چوب روسی نسبت به سایر چوب های موجود در بازار از انعطاف بسیار خوب و بالایی برخوردار است و علاوه بر آن وزن بسیار پایینی دارد . چوب روسی ضریب الاستیته بالایی داشته و بسیار ارتجاع پذیر می باشد و از مقاومت بالایی نیز برخوردار است و قادر به تحمل وزن بالایی نیز می باشد ، چوب روسی دارای کمترین واکشیدگی و هم کشیدگی است و بعد از خشک شدن دچار کمترین ترک خوردگی و شکستگی می شود .

چوب روسی را می توان  به راحتی سنباده زد و علاوه بر آن قابلیت پیچ خوری و میخ خوری بسیار بالایی دارد و همچنین چوب روسی فاقد مجاری صمغی می باشد. نوع چوب روسی از استحکام  و مقاومت بسیار خوبی در برابر ضربه ، برخورد ، عوامل جوی و رطوبت برخوردار است و در صورت بروز هرگونه فرورفتگی در چوب به راحتی می توان آن را ترمیم کرد . از مزایای دیگر چوب روسی می توان به قابلیت ترمیم شکاف های موجود در چوب اشاره کرد.

چوب روسی و مزایای آن

چوب روسی نسبت به سایر چوب های موجود در بازار از انعطاف بسیار خوب و بالایی برخوردار است و علاوه بر آن وزن بسیار پایینی دارد . چوب روسی ضریب الاستیته بالایی داشته و بسیار ارتجاع پذیر می باشد و از مقاومت بالایی نیز برخوردار است و قادر به تحمل وزن بالایی نیز می باشد ، چوب روسی دارای کمترین واکشیدگی و هم کشیدگی است و بعد از خشک شدن دچار کمترین ترک خوردگی و شکستگی می شود .

چوب روسی را می توان  به راحتی سنباده زد و علاوه بر آن قابلیت پیچ خوری و میخ خوری بسیار بالایی دارد و همچنین چوب روسی فاقد مجاری صمغی می باشد. نوع چوب روسی از استحکام  و مقاومت بسیار خوبی در برابر ضربه ، برخورد ، عوامل جوی و رطوبت برخوردار است و در صورت بروز هرگونه فرورفتگی در چوب به راحتی می توان آن را ترمیم کرد . از مزایای دیگر چوب روسی می توان به قابلیت ترمیم شکاف های موجود در چوب اشاره کرد

چوب روسی چیست

واژه چوب روسی در بازار چوب ایران به هر نوع چوب سفید رنگ وارداتی از روسیه تلقی می‌شود و کاربرد آن هم چندان تفاوتی نمی‌کند در حالیکه این چوب سفید خود شامل گونه‌های کاملاً متفاوت چون نراد، نوئل و انواع کاجها می‌شوند. همچنانکه گفته شد یکی از گونه‌های چوبی که به چوب روسی معروف است Abies یا نراد است که نام رایج آن در دنیا Fir و Sapen است. این چوب فاقد درون چوب مشخص و به رنگ سفید مایل به قرمز، فاقد مجاری صمغی، راست تار، سبک، واکشیدگی و همکشیدگی کم، قابلیت ترک خوردن کم هنگام خشک شدن، بسیار خوش کار، سنباده خوری خوب، میخ خوری و پیچ خوری عالی هستند ولی با وجود تمام مزایا به راحتی در مقابل قارچها دچار مرض لکه آبی یا لکه قرمز می‌شوند از استحکام آن می‌کاهد. حشرات نیز علاقه زیادی به لانه گزینی و تخم‌گذاری در آن دارند و باید توجه داشت که چوبها دارای رگه قرمز به هنگام خشک شدن کاملاً تاب برمی‌دارند. این چوب به علت سبکی و ضریب کشسانی بالا از بهترین چوبها برای اسکلت ساختمان هاست. الیاف بلند و خمیر سفید آن در کاغذسازی مصرف فراوان دارد. در ایران این چوب غالباً در صنایع مبلمان استفاده می‌شود.

کاربرد چوب روسی

 • به دلیل سبک بودن و انعطاف بالا ، برای کارهای نجاری بسیار مناسب است .
 • از مهمترین کاربردهای چوب روسی در نما و اسکلت ساختمان و سازه است .
 • چوب روسی دارای خمیر سفیدرنگ و الیاف بلندی است که در صنایع کاغذسازی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد .
 • کاغذهای تولید شده با استفاده از این چوب از کیفیت و مرغوبیت بیشتری برخوردارند .
 • همچنین در کشور ما این چوب برای استفاده در مبل سازی نیز به کار گرفته می شود .
 • از این چوب برای ازاره سازی و ساخت دکوراسیون استفاده می شود .
 • برای ساخت انواع پارکت و کفپوش ، قاب سازی برای سقف خانه ها و ایجاد سقف کاذب نیز از آن بسیار استفاده می شود .
 • همچنین برای ساخت پارتیشین ، پاراوان و دیوار جدا کننده نیز مورد استفاده قرار می گیرد .
 • از چوب روسی برای ساخت انواع داربست ساختمانی و تخته زیرپایی یا تخته بنایی نیز استفاده می شود .
 • همچنین برای نمای ساختمان های مختلف می توان از آن استفاده کرد .
 • در محوطه سازی هم کاربرد دارد .
 • این چوب به دلیل زیبایی در ساخت انواع دکورها و تزئینات مختلف به کار گرفته می شود .
 • برای تولید صنایع دستی نیز می توان از چوب روسی استفاده کرد .

قیمت چوب روسی

به دلیل همسایگی با کشور روسیه ، هزینه ی صادرات چوب کمتر می شود که در قیمت تمام شده آن تاثیر دارد .

با توجه به ویژگی ها و مزایای این چوب می توان گفت قیمت آن بسیار به صرفه است .

 

مشاوره رایگان

نیاز به اطلاعات بیشتری دارید با کارشناسان ما در ارتباط باشید .

حس خوب چوب با " آوا چوب "

جهت دریافت اطلاعات کامل از محصولات با کارشناسان مجموعه آوا چوب در ارتباط باشید

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *