چوب قالب بندی

چوب قالب بندی : شاید امروزه حضور پر رنگ و ضروری چوب در دکوراسیون داخلی و صنعت ساختمان به وضوح دیده می شود. امروزه انواع متفاوتی از چوب در گونه های مختلف و با قیمت ها و طرح و نقشی گوناگون ارائه می شود. که هر یک را می توان در کاربری خاص خود به کار بست. اما تشخیص این که کدام گونه از چوب برای چه سازه ای مناسب است و کیفیت آن چیست یک کار کاملا تخصصی است .که می بایست به کارشناسش واگذار شود .

چوب های نرم و سخت با واکنش های متفاوت در برابر شرایطی که در آن واقع می شوند، همچنین نوع فناوری که روی آن انجام شده است. می تواند در کیفیت و مرغوبیت آن نیز تاثیر گذار باشد. چوب قالب بندی نیز یکی از آن چوب هایی است که برای تهیه ی آن می بایست دانش کافی را داشته باشید. زیرا انتخاب ناصحیح آن می تواند باعث شود کارآیی لازم را نداشته و در اندک زمانی دچار آسیب شود.

قیمت چوب  قالب بندی

به طور معمول چوب قالب بندی را از میان تخته های چند لایی انتخاب می نمایند. این تخته های آماده شده از گونه های درختان برگ سوزنی است که می توان آن ها را در ایران به سادگی یافت. البته این نکته نیز وجود دارد که نوع وارداتی آن از کشور روسیه نیز به بازار چوب ایران صادر شده است .که کیفیت و مرغوبیت خوبی داشته و دارای طول های سه متری است و به خوبی می تواند در برابر رطوبت مقاومت کرده و استحکام لازم را داشته باشد. این نوع از چوب را می توانید در شرکت آواچوب تهیه نمایید. این شرکت یکی از معتبر ترین شرکت های تولید کننده و عرضه کننده انواع چوب و محصولات چوبی مانند تخته زیرپایی و چوب قالب بندی ، تخته چند لایی ، انواع لمبه و ترمووود می باشد. و با حسن اعتبار و اعتماد بدست آمده توانسته است سهم خوبی از بازار چوب ایران را از آن خود نماید و از رقبای خود به جهت شناسایی تقاضا و عرضه در بازار ، پیشی بگیرد.

چوب قالب بندی
چوب قالب بندی

مشخصات چوب قالببندی

لازم به ذکر است از میان تخته ها و چوب هایی که برای ساخت قالب بندی مناسب است می توان به گونه های چوب روسی اشاره نمود. که به صورت پنج لایی و یا هفت لایی و به شکل های روکش دار و یا بدون روکش باشند. برای این کار نیاز است که تخته ها دارای ضخامت حدود هفت سانتی متر بوده و عرض آن بین ده الی بیست سانتی متر باشد .و طول های چوب قالب بندی نیز حدود سه متر باشد که نوع روسی دارای این طول می باشد .نحوه ی قرار گیری چوب های قالب بندی به دو صورت است از پشت بندهای اصلی به صورت افقی استفاده کرده و از پشت بند فرعی به صورت قائم استفاده می کنند.

این تخته ها استحکام کششی دارند و وزن آن ها پایین است با انجام برش های مشخص و اصولی می توان از آن انتظار داشت که تحمل بار و فشار زیاد را داشته باشد.این نوع از چوب به سهولت و با کمک میخ به هم متصل شده و می تواند طول و اتصال بیشتری را ایجاد نماید. همچنین مانند یک عایق حرارتی عمل کرده و این خود می تواند یکی از مزیت های چوب قالب بندی باشد. از طرفی نکته ای که در این جا مطرح است این است که قالب بندی چوبی در مقابل قالب بندی فلزی دارای هزینه و قیمت بسیار پایین تری بوده و بدین ترتیب مقرون به صرف خواهد بود.

نکات مهم در اجرای چوب قالب بندی

خوب است بدانید که برای کار در کارگاه های قالب بندی و کار با چوب قالب بندی بایستی نکات ایمنی خاصی را منظور نمایید .ابزار های به کار گرفته شده در این حوزه دارای تیغه های بسیار تیزی هستند که لازم است ابتدا مهارت و به کارگیری از آن ها را به خوبی آموخته باشید. همچنین به یاد داشته باشید که تمیز بودن این ماشین آلات می تواند در تمرکز بیشتر شما نقش موثری داشته باشد.  همچنین در هر مرحله از کار به خوبی کنترل نمایید که قطعات و چوب های قالب بندی به خوبی متصل و ثابت شده باشد زیرا اهمال در این کار باعث می شود کل کار دچار اسیب شود.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *