کاربرد کفپوش چوبی

بسیاری از افراد نصب کفپوش چوبی را به دیگر انواع کفپوش ترجیح می‌دهند. این افراد ممکن است در نظر اول جذب زیبایی این کفپوش‌ها شده باشند؛ اما باید بدانید که کاربرد کفپوش چوبی بسیار گسترده است و فقط در زیبایی خلاصه نمی‌شود. در مقاله‌ای که پیش روی شماست سعی می‌کنیم این کفپوش پرطرفدار را معرفی کنیم و دیدی کلی درباره آن به شما بدهیم.

کفپوش چوبی چیست

کفپوش چوبی چیست؟

کفپوش‌ چوبی اغلب با نام پارکت میان مردم شناخته می‌شوند. برای ساخت کفپوش‌های چوبی می‌بایست چندین لایه چوب را به صورت پنل روی هم چسباند به گونه‌ای که هم مستحکم بوده و هم زیبایی خود را داشته باشد.

درخت‌هایی مانند درخت بلوط، کاج، گردو و حتی بامبو، چوب‌های محکم و زیبایی دارند. این چوب‌ها طی مراحلی با مواد شیمیایی ترکیب شده و برای نصب آماده می‌شوند. پارکت‌ها معمولا چهار لایه اصلی دارند. لایه بیرونی باید جلا و زیبایی داشته باشد. این لایه با موادی مانند ملامین و آلومینیوم اکسید آماده می‌شود؛ اما زیر این لایه، لایه دوم است که با کاغذ ساخته می‌شود. کاغذهای مورد استفاده از مشتقات ملامین هستند و باید با دستگاه‌های صنعتی شکل و برش داده شوند.

لایه بعدی لایه هسته یا مرکزی نام دارد. این لایه باید تحت اعمال فشار قوی دستگاه‌ها ساخته شود. فیبرهای چوبی شناخته شده مانند ام دی اف از اصلی‌ترین تشکیل‌دهنده‌های این لایه محسوب می‌شوند. آخرین لایه همان لایه زیرین است که باز هم ملامین را به عنوان اصلی‌ترین ماده به استفاده می‌گیرد.

موادی که بالا ذکر کردیم باید در کارخانه به صورت حرفه‌ای به یکدیگر متصل شوند و حالت پنل یا تایل پیدا کنند. برای تبدیل به تایل کارخانه ها دو روش دارند:

  • روش فشار مستقیم که طی آن مواد بالا را با استفاده از دستگاه و حرارت به یکدیگر متصل می‌کنند و حالت فشرده به کفپوش می‌دهند. کاربرد کفپوش چوبی که با این روش به دست می‌آید تغییری با روش دوم ندارد اما این روش ساخت رایج‌تر است.
  • فشار مهم‌ترین بخش ساخت کفپوش است و در هر دو نوع حالت تولید باید فشار به اندازه کافی به کفپوش اعمال شود. روش دوم فشار زیاد نام دارد. از آنجایی که لایه هسته یا مرکز با فشار زیاد ماندگاری بیش‌تری پیدا می‌کند، در این مرحله لایه‌های رویی را با فشار زیاد به هم متصل می‌کنند و لایه‌های دیگر را به روشی حرفه‌ای به لایه‌های بالا جوش می‌دهند.

کاربرد کفپوش چوبی در دکوراسیون

هنگامی که اولین بار پارکت در کاخ ورسای فرانسه نصب شد بسیاری از دکوراتورها استفاده از آن را رد کردند. قبل از پارکت برای زیباسازی کف از سنگ‌های مرغوب مانند مرمر استفاده می‌شد. سنگ‌های مرمر نشان‌دهنده اشراف و موقعیت بسیار خوب مالی بود. کفپوش چوبی سر و صدایی فراوان راه انداخت و طولی نکشید که به خانه‌ها راه خود را پیدا کرد.

کاربرد کفپوش چوبی هم اکنون بسیار وسیع‌تر از گذشته است و امروزه اکثر منازل و محیط‌های اداری پوشیده از کفپوش‌های چوبی هستند. برخی از دکوراتورها این کفپوش را نقاشی چوب می‌دانند چرا که می‌توان چوب را به هر شکلی که سلیقه‌تان است ببرید و کنار هم قرار دهید. همچنین پارکت حس طبیعت را به خانه می‌آورد و گرد و غبار را کمتر روی خود نشان می‌دهد.

اگر قصد دارید از کفپوش چوبی برای منزل خود استفاده کنید پیشنهاد می‌کنیم که به کاربرد آن در اتاق‌های مختلف دقت کنید. پارکت قابل شسشتو است اما نباید در معرض آب فراوان قرار گیرد. محیط‌هایی مانند اتاق نشیمن و اتاق خواب ایده‌آل‌ترین برای پارکت هستند اما آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی و حمام گزینه‌های مناسبی برای کفپوش چوبی نیستند. این کفپوش‌ها از چوب خالص درست می‌شوند و رطوبت بیش از اندازه می‌تواند باعث بادکردگی و حتی کپک کفپوش شود.

جدا از بحث شستشو، کفپوش چوبی می‌تواند اتاق‌های کوچک را کمی دلگیر و شلوغ نشان دهد. محیط‌های بزرگ و نورگیر بهترین انتخاب برای اجرای پارکت هستند.

کاربرد کفپوش چوبی در فضای باز

کاربرد کفپوش چوبی در فضای باز

خیلی از افراد به کفپوش کردن فضاهایی مثل بام یا محوطه‌سازی بیرون از ساختمان علاقه نشان می‌دهند. روف‌گاردن‌ها این روزها بسیار طرفدار پیدا کرده‌اند و شاید اولین گزینه‌ای که برای دکورکردن کف روف به ذهن برسد استفاده از ماده‌ای طبیعی مانند چوب باشد. کفپوش‌های چوبی طبیعی هستند و مقاومت زیادی در برابر حرارت و سرما نشان نخواهند داد. اگر برای محیط‌های ریسک‌دار پارکت استفاده کنید باید از ابتدا متریالی مقاوم بخرید.

به بیانی دیگر، جنس پارکتی که فضای باز را مزین می‌کند باید در مقابل اشعه‌های خورشید مقاوم باشد چرا که نور مستقیم گاهی باعث وقوع آتش‌سوزی بر روی چوب می‌شود. همچنین مناطق بارانی که آب را روی پارکت برای زمان‌ طولانی نگه می‌دارند بافت چوب را از بین می‌برند و کپک را به همراه دارند. آب و هوای شرجی نیز مانند سم عمل می‌کند و تمام کفپوش شما را ورم می‌دهد.

 

دیگر کاربردهای کفپوش چوبی

کاربرد کفپوش چوبی به فضاهای بالا محدود نمی‌شود. بهترین محیط برای نصب پارکت منزل مسکونی است. کفپوش‌های چوبی تقریبا با هر رنگی از چوب ساخته می‌شوند و مدل‌های زیادی برای سلیقه‌های مختلف دارند. به علاوه، محیط خانه دمای متعادلی دارد و خطراتی مانند آب‌گرفتگی، زیاد پارکت را تهدید نمی‌کند. تنوعی که از آن صحبت می‌کنیم به اندازه‌ای است که دقیقا می‌توانید کفپوشی با چوب مشابه مبل‌ها و وسایل خانه خود پیدا کنید. همین ویژگی چوبی بودن پارکت باعث شده است که کافی‌شاپ‌ها و رستوران‌ها نیز از مشتریان پر و پا قرص آن شوند.

صاحبان کافی‌شاپ‌ها به خوبی می‌دانند که محیط کافه باید آرامش و شیکی را به مشتری القا کند. از آنجا که محصولات طبیعی مانند کفپوش چوبی برگرفته از درختان هستند دکور کف با چوب روان مشتریان را آرام‌تر می‌کند. روانشناسان همواره به این عقیده هستند که بازگشت به طبیعت برای انسان موجب کاهش استرس است. کفپوش‌های چوبی حس طبیعی را القا می‌کنند و مهر تاییدی روی حرف این روانشناسان هستند.

دیگر کاربرد کفپوش چوبی قابلیت جابجایی آن است. هنگام نقل مکان و جابجایی می‌توانید پارکت‌های محل را از جا در بیاورید و دوباره در محیط بعدی نصب کنید. البته این کار باید توسط کادری حرفه‌ای انجام شود چرا که بسیار دقیق بوده و امکان شکستگی همیشه هست.

 

جمع بندی

بیان کاربرد کفپوش چوبی و معرفی انواع آن هدف اصلی ما در مقاله بالا بود. ما سعی کردیم هرچه واضح‌تر مفهوم کفپوش چوبی را بیان کنیم. چوب‌های قابل استفاده به عنوان پارکت چوبی را معرفی کردیم. چگونگی ساخت آن با استفاده از مواد شیمیایی را توضیح دادیم و از لایه‌های تشکیل‌دهنده کفپوش چوبی حرف زدیم.آواچوب ارائه دهنده انواع کفپوش چوبی میباشد و شما متوانید با شماره های درج شده در سایت برای خرید بهتر با کارشناسان مجموعه تماس گرفته و سوالات خود را بپرسید تا خریدی مطمئن و با کیفیتی را داشته باشید.

در ادامه نگاهی کوتاه به تاریخچه کفپوش چوبی در فرانسه و استفاده اشراف از آن انداختیم و کم کم به زمان حال و کاربرد کفپوش چوبی در زمان مدرن رسیدیم. جلوه‌ای که کفپوش چوبی به اتاق‌های کوچک کم‌نور و برعکس آن یعنی محیط‌های دل‌باز و نورگیر می‌دهد را بررسی کردیم و گفتیم که در کدام نواحی از خانه می‌توان از کفپوش چوبی استفاده کرد.

کفپوش چوبی را به عنوان دکوراسیون در محیط‌های باز موشکافی کردیم و استفاده از آن برای آب و هوای مختلف را شرح دادیم. خطراتی همچون آب‌گرفتگی، ورم و کپک را برایتان گفتیم. نظر روانشناسان درباره استفاده از چوب در محیط زندگی را برایتان روشن کردیم و در نهایت نیز راه‌حلی برای افرادی که نقل مکان می‌کنند پیشنهاد دادیم. توصیه آخر ما به شما گرفتن مشورت از افراد خبره در این زمینه هست که با کمک آن‌ها بتوانید بهترین کفپوش را برای محیط مورد نظر خود انتخاب کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *