انسان ها از قدیم الایام تا به امروز در سراسر جهان، جهت خانه سازی، کشتی سازی، ساختن میز و صندلی، ساخت سونا، استخرو…از چوب استفادـه می‌ کردند و می ‌کنند. کیفیت چوب ها با گذر زمان بهتر و بهتر می‌ شود. تنوع آن ها در رنگ و جنس همه ساله تغییر می‌کند. به همین خاطر باعث شدـه که ترمو ترک یکی از متریال های خاص در ساخت وسایل، اعم از خانه و دکوراسیون منزل و کافـه ها باشد.

انتخاب چوب، انتخاب ساده و راحتی نیست! کمی به مهارت و تجربه نیاز دارد تا بتوان بهترین چوب را جهت استفاده تهیه کرد. اما دیگر نگران نباشید و غصه نخورید. چرا که ما در این مقاله سعی کردیم تا به شما کمک کنیم تا بتوانید از ترمو ترک به عنوان بهترین چوب با جنسی کار کشته بهره مند شوید.

چوب ترموو ترک

چوب ترمو تا به امروز یکی از پر کیفیت ترین و معروف ترین چوب های تولید شدـه در عصر حاضر است. به طوری که معماران همگی برای ساختن بنا های خود از این چوب استفادـه می‌کنند. یکی از مهم ترین ویژگی های ترمو ترک، نفوذ پذیری کم دما نسبت به سایر متریال هاست.

به طوری که ترمووود کمترین میزان دما، یعنی کاهش یافتـه به یک چهارم را از خود عبور می‌ دهد و از این رو مورد محبوبیت قرار گرفتـه است. این چوب محصولی از کشور ترکیه است که از سال 1930 میلادی شروع به گسترش کرد.  ساختن آن طی فرایندی، حاصل از گرما و حرارت است. با وارد شدن به صفحه ترمو ایرانی وارد صفحه بیشتر بخوانید.

قیمت چوب ترمو ترک

همان طور که آگاه هستید قیمت چوب ترمو ترک به دلیل عوامل مختلف متغیر است و این تغییر قیمت در بازار به دلیل نوسانات ثابت نیست. عوامل مهمی که باعث می شود قیمت چوب های ترمو بالا باشد کیفیت و نحوه آماده سازی آن است.

اگر در زمان آماده کردن چوب ترمو و اصلاح آن حرارت به درستی به چوب وارد شود و تمامی مراحل اعم از نسبت بخار آب برای پخت چوب، زمان پخت، خنک کردن چوب پس از پخته شدن و … به شیوه صحیح و با اصول اولیه پیش برود بی شک چوب ترمو به بهترین نحوه و بدون کوچک ترین مشکل آماده خواهد شد.

اگر تمامی مراحلی که گفته شد به درستی انجام شود چوب ترمو بدون نقص بوده و مقاومت آن در برابر رطوبت، گرما و سرما، قارچ و کپک و… بسیار بالا است؛ در نتیجه قیمت ترمو که دارای کیفیت بالایی است نسبت به سایر محصولات کمی با قیمت بالا تر عرضه خواهد شد.

از دیگر عوامل تاثیر گذار بر قیمت ترمو برند و وجود استانداردهای لازم است؛ عرض و ضخامت چوب نیز بر قیمت و هزینه ای که قرار است برای چوب پرداخت شود تاثیر گذار است. اما وارداتی بودن چوب ترمو، مسافت طی شده برای وارد کردن چوب از کشور دیگر و هزینه های گمرک، نحوه برش، نوع گره چوب، یک دست بودن رنگ چوب ترمو نیز بر افزایش قیمت چوب ترمو ترک تاثیر می گذارد.

به طور خلاصه قیمت چوب های ترمو بر اساس عوامل مختلفی تغییر می کند و شخص خریدار در زمان خرید ترمووود باید بسیار با دقت عمل کند تا بتواند تا حد زیادی از بروز ضرر و زیان جلوگیری نماید. افراد بسیار کمی هستند که با واحد محاسباتی چوب ترمووود آشنا هستند و در زمان خرید و محاسبه قیمت آن دچار مشکل نمی شوند.

شایان ذکر است که برای محاسبه قیمت چوب ترمو از واحد متر مکعب استفاده می کنند و ابعاد چوب ترموود در محاسبه قیمت بی تاثیر نیست. به صفحه ترمو فلاندی شوید تا با این چوب بیشتر آشنا شوید

دیوار و کف پوش استخر از چوب ترمو درست شده است

فروشگاه معتبر برای خرید چوب ترمو ترک

این چوب از محبوب ترین متریال هایی است که امروزه از آن برای طراحی ساختمان، کف پوش، سونا و… استفاده می کنند.

چوب های ترمو ترک دارای ویژگی های بسیاری هستند که باعث متمایز شدن آن نسبت به سایر متریال ها می شود؛ از مهم ترین این مزیت ها می توان به نفوذ بسیار نا چیز دما اشاره کرد. در کشور ترکیه برای تولید چوب ترمووود از چوب درختان زبان گنجشک و کاج استفاده می کنند چرا که این نوع چوب ها قادر به تحمل شرایط آب و هوایی مختلف هستند.

در فروشگاه های بسیاری چوب ترمووود ترک به فروش می رسد اما قبل از خرید بهتر است درباره فروشگاهی که قصد دارید از آن چوب ترک خریداری کنید اطلاعات کسب نمایید تا بتوانید چوب ترمو با کیفیت تهیه کنید. فروشگاه هایی که مناسب برای خریداری چوب ترمو هستند باید ویژگی هایی که در ادامه به آن ها اشاره خواهد شد را داشته باشند:

 1. سابقه کار فروشگاه باید بالا باشد
 2. ترمووود های موجود در فروشگاه باید تمامی استاندارد های لازم را داشته باشند
 3. فروشگاه باید معتبر و مشهور باشد
 4. فروشگاه دارای مجوز فروش باشد
 5. فروشگاه برای محصولات خود گارانتی در نظر بگیرد

هنگام خرید چوب ترمو ترک به چه نکاتی باید دقت کنیم؟

خرید چوب ترک کاری بسیار دشوار است چرا که شناسایی چوب با کیفیت از چوبی که کیفیت آن در سطح پایین است بسیار سخت است. اما با دانستن نکاتی در رابطه با چوب های ترک، می توان خریدی با رضایت بالا انجام داد.

 • برای تولید چوب های ترمو بایستی فرآیند مهندسی شده ای طی شود پس فراموش نکنید که خرید چوب های ترمو را از شرکت های معتبر و شناخته شده انجام دهید.
 • تولید چوب ترمو با کمک مغز درختان انجام می شود پس در زمان خرید توجه داشته باشید که چوب بالا ترین کیفیت را داشته باشد.
 • ضخامت چوب ترموود باکیفیت حدود 18_22 سانت است پس در زمان خرید ضخامت چوب را در نظر داشته باشید.
 • وجود ترک بر روی سطح چوب ترمو بیانگر کیفیت پایین آن است، در زمان خرید به این موضوع بیشتر از مسائل دیگر توجه نمایید.
 • اگر مرحله پخت و حرارت دهی به چوب ترمو به درستی انجام نشود باعث روشن شدن رنگ چوب ترمو می شود که بیان کننده کیفیت پایین چوب است.
 • اگر در چوب لکه های تیره مشاهده می کنید از خرید آن خودداری کنید چرا که این لکه ها نشان دهنده پوسیدگی چوب و کیفیت پایین آن است.
 • رنگ چوب های ترموود که از کیفیت بالا برخوردار هستند و استانداردهای لازم را دارند بسیار خاص بوده و به هیچ عنوان رنگ چوب درجه یک روشن نیست.
 • با نگاه کردن به قسمت انتهایی و ابتدایی چوب می توانید از این موضوع آگاه شوید. که آیا چوب ترمو از مغز درخت تهیه شدـه است یا خیر!؟ توجه داشتـه باشید که چوب ترمو تهیه شدـه از مغز درخت مناسب ترین و باکیفیت ترین چوب برای خرید خواهـد بود.
 • چوب های ترمووود شکسته شدـه و یا چوب هایی که دارای ترک های ریز و درشت هستند. از محصولات با کیفیت جدا شدـه و در دستـه های درجه کیفی پایین تر قرار می گیرند که قیمت چوب ترمو ترک با این مشکلات نسبت به محصولات درجه یک پایین تر است.
 • در زمان خرید به نوع گره چوب ها توجه کنید قیمت گره های گرد و گره پروانه ای با یک دیگر متفاوت است.

جنس ترمو ترک

جنس این چوب از درختان کاج و زبان گنجشک است.  تا بتواند شرایط آب و هوایی متنوع را تحمل کند . جنس چوب ترمووود در مقابل کاربرد آن همراه ویژگی های منحصر به فردش، این محصول را پر طرفدار ساختـه است.

از جمله ویژگی های چوب ترمو ترک به شرح زیر است:

 • دارای دوام و ماندگاری خیلی بالا
 • توان مقاومت در برابر اشعه خورشید و اشعه های x
 • محصولی کم چگالی و سبک که قابل استفاده در تمامی سطوح میباشد
 • ظاهری زیبا و منحصر به فرد
 • نفوذ پذیری کم نسبت به حرارت

از دیگر اثرات فرایند «ترمو کردن»، افزایش خاصیت عایقی چوب نسبت به حالت عادی می‌ باشد. کاهش رسانایی گرمایی ترمو ترک و به دنبال آن نفوذ ناپذیری بسیار کم طی فرایند حرارتی، تقریبا 20-25% نسبت به سایر چوب ها من جمله  چوب های فراوری نشده کمتر می‌شود. در واقع چیزی حدود یک چهارم چوب ‌های عادی کمتر دما را از خود عبور می‌دهند. این ویژگی باعث می شود که هنگام آتش سوزی یا حریق به آسانی مشتعل نشود.

قیمت چوب ترمو ترک به همراه معرفی کامل
چوب ترمو ترک

حساسیت زایی ترمو ترک

شاید برای شما سوال پیش بیاید که آیا این چوب ضرری ندارد؟ به طبیعت آسیبی وارد نمی ‌کند؟ فرزندم دچار آسیب یا حساسیت نمی ‌شود؟

جواب همگی این سوال ها خیر است. در ساخت ترمو ترک تنها از حرارت و بخار آب، استفاده می ‌شود. ترمووود که یکی از جنس‌ های بکار بردـه شدـه در طراحی و دیزاین دیوار یا …. است، کاملا از چوب طبیعی و بدون  مواد شیمیایی است. در واقع این مواد اولیه متریال مورد نظر  را سالم و غیر سمی می ‌کند.

این ویژگی برای کسانی که دوست دار محیط زیست هستند و به سلامتی خود اهمیت می ‌دهند، بسیار خوب است. در واقعیت می توان گفت چوب ترموود دوست دار محیط زیست است و آثار زیان باری به طبیعت وارد نمی‌ کند.

تا به اینجا از ویژگی های منحصر به فرد این چوب مطلع شدید. حال بیایید تا نوع استفاده آن را در نمای بیرونی ساختمان بررسی کنیم.

استفاده از چوب ترموود ترک  در نمای بیرونی

می دانیم که چوب یک ماده زنده است و برای مقاوم سازی آن در برابر تنش های محیطی (مانند سرما ، گرما و رطوبت و … ) باید در فضای باز و با استفاده از روش هایی مثل اشباع کردن ، فرآوری با روغن داغ و فرآوری با حرارت انجام شود.

ترمو ترک به دلیل ویژگی هایی که در بالا ذکر شد باعث استفاده آن در نمای بیرونی ساختمان ها شدـه است. همچنین سبب شدـه، افراد زیادی به این چوب روی بیاورند.

در شهرهای شمالی کشور ایران ( گیلان، مازندران، گرگان، ساری و شهر هایی که نزدیک به دریا هستند)که میزان بارش باران و رطوبت زیاد است برای نمای بیرونی ساختمان میتوان با خیال راحت از ترمو ترک استفاده کرد. زیرا این چوب در برابر آب و بارش باران نیز مقاوم است و آب جذب آن نمی گردد و قطعا بعد از استفاده از این چوب سربلند می شوید.

پروفیل های ترمووود  از رنگ قهوه ای تولید شدـه است که این باعث می‌ شود نظر هر بینندـه ای را جلـب کند.

اگر شما فرد با سلیقه ای هستید، ترمو ترک را به شما پیشنهاد میکنیم. خانه هایی کلاسیک و جذاب بسازید و چشم هر بیننده ای را جذب خانه ی خود کنید.

استفاده از چوب ترمووود ترک در دکوراسیون داخلی

داشتن طیف وسیع و متنوع از رنگ های قهوه ای در استفاده در دکوراسیون داخلی نیز دارای اهمیت است. از ترمو ترک برای ساختن مبلمان، کتابخانـه، میز تحریر و عسلی، وسایـل دکور و … استفاده می شود. حتی در پنجره، کف پوش ها، دیوارپوش ها یا دیوارهای کاذب و هم چنین در سقف ساختمان و درب های ضد سرقت نیز کاربرد اساسی دارد.

تا به اینجا یافتیم که چوب ترمو بیشتر و اکثرا در دکوراسیون داخلی منزل تا نمای بیرونی ساختمان استفاده می‌ شود.

چوب ترمو ترک

تعمیرات چوب ترمووود ترک

شما هر وسیله ای که از بازار بخرید در گذر زمان دچار تغییراتی می‌شود ک نیاز به تعمیر های اساسی و جزئی دارد! چوب ترمو ترک هم از این موضوع دور نیست.

در سالیان سال دچار پوسیدگی و رنگ پریدگی می‌شود ( اگر از سایت های نامعتبر و فروشگاه های بی نام و نشان خرید کنید.). پس باید در خرید آن دقت کافی را داشته باشید تا بتوانید از بهترین جنس این چوب بهره مند شوید.

شاید با خود بگویید که اگر ارزان بخریم و از آن ها خوب استفاده کنیم، خراب و دچار پوسیدگی نمی شوند. صادقانه می گویم که این طرز فکر کاملا اشتباه است. درست است که قیمت ترمو ترک، نسبتا بالا است اما این را هم در نظر بگیرید که قیمت ارزان، کیفیت محصول را کاهش می‌دهد! نمای ساختمان را خراب می کند و قطعا از این کار خود پشیمان می شوید.

این موضوع برای تمامی اجناس صدق می‌ کند. چوب ترمو و یا هر وسیله‌ ی دیگری از این قاعده مستثنی نیست.

سخن پایانی

ترمو کردن چوب باعث ایجاد خواص خارق العاده به آن می گردد علاوه بر آن که هنگام رطوبت از کارایی و کیفیت بیشتری برخوردار خواهد بود، می تواند یک محصول جهت ایجاد یک جلوه گری متفاوت و نمای کلاسیک باشد. ترمو ترک را باکیفیت اصلی می توانید ازسایت آواچوب  بخرید و تا سالها از کیفیت و عدم وجود پوسیدگی لذت ببرید.

سوالات متداول

 • قیمت چوب ترمو ترک چه مبلغیست؟

با توجه به نوسانات قیمت ارز، برای اطلاع دقیق با شماره

 • آیا استفاده از ترمو ترک موجب آلرژی می گردد؟

خیر این چوب به هیچ عنوان آلرژی زا نمی باشد.

منبع

wikipedia, turkishexporter

آواچوب

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای