های ساخت چین اغلب برای انجام هرگونه چوب‌کاری مناسب هستند. در بازار بین‌المللی طرفدار زیادی دارند و اخیرا نیز در ایران جای خود را در بازار به دست آورده‌اند. در ادامه می‌خواهیم چندلایی چینی را برای شما توضیح دهیم و تا جای ممکن آن را بررسی کنیم.

چندلایی چینی

برای توضیح این تخته ابتدا باید مفهوم چندلایی برای شما واضح شود. تخته چندلایی به چندلایه نازک از چوب می‌گویند که با رزین‌های خاص و چسب به هم متصل می‌شود. چوب‌های اتصالی انواع مختلفی دارند. چوب‌های زیرین با چوب‌های رویی فرق می‌کنند و چسب‌هایی که برای وصل‌کردن به آن‌ها زده می‌شود نیز در کیفیت تخته موثر هستند.

به طور کلی چندلایی‌ها با تکه‌ چوب‌های طبیعی درختان تفاوت داشته و برای ابعاد و ضخامت، محدودیتی ندارند. رزین‌هایی که به عنوان چسب در چندلایی چینی استفاده می‌شوند ترکیبی از اوره و فرمالدهید هستند. این ترکیب خاصیت ضدآب و ضدحریق دارد به طوریکه برای شهرهای شرجی یا پر باران نصب شده و باعث پوسیدگی چوب نمی‌شوند. از لحاظ حریق نیز باید گفت که این رزین‌ها اکسید شدن آتش را تحت تاثیر قرار می‌دهند و نمی‌گذارند که شعله آتش پخش شود.

انواع چندلایی چینی

انواع چندلایی

چندلایی‌های موجود در بازار به ۳ دسته کلی تقسیم می‌شوند. این دسته‌ها بر اساس کاربرد‌هایی دسته‌بندی می‌شوند که هر چندلایی به آن‌ها می‌پردازد. در ادامه این انواع را بررسی می‌کنیم:

1.     تخته ۳ لایی محبوب‌ترین این تخته‌ها است به حدی که هنوز هم تخته‌های چندلایی با این نام شناخته می‌شوند. این تخته‌ها نازک‌تر از دیگر انواع چندلایی هستند اما هنوز استحکام قوی دارند. وسایل تزئینی خانه و کابینت‌ها اغلب از نوع ۳ لایی هستند.

  1. نوع دیگر چندلایی با ۵ لایه چوب تهیه می‌شود. این تخته ضخیم و محکم‌تر است و در هرلایه از آن روکش استفاده می‌شود. از آنجایی که قطر این لایی بیش‌تر از نوع ۳ لایی است معمولا برای محیط‌های خارجی از آن استفاده می‌کنیم.

تخته‌های با لایی بیش‌تر نیز وجود دارند. این تخته‌های می‌توانند ۷، ۹، ۱۱، ۱۳ و حتی بیش‌تر لایی داشته باشند. این تخته‌ها به حدی محبوب هستند که با نام تخته چندکاره در زبان‌ها افتاده‌اند. بدیهی است که هرچقدر تعداد لایه‌های تخته بیش‌تر باشد مقاومت آن نیز در برابر تمام مخرب‌ها به نسبت بیش‌تر خواهد بود. مکان‌هایی که در معرض طوفان یا باران‌های شدید و تگرگ قرار دارند نیازمند تخته‌های محکم‌‌تر از دیگر انواع تخته هستند. پشت‌بام‌ها و نما‌های ساختمان‌های چوبی اغلب از این نوع چندلایی چینی استفاده می‌کنند.

کاربرد چندلایی چینی

چندلایی چینی بدلیل داشتن مزایای فوق استفاده‌های زیادی دارد. به طور مثال درب‌های چوبی منزل باید از این چوب ساخته شوند. درب منزل باید تا حدودی عایق گرمایش، سرمایش و صدا باشد. همچنین ابعاد این درب بزرگ‌تر از تنه درختان است پس با این حال نمی‌توانیم برای درب از چوب معمولی درختان استفاده کنیم.

مبلمان در دسته‌بندی ما دوم هستند. ظرافت و امکان منبت‌کاری و شکل‌دهی اهمیت بالایی در چوب مختص مبلمان دارد. همینطور به دلیل جای‌گیری در منزل باید با مواد شیمیایی شوینده و آب نیز سازگار باشند. چندلایی‌ چینی با روکش دقیقا همین‌ کار را انجام می‌دهد و با جلای زیبایی که دارد امکان شستشو را به مصرف‌کننده خواهد داد.

در پروژه‌های بزرگتر مانند قالب‌بندی ساختمان نیز تخته‌های چندلایی بسیار مناسب عمل می‌کنند. قالب‌سازی‌های ضد زلزله باید سبک‌ باشند و در ارتفاع‌های بالا به راحتی نصب شوند. چندلایی چینی در عین استحکام بسیار سبک است و کارکردن با آن برای نصاب اصلا سخت نیست.

کفپوش‌ها، پارتیشن‌ها، دکور کف، سقف و حتی پله‌ها نیز از دیگر کاربرد‌های چندلایی‌های چینی هستند. کفپوش پارکت مانند مبلمان نیازمند چوبی است که قابل شستشو باشد و در مواجهه با آب نپوسد. سقف‌های ساخته شده از چوب باید در مقابل جریان هوای سرد و گرم مقاوم باشند. همان‌طور که می‍‌دانید هوا سبک است و گرما و سرما ابتدا بالا می‌روند و در محدوده سقف قرار می‌گیرند. سرد و گرم شدن متداوم ممکن است باعث بادکردگی چوب شود به همین دلیل نمی‌توان از هر نوع چوبی برای سقف استفاده کرد.

قیمت چندلایی چینی

چندلایی چینی قیمتی به نسبت کمتر از تخته‌های روسی و هندی دارد اما با این حال توانسته است کیفیت خود را به حد مطلوبی نگه دارد. چینی‌ها تخته‌های ساخت خود را به دو صورت روکش‌دار و بدون روکش می‌سازند؛ اما ابعادی که برای این تخته‌ها در نظر می‌گیرند درست همانند همتای هندی آن‌ها است. این ابعاد ۱۲۲ در ۲۴۴ سانتی‌متر هستند و ضخامت‌هایی در ۹، ۱۲، ۱۵، یا ۱۸ میلی‌متر دارند. نوع ۱۸ میلی‌متری کاربردی متفاوت دارد و معمولا برای قالب‌سازی پنل‌های فلزی استفاده می‌شود.

واحد پول تجارات بین‌المللی دلار است و همان‌طور که می‌دانید قیمت‌های دلاری ساعتی جابجا می‌شود. جدا از آن، سطحی که قصد چوبی‌کردن آن را دارید نیز متفاوت است. اگر می‌خواهید پارتیشن نصب کنید باید ابعاد و ارتفاع دقیق آن را داشته باشید و اگر می‌خواهید پله‌های خود را با چندلایی چینی کاور کنید باید میزان خمیدگی و قوس پله و تعداد آن را مشخص کنید.

تمام مواردی که ذکر شد باید با مشاوره دقیق و گاهی بازدید حضوری انجام شود. مشاوران ما در آوا چوب در ساعات اداری آماده پاسخگویی به شما هستند. پس از تشخیص نوع چندلایی می‌توانیم قیمت دقیق را به شما اعلام کنیم.و سفارش خود را ثبت کنید.

مزایای چندلایی چینی

نوع قرارگیری لایه‌ها روی هم و چسب میان آنها لایی را مستحکم می‌کند و آرامش خاطر برای شما ایجاد خواهد کرد. چوب‌های معمولی یک لایه داشته و احتمال شکستگی و پوسته پوسته شدن در آنها وجود دارد.

با شیوع آپارتمان نشینی و استفاده از آسانسور برای جابه‌جایی مبلمان، وزن وسایل خانه اهمیت بیش‌تری پیدا کرده است. لایی‌ها هر تعدادی که داشته باشند باز هم وزن سبک خود را حفظ می‌کنند. مبلمان یا پارتیشن‌ها بهترین گزینه برای چندلایی هستند.

ابعاد بزرگ چندلایی چینی نیز باعث زودتر پر شدن فضای نصب می‌شود که به گونه‌ای برای شما اقتصادی تمام می‌شود. چوب‌های کوچکتر باید با تعداد بالا سفارش داده شوند و در صورتی که قیمت بالا داشته باشند پر کردن محیط با آن‌ها بسیار گران‌تر از چندلایی تمام می‌شود.

هنگامی که برای اجرا، میخ و پیچ به لایی می‌خورد ممکن است که چوب ترک بخورد. تخته‌های چندلایی این ریسک را ندارند و دقیقا با پیچ و میخ سازگار هستند.

پله‌های مارپیچ و دیگر محیط‌های منحنی باید به گونه‌ای چوب‌کاری شوند که قالبی و ظرافت پله حفظ شود. برش چندلایی چینی آسان است و قوس‌های موجود در پله را به خوبی در می آورد.

ارتباط با کارشناسان فروش

برای استعلام قیمت و سفارش با کارشناسان ما در آوا چوب تماس بگیرید

خرید چندلایی چینی

خوشبختانه چندلایی‌های چینی در ایران یافت شده و به تعداد زیاد وارد کشور می‌شوند. اما افرادی سودجو وجود دارند که با نام لایی چینی چوب‌های بی‌کیفیت را عرضه می‌کنند. بنابراین برای خرید چندلایی چینی باید منبع قابل اعتمادی داشته باشید. ما با نهایت دقت و تجربه چندین ساله بهترین نوع لایی را به شما ارائه می‌کنیم و انواع و اقسام محیط‌های مسکونی، اداری و غیره را برای شما با بهترین متریال مزین خواهیم کرد.

نتیجه گیری

چوب‌های چندلایی بسیار محبوب شده‌اند با این حال خیلی‌ها اطلاعات دقیق از این تخته‌ها ندارند. ما سعی داشتیم در این مقاله شما را با مفهوم چندلایی آشنا کنیم و از مزایای بسیار این تخته‌ها پرده برداریم. در ادامه چندلایی چینی را بررسی کردیم و گفتیم که چگونه این تخته‌ها در مقابل سرمایش و گرمایش به بهترین نحو عمل می‌کنند.

شما میتوانید از طریق راه های ارتباطی که برای شما قرار داده شده است برای سفارش از آواچوب اقدام نمایید و خریدی مطمئن و با کیفیتی را داشته باشید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *