کاربرد چوب پلاست

کاربرد چوب پلاست ها در زندگی

چوب پلاست ها عنوان جدیدی هستند که در گروه مواد کامپوزیتی قرار گرفتـه و در واقع همان چوب پلاستیک می باشند و متشکل از گرانول چوب یا پودر چوب با مقدار مشخصی از مواد پلیمری است. کاربرد چوب پلاست در دنیای امروز بسیار زیاد و رایج شـده و در هر مکانی به چشم می خورد.  در ساختار چوب پلاست فیبر چوب و ترموپلاستیک دیـده می شود. چوب پلاست ها در ابعاد و قالب های متعدد و به روش اکستروژن تولید و روانه بازار می شود.

این محصول با در هم آمیختـه شـدن پلاستیک و گرد چوب به دست آمـده و در دمایی بالاتر از ذوب پلیمرها با یکدیگر مخلوط می شوند.  با توجه به پلاستیکی بودن این محصول، مشکلات نماهای چوبی در آن مشاهده نمی شود. چوب پلاست ها به دلیل دارا بودن جنس پلاستیکی قابلیت جذب آب را نداشته و لذا فاقد مشکلات بیولوژیکی چوب های طبیعی هستند. همچنین این کالا دارای سطح غیر لغزنـده و ضد خش بوده و این ویژگی باعث شـده در سطوح مرطوب هم قابل استفاده باشد. با توجه به این موضوع که در این کالاها چوب کمتری به کار رفتـه و به جای چوب از پلاستیک قابل بازیافت استفاده شـده، طبیعت دوست نام دارند.

کاربرد چوب پلاست در نمای ساختمان

مواد سازنده چوب پلاست ها

معمولا چوپ پلاست ها از بخش های مختلفی تشکیل شـده‌اند که از جمله می‌تـوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بخش چوبی : بخش چوبی این محصول بیشتر شامل پودر خاک اره، فیبر چوب و… می باشد.
 • ترموپلاستیک ها : این بخش از چوب پلاست ها بیشتر به مواد بازیافتنی اختصاص دارد که این مواد بازیافتنی شامل پلی اتلین ها، پروپینیل ها و پلی وینیل کلرایدها می باشند، البته باید عنوان کرد که چوب پلاست های پلی اتیلنی متداول تر از سایر چوب پلاست ها می باشند. شاید بتوان گفت یکی از دلایل کاربرد چوب پلاست در ساخت منازل، شهرسازی و … استفاده آن از مواد بازیافتنی در ساختارش است.
 • مواد افزودنی : این بخش از محصول شامل عوامل رنگ دهنـده، جفت کننـده، تثبیت کننـده های UV و روان کننـده ها که به رسیـدن به نتیجه نهایی محصول کمک می کنند.

این مواد پس از ترکیب در دستگاه های اکسترود یک خمیر قوام گرفتـه به وجود می‌آورد که ماده اولیه آن، کامپوزیت یا چوب پلاست ها می‌باشد. پس از آن مطابق با نوع کاربرد چوب پلاست ها، قالب گیری انجام شـده تا کاملا خشک شود و در نهایت مورد استفاه قرار گیرند. چوب پلاست در حیاط سازی

مهم ترین کاربرد های چوب پلاست

چوپ پلاست ها کاربرد های متنوعی دارند. از متداول ترین کاربرد چوب پلاست ها عبارت اند از:

 • کف پوش چوب پلاست: این کف پوش ها معمولا در فضای باز کاربرد بسیار زیادی دارد از جمله دور استخر، محوطه سازی، مسیرها و…
 • نمای ساختمانی چوب پلاست: این محصول با توجه به اینکه از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است در برابر شرایط جوی آسیب پذیر نبوده و به همین علت برای نمای ساختمان ها از این محصول استفاده می شود.
 • دیوار پوش ها: یکی از زیباترین کاربرد چوب پلاست ها استفاده از آن به عنوان دیوار پوش است.  این قطعات در رستوران ها، کافی شاپ ها و مراکز تجاری و اداری مورد استفاده قرار میگیرد.
 • نرده چوب پلاست: با توجه با کارایی و دوامی که چوب پلاست ها دارا هستند در بالکن ها، تراس ها، محوطه فضای سبز و… به کار می روند.
 • گلدان چوب پلاست: چوب پلاست ها با توجه به مقاومتی که در برابر آب و رطوبت دارند نقص گلدان های چوبی را بر طرف کرده و به همین علت می توانند جایگزین خوبی برای گلدان های چوبی باشند.

سقف کاذب: این نوع سقف ها معمولا در مراکز تفریحی و عمومی کاربرد داشته  و به عنوان یک گزینه ایده آل و جذاب مورد توجه قرار می گیرد. نمای نزدیک چوب پلاست

کاربرد چوب پلاست در دکوراسیون

همان طور که گفتـه شد از جمله کاربرد چوب پلاست ها، استفاده از آن در دکوراسیون داخلی و دکوراسیون خارجی است که از جمله می‌تـوان به: سقف کاذب، پارتیشن‌ها، گلدان ها، نرده‌ها، نمای ساختمانی، دیوار پوش‌ها، کف‌پوش‌ها و … اشـاره کرد. کاهش یافتـن قیمت نهایی چوب پلاست ها به دلیل اضافه کـردن چوب به پلاستیک می باشد و باعث کمتر شـدن ضریب حرارتی و بالا رفتـن ضریب کشسانی پروفیل چوب پلاست می گردد. همچنین چوب آسیاب شـده غربال در کامپوزیت های چوب پلاست مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد چوب پلاست در مبلمان شهری

یکی از عمده ترین کاربرد چوب پلاست ها در تولید مبلمان شهری است. امروزه با توجه به اهمیت موارد زیست محیطی، بازیافتی و ایمنی استفاده از چوب پلاست ها باعث شـده تا قطع درختان جنگلی به دلیل استفاده از چوب کاهش چشمگیری یابد. متداول ترین محصولات چوب پلاست که در مبلمان شهری استفاده می شوند عبارتند از:

 • نیمکت های شهری
 • میزها
 • پرگولاها
 • آلاچیق ها
 • محوطه پارک ها
 • سطل های زباله
 • کانکس ها
 • تابلو های شهری

با توجه به اینکه مبلمان شهری همواره در معرض آسیب دیدگی قرار دارد و با توجه به شرایط  آب و هوایی امکان خرابی در آن ها بسیار بالا است. افزایش عمر مفید یکی از فاکتورهای اصلی در تولید مبلمان شهری می باشد. چوب پلاست ها از عمر بالا و کیفیت قابل قبولی برخوردار بوده که می تواند در تولیدات شهری بسیار مفید واقع شوند و کمتر در معرض خرابی و استهلاک قرار گیرند. نکاتی که الزاما باید در چوب پلاست هایی که برای مبلمان شهری مورد استفاده قرار می گیرند رعایت شوند عبارتند از:

 • دوام و عمر بسیار بالا
 • ثبات رنگ محصولات
 • مقاومت نسبت به خط و خش
 • مقاومت نسبت به سایش
 • مقاومت فشاری مناسب

نمونه نیمکت چوب پلاست

روش های مختلف تولید چوب پلاست

تولید پروفیل های چوب پلاست روش ها و شیوه های متعددی دارد که بخشی از این روش ها عبارتند از :

 • تولید از طریق اکستروژن: در این روش دستگاه اکسترودر جزو هسته اصلی سیستم تولید چوب پلاست محسوب شـده و هدف اصلی آن ذوب کـردن پلیمرها و ترکیب کـردن آن ها با چوب و مواد افزودنی در فرایند است. درواقع مواد اولیه در مرحله آغازین با هم ترکیب می شوند سپس با عبور از دستگاه اکسترودر و قالب های مخصوص آن به صورت پروفیل چوب پلاست از دستگاه خارج می شوند.
 • سیستم تک ماردونه: این سیستم از ساده ترین سیستم های تولید پروفیل چوب پلاست می باشد. در واقع این سیستم از بخش هایی مانند ذوب کـردن، اندازه گرفتـن و محفظه ای برای خروج مواد، تشکیل شـده است. در این مرحله موادهای حاصله از اکسترودر تک ماردونه از پلت های پلیمری پر شـده و با فیبر ترکیب می شود. در این مرحله ممکن است یک خشک کن برای خشک کردن پلت ها مورد نیاز باشد. روش ورود مواد به وسیله نیروی جاذبه اتفاق می افتد و مکانیزم ذوب کردن توسط حرارت محفظه و تنش ماردون خواهد بود.
 • سیستم دو ماردون با سیستم خلاف جهت: این سیستم در مواردی همچون هنگام استفاده از پلیمرهای حساس، اکستروژن دمای پایین برای فیبرها و فوم ها، مواد غیر کامپاندی، موادی که تزریق آن ها به عنوان خوراک دشوار است و موادی که نیاز به گاز ربایی دارند، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این سیستم می تواند آرایش مادون موازی یا مخروطی داشته باشد.

چوب پلاست در سقف

نحوه نصب پروفیل چوب پلاست

به طور کلی نصب پروفیل چوب پلاست ها دشوار نبوده و به آسانی قابل نصب است. اما باید به نکات مهمی که در نصب لازم است توجه کافی داشت. مراحلی که برای نصب چوب پلاست ها تعریف شـده است عبارتند از :

 • زیرسازی یا شاسی کشی
 • رنگ آمیزی پروفیل ها
 • کف سازی پروفیل ها
 • فاصله گذاری مناسب بین پروفیل ها

کلام آخر

امـروزه و در جهان کنونی مسئله های بهداشتی، بازیافتی و زیست محیطی مورد توجه بسیاری مردم واقع شـده است و همواره تلاش بشر بر این بـوده تا این مشکلات را تا حد زیادی بر طرف کند. یکی از راه حل های مسائل زیست محیطی استفاده از چوب پلاست ها است که با توجه به کاربردهایی که دارند می توانند گامی موثر در جهت حل مشکلات زیست محیطی و زندگی مردم باشند. چوب پلاست ها محصولاتی دوستدار محیط زیست بوده که به دلیل زیبایی ظاهری، هزینه کم، نصب آسان و …. مورد توجه قشر عظیمی از جامعه قرار دارد.

کاربرد چوب پلاست ها با توجه به طبیعت دوست بودنشان بسیار بوده و در اماکن مختلفی قابل استفاده است. شرکت آوا چوب از بزرگ ترین تولید کنندگان چوب پلاست ایرانی در کشور بوده  که می تواند شما را در طراحی، اجرا و خرید پروفیل چوب پلاست یاری دهنده نماید. آوا چوب با علم بر کاربرد چوب پلاست ها و با هدف ارائه بهترین نوع آن در سراسر ایران آمـاده خدمات رسانی به شما هم میهنان عزیز است.

سوالات متداول

 • چوب پلاست چیست و چه مواردی از آن استفاده می‌شود؟
  چوب پلاست ترکیبی از چوب و پلاستیک است. این ماده در صنایع مختلف مانند دکوراسیون داخلی، ساختمان‌سازی، صنایع ورزشی، اسباب‌بازی‌ها، وسایل حمل و نقل، و مصنوعات خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • آیا چوب پلاست قابلیت بازیافت دارد؟
  بله، چوب پلاست از ترکیب پلاستیک و چوب ساخته شده است و به دلیل این ترکیب، می‌توان آن را بازیافت کرده و دوباره به فرآیند تولید برگرداند.

 • چه مزایا ویژه‌ای در استفاده از چوب پلاست وجود دارد؟
  چوب پلاست دارای مقاومت بالا در برابر شرایط جوی، فرسایش و حشرات است. همچنین، ترکیبی از زیبایی چوب و دوام پلاستیک را در خود دارد که در طراحی‌های داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • چوب پلاست در صنعت ساختمان‌سازی چگونه به کار می‌رود؟
  در صنعت ساختمان‌سازی، چوب پلاست به عنوان جایگزینی پایدارتر برای چوب سنتی در ساخت درب‌ها، پنجره‌ها، تراس‌ها، و سایر اجزای ساختمانی استفاده می‌شود.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *