آواچوب

با انواع رنگ چوب آشنا شوید

انواع رنگ چوب

از جمله عواملی که باید در رنگ‌کردن سطوح چوبی مورد توجه قرار گیرند، انتخاب بهترین رنگ چوب با توجه به سطح موردنظر و هدف از رنگ‌آمیزی چوب است. پیش از اقدام به رنگ‌آمیزی چوب ابتدا باید بدانیم که چوب مورد نظر چه کاربردی دارد و هدف از رنگ‌کردن آن چیست و سپس با توجه به ویژگی‌ها، مزایا و معایب انواع رنگ چوب مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنیم. در ادامه به معرفی رایج‌ترین انواع رنگ چوب خواهیم پرداخت.

انواع رنگ چوب
انواع رنگ چوب

آشنایی با انواع رنگ چوب

1- رنگ‌ فوری چوب

رنگ فوری چوب اصطلاحی‌ست که برای انواع رنگ مخصوص چوب با چند ویژگی مشترک به‌کار می‌رود. رنگ‌های فوری چوب به‌طورکلی برپایه‌ی رزین الکید و نیتروسلولوز هستند و درخشش بالا، خشک‌شدن سریع و تأثیر کم بر رنگ طبیعی چوب از ویژگی‌های مشترک‌شان است.

رنگ‌های فوری معمولاً برای چوب‌هایی کاربرد دارند که در معرض نور آفتاب و شرایط محیط بیرون از خانه نیستند. مبلمان، میزها و تخت‌خواب از جمله وسایل چوبی‌ای هستند که می‌توان آن‌ها را به‌خوبی با رنگ‌های فوری چوب رنگ کرد. سیلر، کیلر، نیم‌پلی‌استر و تمام پلی‌استر از پرکاربردترین رنگ‌های فوری چوب هستند.

کار با رنگ‌های فوری چوب معمولاً آسان است و می‌توان با استفاده از قلمو یا پیستوله آن‌ها را روی سطح موردنظر اجرا کرد. یکی از مهم‌ترین نکات حین استفاده از رنگ‌های فوری رعایت نکات ایمنی است. این رنگ‌ها معمولاً دارای بخارهایی هستند که بر سیستم تنفسی تأثیر مخرب دارند و درصورت تماس با پوست و اعضای حساس بدن مانند چشم‌ها باعث بروز مشکل خواهند شد. از همین روی داشتن ماسک، دستکش، عینک و شرایط تهویه‌ی مناسب حین کار با رنگ فوری چوب ضروری است.

در شرایطی که تهویه‌ی کافی برای کار با رنگ‌های فوری چوب وجود ندارد، استفاده از سایر انواع رنگ چوب به‌ویژه رنگ‌های گیاهی چوب مناسب‌تر است.

رنگ چوب
رنگ چوب

2- لاک الکل چوب

لاک الکل چوب یکی دیگر از انواع رنگ چوب پرکاربرد است. لاک الکل اغلب برای لوازم چوبی حساس و ظریف – مثل انواع ساز – استفاده می‌شود، اما برای سایر سطوح چوبی مانند مبلمان و میزهای چوبی هم کاربرد دارد.

لاک الکل به‌صورت پولک‌هایی طلایی‌رنگ عرضه می‌شود و برای استفاده از آن باید پولک‌ها را در الکل حل کرد و بعد از حل‌شدن کامل، با گذشت حدود 24 ساعت، رنگ را با استفاده از ابزار مناسب روی سطح مورد نظر اجرا کرد.

از نکات مهم هنگام استفاده از لاک الکل دورنگاه‌داشتن ترکیب از حرارت است، چرا که این ترکیب به‌علت داشتن مقدار زیاد الکل بسیار اشتعال‌پذیر است.

بهترین رنگ چوب
بهترین رنگ چوب

3- رنگ‌های گیاهی مخصوص چوب

رنگ‌های گیاهی مخصوص چوب از جدیدترین انواع رنگ چوب هستند که با استفاده از روغن‌های گیاهی ساخته می‌شوند و شاید بتوان مهم‌ترین مزیت‌شان را حداقل ضرری دانست که نسبت به سایر انواع رنگ چوب برای سلامتی بدن دارند. رنگ‌های گیاهی مخصوص چوب اغلب پوشش‌دهی خوبی دارند و درصورت استفاده از آن‌ها کمتر نیاز به رنگ‌آمیزی چندلایه برای پوشش کامل وجود خواهد داشت.

رنگ‌های گیاهی مخصوص چوب سریع خشک می‌شوند، پوشش خوبی دارند و می‌توان با کمی تجربه و تخصص آن‌ها را روی انواع سطوح چوبی، چه سطوح داخل خانه و چه سطوح بیرون از خانه، مانند ظروف چوبی، مبلمان، نما و کف‌پوش چوبی اجرا کرد. رنگ‌های گیاهی چوبی گذشته از این، کم‌ترین آسیب را به محیط‌زیست وارد می‌کنند و از این نظر در سال‌های اخیر در پروژه‌های بزرگ کاربرد بسیاری پیدا کرده‌اند.

رنگ چوب گیاهی
رنگ چوب گیاهی

4- رنگ‌های دکوراتیو مخصوص چوب

یکی از دیگر انواع رنگ چوب که بیشتر در سازه‌های DIY کاربرد دارند، انواع رنگ‌های دکوراتیو مخصوص چوب هستند. رنگ‌های دکوراتیو چوب تنوع نسبتاً زیادی دارند. بسته به این‌که هدف، رنگ‌آمیزی چه سطحی و با چه کاربردی باشد و از چه تکنیکی برای رنگ‌آمیزی استفاده شود، باید رنگ مناسب را انتخاب کرد.

اکثر رنگ‌های دکوراتیو مخصوص چوب بر پایه‌ی آب هستند، سریع خشک می‌شوند و می‌توان اغلب برای به‌دست‌آوردن رنگ دلخواه رنگ‌های یک برند را با سایر رنگ‌های همان برند ترکیب کرد. پوشش مناسب، استفاده‌ی آسان، عدم نیاز به حلال‌هایی به‌غیر از آب، ضدآب‌بودن و مضرات نسبتاً پایین زیست‌محیطی از دیگر ویژگی‌های رنگ‌های دکوراتیو مخصوص چوب هستند.

بسته به نوع سطح موردنظر گاهی لازم است پیش از استفاده از رنگ‌های دکوراتیو مخصوص چوب، از سیلر برای پوشاندن سطح چوب استفاده کرد. گذشته از رنگ‌های دکوراتیو مخصوص چوب، می‌توان برای رنگ‌کردن بسیاری از سطوح چوبی از رنگ‌های مولتی‌سورفیس هم استفاده کرد.

5- روغن‌های طبیعی

از گذشته تاکنون از بعضی از روغن‌های طبیعی مانند روغن بزرک یا روغن کتان برای جلادادن به سطح چوبی استفاده می‌شده است و می‌توان این روغن‌ها را از انواع رنگ چوب پرکاربرد به‌شمار آورد.

روغن‌های طبیعی اگرچه ظاهر زیبایی به سطوح چوبی می‌دهند و برای سلامتی و محیط‌زیست حداقل زیان را دارند، به‌علت چسبندگی حتی بعد از خشک‌شدن باعث جذب گردوغبار به سطح می‌شوند و از این نظر برای ظروف چوبی مناسب نیستند. یکی دیگر از ویژگی‌های منفی روغن‌های طبیعی دیرخشک‌شدن آن‌هاست.

معرفی انواع رنگ چوب
معرفی انواع رنگ چوب

6- رنگ‌های پلی یورتان

رنگ‌های پلی یورتان مخصوص چوب به دوصورت پایه‌ی آب و پایه‌ی روغن در بازار عرضه می‌شوند. رنگ‌های پلی یورتان پایه‌ی آب در زمان کمتری خشک می‌شوند و پوشش‌دهی کمتری نسبت به رنگ‌های پلی یورتان پایه‌ی روغن دارند.

رنگ‌های پلی یورتان مخصوص چوب معمولاً در برابر سایش، نور آفتاب، مواد شیمیایی و گردوغبار مقاوم هستند و از این نظر کاربرد بسیاری برای سطوح چوبی بیرون و داخل خانه دارند. یکی از معایب رنگ‌های پلی یورتان مخصوص چوب، جلا و درخشش کم آن‌هاست؛ سطوح چوبی‌ای که با پلی یورتان رنگ می‌شوند نسبتاً تیره هستند و ممکن است به‌تدریج تغییر رنگ دهند.

7- رزین اپوکسی

رزین اپوکسی ماده‌ای‌ست که در سال‌های اخیر به‌طور گسترده برای پوشاندن انواع سطوح از جمله سطوح چوبی به‌کار می‌رود. مقاومت بالا در برابر عوامل خارجی، اجرای آسان، امکان ایجاد طرح‌های متنوع و رنگ‌های مختلف از جمله ویژگی‌های رزین اپوکسی هستند.

رزین اپوکسی به‌طورکلی از دو جزء اصلی رزین و هاردنر تشکیل شده است. این دو جزء بعد از ترکیب‌شدن با هم به‌تدریج سخت می‌شوند و بسته به نوع رزین بعد از چند دقیقه تا چند روز به نهایت سختی خود می‌رسند. کار با رزین اپوکسی چوب نسبتاً راحت است و این درکنار سایر مزیت‌ها باعث کاربرد گسترده‌ی آن شده است.

سخن پایانی

مروری بر انواع رنگ چوب داشتیم و دیدیم که خوشبختانه تنوع از این لحاظ بسیار بالاست. هر یک از این انواع برای مواردی خاص مناسب هستند و بسته به شرایط، می‌توان یک یا چند مورد از آن‌ها را انتخاب کرد.

شرکت آواچوب واردکننده رنگ چوب

شرکت آواچوب امیران یکی از قدیمی ترین و بزرگترین واردکنندگان انواع رنگ چوب در ایران از بهترین و معتبر ترین برند های روز دنیا است. رنگ چوب ریمرس آلمان، اونلو و همل ترکیه و …

جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در تماس باشید:
021-38444040

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پروفایل منعلاقمندی هاسبد خرید
02134639