از هنگامی که انسان چوب را به صورت خام برای کاربردهای روزمره زندگی مورد مصرف قرار می داد تا به امروز که از آخرین تجهیزات و روشهای فرآوری و برش استفاده می نماید زمان زیادی گذشته است . تنها در حدود 50 سال اخیر است که با رشد تکنولوژی ما میتوانیم بیشترین بهره برداری را از چوب انجام دهیم  . شیوه های برش چوب با کم ترین ضایعات ممکن ؛ به همراه روشهای جدید فرآوری ( اشباع با روشهای شیمیائی و یا ترمووود)  چوبهای امروزی را به محصولاتی ویژه برای کاربردهای مختلف در صنعت ساختمان تبدیل نموده است . چوب ترمو شده تحت عنوان ترمووود سازگار با محیط زیست است. فرایند ترمو دارای مزایای بسیاری است مانند مقاومتر شدن چوب در برابر پوسیدگی و قارچ زدگی، افزایش پایداری، شکنندگی کمتر و عایق بهتری بودن هستند. در انتهای این مطلب به قیمت چوب ترمو اشاره می کنیم .

چوب ترمو ارزان؟

از الزامات ابتدایی زندگی، ایجاد فضایی دلنشین و آرامبخش است، ساختن خانه ای امن که در آن احساس راحتی و آرامش کنیم، همواره از آرزوهای بشر بوده، بنابراین برای داشتن و ایجاد این حس با توجه به تنوع برند ها و بازار محصولات چوب ترمو این روزها پیداکردن ترموود کار بسیار آسان و راحتی می باشد اما نکته قابل توجه یافتن چوب ترمو باکیفیت است برای انتخاب چوبی مناسب جهت استفاده در مصارف گوناگون باید مواردی را رعایت نمود از جمله برآورد هزینه ها و بررسی پایین یا بالا بودن قیمت چوب ترمو و آگاهی داشتن از دلیل ارزان یا گران بودن محصول مورد نظر .

یکی از معیار های تعیین قیمت چوب ترمو که یک نرخ بین المللی است ضخامت آن می باشد البته به نوع گونه فرآوری شده هم بستگی دارد چرا که چوب ترمویی که از کاج تهیه می شود از چوب اش  ارزان تر است که این موضوع به دلیل فراوانی گونه ها می باشد همچنین به دلیل سخت و آسان انجام شدن فرآیند ترمو کردن بر روی گونه های مختلف می باشد با توجه به اینکه کمپانی های تولید کننده چوب ترمو موظفند در صورت قطع یک درخت ده نهال را جایگزین نمایند به ارزش چوب ترمو افزوده می شود همچنین مواردی نظیر نوع گونه، طول عمر درخت، عرض،  ارتفاع و گره های درخت  می تواند در گران یا ارزان شدن چوب ترمو تاثیرگذار باشد می توان از موارد بالا نتیجه گیری کرد که تفاوت چوب ترمو ارزان و چوب ترمو گران در ضخامت چوب و نوع گونه ان می باشد هر چه ضخامت چوب ترمو بیشتر باشد چوب باکیفیت تر است و ارزش آن نیز بالاتر است.

گروه “آوا چوب”  به عنوان يك شركت خصوصي در زمینه ی چوب های تخصصی صنعت ساختمان و نمای چوب ترمو فراتر از انگیزه های اقتصادی، قدم به عرصه ی وجود نهاد و با عرضه و ارائه انواع ترموود ها با گونه های مختلف توانسته یکی از برترین تامین کنندگان چوب ترمو در ایران باشد.

سلامتی و ایمنی چوب ترمو

تفاوتی میان جنبه های سلامتی و ایمنی چوب ترمو در میان چوب های حرارت ندیده و چوب های نرم معمولی وجود ندارد.

رنگ های مناسب چوب دارای پیگمنت آبی و  پودر لارجورد  و پیگمنت های رنگ های مختلف هستند که ترکیبات دیگری در این رنگ ها مقاومتشان در شرایط جوی را تامین می کند. هولوگرامروی بسته های رنگ تضمین کیفیت آنها هستند. مشاوره با شرکت فروشنده و پخش کننده رنگ ها شما را در انتخاب برند و شماره رنگ مناسب فضایتان کمک خواهد کرد.

تفاوت چوب ترمو با سایر چوب ها

  • بوی مواد وگرد و غبار ایجاد شده در فرآیند حرارت دهی : ترمووود ها بوی دود مانندی دارند که ناشی از ترکیبات حاصل از آن میباشد که فرفورال نامیده می شود .برون فرست های ترکیبات ارگانیک متغیر ترمووود، تنها قسمتی از چوب های کاج معمولی است.
  • در ترکیبات ترموود هیچ گونه مواد شیمیایی و یا مضر وجود ندارد ولی در صورت نفوذ هر گونه تراشه به داخل پوست باید به خارج کردن آن هر چه زودتر اقدام شود.
  • گرد و غبار ترموود اندازه های کوچکتری نسبت به چوب های نرم معمولی دارند .این گردوغبار با نمونه های MDFو یا گرد و غبار چوب های سخت قابل قیاس اند .این گرد وغبار برای افراد مبتلا به آسم مشکل ساز خواهد بود .بنابراین باید تصمیم جدی درباره ی راه اندازی سیستم های مکش خاک در نظر داشت والا باید از ماسک های ضد غبار استفاده کرد.

ذخیره سازی ترمووود

برای جلوگیری از نابودی ترموود در انبار باید آن را در خارج از زمین ومحیط های خشک نگهداری کرد.
در زمان پردازش و چسب کاری چوب ترمو باید به تطابق آن گونه چوب با اقلیم ،دما و رطوبت دقت کرد.
پردازش ترموود

چوب ترمو یک محصول طبیعی و فاقد هر گونه مواد افزودنی شمیایی اند. در صورت عدم استفاده از چسب یا رنگ در پردازش چوب ترمو می توان باقی مانده ی چوب را همانند چوب های غیر حرارت دیده پردازش کرد.

  • پردازش گرمایی: پردازش گرمایی چوب بسته به نوع آن از ۱۸۵درجه تا ۲۱۲درجه ی سیلسیوس متغیر است. این فرآیند که با تغییرات گرمایی همراه است مقاومت چوب را در برابر پوسیدگی ها افزایش می دهد ورنگ طبیعی چوب را تیره تر می کند.
  • ترکیبات آلی: هیدروکسیل های آزاد در همه ی چوب ها وجود دارند و به صورت طبیعی آب را در شرایط آب و هوایی متفاوت جذب و آزاد می کنند. در این گونه ترکیبات هیدروکسیل های آزاد با گروه استیل ها ادغام می شوند. گروه استیل ملکول های کوچکی اند که از دو اتم کربن، سه اتم هیدروژنو یک اتم اکسیژن تشکیل شده اند. گروه استیل با تغییر ساختار چوب دوام و ماندگاری آن را افزایش می دهد.
  • ترکیبات پلیمری: در فرآیند پلیمرسازی، پلیمرها از یک ملکول واحد به نام “مونومر” تشکیل شده اند که قابلیت اتصال به دو مونومر دیگر را دارند.با استفاده ی این پردازش ها در چوب ساختار بسته ای در درون چوب به وجود می آید. پلیمرسازی مشخصات بی شماری دیگری مانند دوام، مقاومت، استحکام ابعادی در برابر عوامل مخرب مانند حشرات ومیکروارگانیسم ها به وجود می آورد.

مشاوره رایگان

نیاز به اطلاعات بیشتری دارید با کارشناسان ما در ارتباط باشید .

حس خوب چوب با " آوا چوب "

جهت دریافت اطلاعات کامل از محصولات با کارشناسان مجموعه آوا چوب در ارتباط باشید

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *