چوب درخت روسی

چوب درخت روسی : در ایران به طور معمول به چوب هایی روسی یا نراد گفته می شود. که از چوب درخت روسی گونه کاج ساسنا و یا کاج نوئل یولکا بریده شده باشد .البته گونه های دیگری نیز وجود دارد اما اغلب خریداران این دو گونه را می شناسند. از نظر کیفیت این دو گونه چوب درخت روسی کاملا متفاوت هستند و کاربرد و محل استفاده هر یک از آنها نیز متفاوت است، و آن به این دلیل است که هر یک دارای تراکم و وزن مختلفی هستند.

البته این نکته را باید متذکر شویم که چوب درخت روسی کاج ساسنا دارای امتیازات بسیار بیشتری نسبت به گونه یولکا دارد .ولی در ایران عمدتا چوب درخت کاج نوئل یا همان یولکا را به ساسنا ترجیح می دهند. به همین دلیل است که دارای حجم زیادی از صادرات از روسیه به ایران هستند شاید بدانید که درخت گونه ی سوزنی دارای تنوع زیادی در مناطق مختلف هستند و در تمامی دنیا رشد می کنند.

گونه های پر مصرف از درخت روسی کدام ها هستند ؟

آن دسته از درختان کاج که بیشتر مورد توجه هستند و جنبه ی تجاریدارند شامل چهار دسته می شوند که از آن جمله می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

۱ – کاج نوئل Spruce

۲- کاج pine

۳- سیاه کاج   Larch

۴- سدر Cedrus

گونه کاج یولکا دارای چوب نرم است و پس از گونه ساسنا دارای دومین رتبه به جهت گسترش پوشش گیاهی در منطقه های جنگلی روس می باشد این درخت به صورت تنه ای صاف و یک شکل رشد

می نماید و دارای گره و شاخه های بسیار کمی است. در درخت کاج یولکایی که دارای طول شصت متر است در حدود بیست متر اول آن دارای گره ی کمی است، در این گونه درختان قطری حدود چهل تا یک و بیست سانتی متر را می تواند داشته باشد. چوب درخت روسی دارای بیشتر از پنجاه گونه از کاج می باشد، که به صورت طبیعی رشد می کنند. به طور معمول برای مصارف صنعت ساختمان از این نوع کاج ها استفاده می شود که به نوع انعطاف پذیر، باتلاقی ، عادی ، رزین دار و کره ای می باشند.

گونه های پر مصرف از درخت روسی کدام ها هستند ؟
گونه های پر مصرف از درخت روسی کدام ها هستند ؟

چوب درخت روسی که وارد ایران می شود عمدتا از چه نوع درختی است ؟

درخت روسی که در عرض های شمالی و میانی بیشتر رشد می کند. درخت  گونه کاج Pinus است البته نکته دارای تامل این است که کیفیت این نوع از چوب ها به منطقه ای که درخت در آن رشد کرده است وابسته است درخت کاج روسی (سیبری ) نیز در مناطق دیگری به غیر از روسیه رشد می کند که می توان گفت به طور طبیعی در اروپا و آسیا نیز وجود دارد. این درخت به طول معمول بین بیست و پنج الی ۴۰ متر طول دارد و قطر آن از پنجاه الی یک متر و بیست سانت می باشد.

این درخت نیز کاملا صاف بوده و شاخه های کاملا افقی دارد اکنون با توجه به تحقیقات انجام شده درخت کاج در سه منطقه به صورت طبیعی رشد دارد که جنبه تجاری دارند. Pinus  هتا استیون که در شبه جزیره بالکان رشد می کند و در شمال ترکیه و در ارتفاع زیاد از سطح دریا وجود دارد lapponica   نیز در مناطق سوئد ، نروژ ، روسیه و فنلاند رشد می کنند در منطقه ی Solovetsky واقع در  دریای سفید، دارای رشد تا ارتفاع سی متر می باشد .

این درخت دارای برگ های سوزنی کوتاه بوده و از چوب سخت تری برخوردار است و در شکل معمول به حالت درخت خزنده رشد می کند و دارای رنگ قهوه ای مایل به زرد است mongolica  در منطقه ی مغولستان ، جنوب سیبری و شمال غربی چین در ارتفاعات بسیار زیاد از سطح دریا رشد می کنند.

ویژگی خاص چوب درخت روسی چیست ؟

باید این نکته را مد نظر داشته باشید که چوب روسی از گونه کاج ها بسیار مقاوم و با دوام بوده و مسطح هستند، و کاربرد آن ها در صنایع ساختمان ، منازل و نما بسیار زیاد بوده است .همچنین برای ایجاد روکش جهت چوب ها می تواند استفاده شود و تخته سه لایه های تهیه شده از آن بسیار با کیفیت است .از طرفی از خاک اره کاج در صنعت به عنوان ماده خام جهت تولید الکل استفاده می شود. چوب روسی زمانی که تازه است دارای انعطاف خوبی است و به سادگی می توان آن را فرآوری و خشک نمود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با کارشناسان آواچوب تماس بگیرید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *