استفاده از روغن اسباب بازی چوبی به جهت محافظت و زیبایی سطح چوب در صنعت چوب به شدت مورد توجه قرار گرفته است. این عملیات، به رنگ بندی، نگهداری و افزایش عمر مفید چوب کمک می‌کند. اما برای بهره‌برداری بهینه از روغن چوب، شناخت صحیح آن ضروریست.

در این راهنمای کامل، با هدف اطلاع‌رسانی و راهنمایی شما در خرید و استفاده از بهترین روغن چوب موجود در بازار، به بررسی جزئیات و نکات مهمی می پردازیم که شما را در انتخاب نوع روغن چوب مناسب برای محصول خود یاری خواهند کرد.

در این مقاله قصد داریم:

 • به شما بگوییم روغن اسباب بازی چوبی چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟
 • درک کنید که روغن‌های چوب چه تأثیری بر رنگ چوب و ظاهر چوب دارند.
 • هر نوع چوب چه روغنی برای جلای بهتر نیاز دارد؟
 • روش‌های صحیح برای استفاده و نگهداری روغن چوب را با شما به شما بگوییم.
 • و در انتها از قیمت انواع روغن چوب اطلاع پیدا کنید و فروشگاه های قابل اعتماد را بشناسید.

از طریق این راهنما، شما می‌توانید با اطمینان و آگاهی نسبت به روغن‌های چوب، تصمیم‌گیری درستی را برای محصول خود انجام دهید و لذت بیشتری از چوب و زیبایی آن ببرید.

اسباب بازی چوبی

روغن اسباب بازی چیست؟

این روغن یک ماده ی طبیعی است که به عنوان یک پوشش جلا دهنده و محافظ رنگ در صنایع چوبی به کار می رود و می توانید از  این روغن پس از رنگ کردن انواع محصولات چوبی استفاده کرد. از جمله:

 • کف پوش
 • آلاچیق
 • ظروف چوبی
 • اسباب بازی
 • و …..

چرا باید از روغن مخصوص اسباب بازی چوبی استفاده کنیم؟

روغن اسباب بازی ویژگی هایی دارد که آن را از دیگر روغن ها متمایز می سازد و بهتر است از روغن مخصوص اسباب بازی برای تهیه محصولاتمان استفاده کنیم. از جمله:

 • افزایش مقاومت
 • آب گریز بودن
 • مقاومت در برابر انواع مایعات
 • جلوگیری از پوسته ریزی و ترک خوردگی
 • بدون محدودیت در اجرا
 • عدم ایجاد حساسیت

روغن چوبی اسباب بازی

تفاوت  روغن چوبی اسباب بازی سنتی و مدرن در چیست؟

به صورت کلی ما دو نمونه روغن اسباب بازی داریم:

 1. روغن های سنتی
 2. روغن های مدرن

در شیوه ی سنتی ما از ترکیب مواد طبیعی روغن چوبی اسباب بازی را به دست می آوریم اما روغن های مدرن با مواد شیمیایی فرموله شده اند که باعث دوام بیشتر و ماندگاری بهتر می شوند و سریعتر هم خشک می شوند. به همین علت در انجام پروژه های بزرگ مثل کف پوش ها از روغن های مدرن استفاده می شود. با وارد شدن به صفحه روغن گیاهی چوب با این محصول بیشتر آشنا شوید.

راهنمای استفاده و نگهداری روغن اسباب بازی

بهترین روش نگه داری روغن اسباب بازی این است که آن را در همان ظرفی که خریده اید و در جای خشک و خنک نگه داری کنید به این علت که روغن های چوبی به سرعت در مجاورت هوا خشک می شوند. اگر قبل از استفاده متوجه شدید که لایه خشک و نازکی روی آن قرار گرفته یعنی درب محصول به خوبی بسته نشده است. توجه کنید که روغن باید به صورت روان باشد و در غیر این صورت محصول شما آسیب خواهد دید.

برای به استفاده از روغن چوبی اسباب بازی  ابتدا آن را خوب هم بزنید تا از یکنواخت بودن آن مطئن شوید؛ سپس با استفاده از قلمو،کاردک و یا پارچه های مخصوص، روغن بر محصول چوبی خوب بزنید. روغن چوب در خلل و فرج چوب وارد می شود برای همین باید آن را لایه لایه بزنید تا کاملا جذب سطح چوب شود تا زمانی که دیگر روغن چوب جذب نشود و سپس صبر کنید تا کامل خشک شود. برای لایه اول باید 8 الی 10 ساعت صبر کنید و برای لایه دوم 48 ساعت زمان بدهید. با وارد شدن به صفحه روغن ظروف چوبی با این محصول بیشتر آشنا شوید.

روغن اسباب بازی چوبی

انتخاب روغن مناسب برای اسباب بازی

برای انتخاب روغن اسباب بازی شما باید ابتدا به جنس چوب محصول خود توجه کنید. هر نوع چوب به روغن مخصوص خود نیاز دارد. در ادامه روغن مخصوص هر نوع چوب را توضیح می دهیم:

راش

بهترین نوع روغن برای چوب راش، روغن دانمارکی است به ای علت که روغن دانمارکی رنگ طبیعی چوب را بهتر نشان می دهد و رنگ را زنده می کند.

سدر

روغن بذر کتان برای جلا دادن به چوب سدر استفاده می شود. این نوع روغن در میان هنرمندان صنایع چوب محبوب ترین  نوع روغن است.

چوب ماهون

برای چوب ماهون می توانید از روغن اسباب بازی تونگ (Ting Oil)، روغن بذر کتان یا روغن ساج استفاده کنید. این روغن ها برای استفاده در طراحی داخلی منزل با چوب عالی هستند و زیباترین نما را دارند.

افرا

روغن تونگ و یا روغن بذر کتان می توانند به خوبی بافت چوب افرا را نشان دهند و توصیه ما این است که هنکام اتمام کار از این روغن استفاده کنید.

اسباب بازی چوبی

بلوط

روغن تونگ می تواند رنگ چوب بلوط را حفظ کند اما اگر ترجیح می دهید چوب خود را تیره کنید روغن موم سخت ایده آل تر است. روغن دانمارکی هم می تواند رنگ بلوط را زیباتر نشان دهد و از لکه های سطحی هم جلوگیری کند.

کاج

کاج یکی از مرغوب ترین انواع چوب برای صنایع چوبی است و شما می توانید با استفاد از روغن اسباب بازی بذر کتان خام  و روغن دانمارکی برای پوشش آن استفاده کنید.

چوب رز

روغن بذر کتان و روغن ساج می تواند چوب رز را غنی تر نشان دهند و رنگ ها را تقویت کنند.

ساج

زمانی که از چوب ساج استفاده می کنید بهتر است از روغن تخصصی ساج هم استفاده کنید هرچند که روغن ساج از چوب ساج گرفته نمی شود و به طور کلی مخلوطی از بذر کتان، الکل معدنی و گاها روغن تونگ است.

گردو

روغن تونگ باعث تیره شدن دانه ها و تقویت و محافظت بیشتر از چوب می شود و بهتر است ابرای چوب گردو از روغن تونگ استفاده شود.

قیمت روغن اسباب بازی

ارزشمندی چوب / نوسانات بازار / وضعیت خرابه / وارداتی بودن چوب /

چوب یکی ارزشمندترین متریال های در دسترس است که در صنایع زیادی به کار می رود. بازار چوب به علت نوسانات ارزی و تاثیر آن بر چوب های وارداتی در شرایط پایداری قرار ندارد. ما توصیه می‌کنیم که با مشاوران صنعت چوب و متخصصان معتبر در ارتباط باشید تا اطلاعات به‌روز و قیمت‌های مناسب را دریافت کنید. در صورت تمایل برای اطلاع از لیست به روز قیمت انواع روغن اسباب بازی چوبی و انواع چوب می توانید با کارشناسان آوا چوب تماس بگیرید.

شماره تماس: 02134639

انتخاب فروشگاه برای خرید روغن اسباب بازی چوبی

نکته ای که در انتخاب فروشگاه برای خرید روغن چوب اسباب بازی مهم است این است که شما از اصالت کالا اطمینان داشته باشد؛ چراکه کیفیت روغن در ماندگاری چوب شما تاثیر می گذارد. از طرفی فروشگاه حتما باید اطلاعات کاملی از ویژگی ها محصولات به شما ارائه دهد تا بتوانید با اعتماد کامل از آن ها خریداری کنید و اطلاعات محصولات را باهم مقایسه کنید تا بهترین تصمیم را بگیرد.

تنوع محصولات هم بسیار مهم است و برای شما راحتی در خرید را فراهم می کند. آوا چوب توانسته فروشگاهی جامع در خصوص چوب و محصولات مکمل آن ها باشد و رضایت مشتری ها را به ارمغان بیاورد.

جمع بندی

در مقاله بالا ما در ابتدا درباره ی اینکه روغن اسباب بازی چیست و با دیگر انواع روغن ها چه تفاوتی دارد صحبت کردیم و سپس به تفکیک نام بردیم که هر روغن برای چه نوع چوبی مناسب تر است و سعی کردیم یک راهنمای کامل همراه با قیمت و فروشگاه هایی که این محصول را موجود دارند را برای شما فراهم کنیم.

سوالات متداول

 • یک نوع روغن اسباب بازی برای انواع چوب کافی است؟

خیر! هر نوع چوب ویژگی های خاص خود را دارد و برای هر نوع چوب بهتر است از روغن مخصوص استفاده کنیم.

 • روغن چوب اسباب بازی چه تفاوتی با دیگر روغن ها دارد؟

روغن چوب اسباب بازی صرفا جلا دهنده نیست بلکه به مقاومت و پایداری اسباب بازی شما هم کمک می کند.

 • روغن اسباب بازی تا چه مدت می توان نگه داری کرد؟

در صورتی که شرایط نگه داری را به خوبی رعایت کنید تا 5 سال می توانید از آن استفاده کنید.

منابع

smilingtreetoys, finishes

آواچوب