ترمووود چیست؟

امروزه محبوبیت ترمووود که به عنوان چوب اصلاح شده با حرارت (Thermally Modifi Wood) نیز شناخته می شود در حال افزایش در سراسر جهان است. همانطور که از نام آن پیداست ، چوب سخت یا چوب نرم از نظر حرارتی تحت عملی ات حرارتی قرار گرفته اند تا از مزایای بسیار چشمگیر آن استفاده شود . چوب با استفاده از یک عمل کاملاً طبیعی و غیر س می تصفیه می شود ، جایی که در دمای بی ش از 100 درجه پخته می شود.

نحوه تولید و ساخت ترمووود چگونه است؟

روند گرمایش در محی طی فاقد اکسیژن انجام می شود و ترکیبات آلی سلول ها ی الوار را از بین می برد تا چوب را به طور دائ می اصلاح کند .  

تولید ترمووود
تولید ترمووود

 

ویژگی های ترمووود

ترموود با حداقل جذب رطوبت بسیار پایدارتر از چوب های عادی است. ماندگاری نیز افزایش یافته و باعث م ی شود حشرات و قارچ ها باعث آسیب به چوب شوند و تغذیه ک می داشته باشند . ترمووود با محتوای آب کمتر ، به خصوص سبک وزن است و آن را برای طی ف گسترده ای از کاربردها مناسب می کند. علاوه بر تغییر ساختار داخلی چوب در نتیجه عملی ات حرارتی شدید ، ترمووود متفاوت به نظر می رسد. چوب ترمو با حرارت اصلاح شده معمولاً از ظاهر ی غنی و قهوه ای تیره برخوردار است- ظاهری جذاب و تقریباً عجیب و غریب را به وجود می آورد . این رنگ شکلاتی را می توان با اتمام کار حفظ کرد یا می توان آن را به طور طبیعی به رنگ سایه خاکستری تغییر داد ، که مورد علاقه بسیاری از معماران و توسعه دهندگان است.  

چوب ترمو
چوب ترمو

جنس چوبی که برای ترمووود استفاده می شود از درختانی است؟

چندین گونه درخت برای اصلاح حرارتی مناسب است ، از جمله خاکستر ، صنوبر ، کاج. بلوط به طور گسترده در دسترس نیست و از آنجا که از قبل به طور طبیعی با دوام است ، برای بسیاری از آنها از روش های اصلاح حرارتی برای بهبود ظاهر شان استفاده می کنند .  

کجا می توان از ترمووود استفاده کرد؟

به دلیل مقاومت و مقاومت در برابر قالب و کیفی ت حرارتی عال ی، ترمووود یک انتخاب طبیعی برای روکش است. همچنی ن می تواند با موفقیت در سایر برنامه های فضا ی باز ، از جمله مواردی که تحت شرایط مداوم مرطوب مانند تخته و الوار ، سایدینگ و کف قرار دارند ، مورد استفاده قرار گیرد. حتی در محیط ها ی کم ثبات و دارای رطوبت بالا ، مانند زیرزمی ن ها ، راه حل ها ی رشک برانگیزی ارائه می دهد .  

نگهداری ترمووود
نگهداری ترمووود

  برخلاف محصولات چوبی تحت فشار ، از ترمووود م ی توان بهمراه فلز استفاده کرد. رطوبت کم آن به این معنی است که فلزات با چوب اصلاح شده حرارتی تماس ن می گیرند ، هرچند که فولاد ضد زنگ ه میشه توصیه می شود.

نگهداری از ترمووود

اگرچه چوب ها ی حرارتی مقاوم هستند ، اما توصیه می شود برای محافظت از ترمووود ها در برابر آلودگی های هوا ، از نوع ی تصفیه سطح استفاده کنید. از چوبی که کاملاً تصفیه نشده نیز می توان استفاده کرد ، اما به دلیل قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش ، رنگ قهوه ای چوب با گذشت زمان محو و خاکستری م ی شود. چوب های فرسوده ظاهر ی ظریف دارند و خواص مفید خود را حفظ می کنند. سطح چوب به تنهایی یک لایه محافظ ایجاد می کند. رنگ اصلی قهوه ای را می توان با مواد شوینده موثر بازیابی کرد که می تواند با درمان سطح انجام شود .   در صورت لزوم، عملیات سطحی باید ادامه داده شود. نیاز به تغییر بستگی به آب و هوا ، میزان استفاده و شدت اشعه ماورا بنفش دارد. دوره عادی نگهداری از چوبهای رنگ شده تقریباً 5 سال است. با استفاده از ترمووود ها ، این فاصله نگهداری ، هنگام رنگ آمیزی چوب ، می تواند بسیار طولانی شود. و این مدت می تواند سه برابر بیشتر از حد معمول باشد. استفاده از روکش ها ی نما و تخته ها ی تزئینی ساخته شده از چوب های حرارتی، پوشش داده شده با روکش با کیفیت بالا و پایدار، پتانسیل قابل توجهی برای پس انداز فراهم می کند ، زیرا این محصولات عمر طولانی دارند.  

ترمووود
ترمووود

  مراقبت در فضای باز از چوب ترمووود برای جلوگیری از خراش و تغییر رنگ ، توصیه می شود که محصولات بیرون ی چوبی با پوشش هایی پوشانده شوند که از چوب در برابر شرایط نامساعد جو ی و اشعه ماورا بنفش محافظت می کند. اگر قرار است رنگ طبیعی چوب های گرم شده حفظ شود ، باید چوب ها با روش های مناسب تصفیه شوند. اشعه ماورا بنفش و باران چوب را خاکستری و کمرنگ می کند ، بنابراین باید با مواد محافظ یا روغن پوشانده شود. ترمووود گرم شده نیز ممکن است رنگ آمیزی شود . پیش رنگ آمیزی سطح چوب به حفظ رنگ کمک می کند. چو ب ترمووود را نیز می توان بدون پوشش رها کرد و به طور طبیعی خ اکستری شد. به این ترتی ب، اشعه ماورا بنفش خورشید سایه خاکستری زیبایی ایجاد م ی کند. برای اینکه ترمووود بتواند نسبت رطوبت ایده آل را بدست آورد ، باید چندین روز در فضای باز یا داخل منزل که از آن استفاده می شود ، باقی بماند. رنگ سطح را م ی توان با تیمار کردن تخته ها با روغن چوب رنگی ، موم ، لکه چوب ، رنگ یا لاک با محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش حفظ کرد. پوشش های دارای محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش سطح ترمووود را از روشن شدن محافظت می کند و همچنین الگو ی ساختار طبیع ی چوب ترمو را تقویت م ی کند. تصفیه سطح می تواند بلافاصله قبل از نصب یا بلافاصله پس از نصب با استفاده از یک لایه محافظ نازک بر روی چوب انجام شود. توصیه می شود چوب ترمووود استفاده نشده )بدون پوشش سطح( ، دور از آفتاب و باران نگهداری شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روشهای مناسب درمان و نگهداری سطح ، ه میشه با یک تامین کننده حرفه ای مشورت کنید.  

مراقبت از چوب ترموود در محیط داخلی

برای دکوراسیون داخلی م ی توان از رنگ ها ی مرسوم ، روغن چوب ، واکس و لاک استفاده کرد . روغن پارافین را می توان برای سونا در ترکی ب با رنگدانه های سطحی استفاده کرد تا رنگ چوب گرم شده را افزایش داده و از آن در برابر آلودگی محافظت کند. چوب های گرم شده هنوز ماده بهداشتی هستند و بنابراین برای استفاده در اتاق های نیمه مرطوب و مرطوب مناسب هستند .   توصیه می شود از ترمووود مورد استفاده برای دیوارها و نیمکت ها ی سونا ، حمام یا دوش ، با پوشش روغن یا لاک سونا محافظت کنید. این چوب محافظ در برابر آب و خاک و همچنین در برابر شکستگی احتمالی لبه ها است. بی ش از حد مورد استفاده باید ت میز شود. علاوه بر این، دستورالعمل های سازنده پوشش باید ه میشه دنبال شود.    

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *