روغن ظروف چوبی یکی از روش‌های متداول برای حفظ و نگهداری سطوح چوبی است. این روغن‌ها با ترکیبی از روغن‌های طبیعی و ترکیبات دیگر، به سطح چوب نرمی و لطافت می‌بخشند و آن را در برابر رطوبت، ضربه‌ها و خراش‌ها محافظت می‌کنند. علاوه بر این، این روغن به سطح چوبی زیبایی و درخشندگی می‌بخشد و طول عمر آن را افزایش می‌دهد.

در این مقاله، به بررسی جزئیات بیشتر در مورد این روغن پرداخته خواهد شد. ابتدا به تشریح ترکیبات و مواد تشکیل دهنده این روغن‌ها می‌پردازیم و نحوه عملکرد آنها را بررسی می‌کنیم. سپس به کاربردهای گسترده‌ای که روغن مخصوص ظروف چوبی در صنایع چوبی دارد، می‌پردازیم. از جمله پوشش و حفاظت از سطوح چوبی، نرم‌کنندگی و حفاظت دسته‌ها و لوازم چوبی، و مقاومت در برابر رطوبت و تغییرات دمایی.

در ادامه، نحوه استفاده صحیح از روغن چوب را شرح خواهیم داد و مراحل مربوط به اعمال روغن به سطح چوب را به تفصیل توضیح خواهیم داد. همچنین، به مدت زمان لازم برای خشک شدن روغن و نکات مربوط به انتخاب نوع مناسب روغن برای هر نوع سطح چوبی خواهیم پرداخت.

روغن ظروف چوبی

انواع روغن های مخصوص ظروف چوبی

در هر آشپزخانه ای به غیر از تمامی وسایلی که از جنس انواع فلز واستیل وچدن هستند، ظروف چوبی نیز نقشی اساسی بر عهده دارند. با این تفاوت که چوب خود عنصری آسیب پذیر است.از آنجا که ظروف چوبی از کارایی وزیبایی منحصر به فردی برخوردارند، باید در نظر داشت که این ظروف چشم نواز نیاز مبرم به محافظت دارند. برای ارتقا طول عمر مفید این ظروف، می توان از روغن ظروف چوبی  استفاده کرد.

در واقع از دیرباز انواع روغن های معدنی برای محافظت و روغن کاری ظروف چوبی مانند روغن گیاهی چوب استفاده شده اند. البته برخی از افراد بر این باور هستند که فرآورده های نفتی ممکن است برای بدن انسان زیان آور باشند و باعث سرطان شوند. به همین دلیل بسیاری از افراد روی به استفاده از روغن مخصوص ظروف چوبی آورده اند.

چگونه می توان از ظروف چوبی محافظت کرد؟

دور از انتظار نیست که ظروف چوبی با توجه به ساختار ویژه ای که دارند، نیاز به محافظت داشته باشند.

باید در نظر داشت پس از هربار استفاده از ابزارآلات چوبی، مخصوصا اگر با گوشت یا مواد غذایی بو دار و تازه در تماس قرار بگیرند، ظرف چوبی مذکور نیز دارای بو خاصی می شود که این امر در روند آشپزی تاثیر بسزایی دارد.

پس از هر بار مصرف بهتر است، جهت ضد عفونی کردن، ظرف چوبی را با آب گرم و صابون به صورت کامل بشویید. دلیل انجام این کار این است که، ظروف چوبی درزهایی دارند که مواد غذایی در این درزها جا می مانند وباعث عوض شدن رنگ و بو گرفتن ظرف می شوند.

در ادامه باید گفت: بهتر است به هیچ عنوان ظروف چوبی را توسط ماشین ظرفشویی نشویید، چرا که این نوع از ظروف، توانایی مقابله در برابر فشار وارد شده از سیستم ماشین ظرفشویی را ندارند و پس از چندین بار تکرار این عمل، شاهد ترک برداشتن ظروف چوبی و از بین رفتن آن ها خواهید بود. در ضمن روغن ظروف چوبی نباید فراموش شود.

چه زمانی برای روغن کاری ظروف چوبی مناسب است؟

پیشنهاد می شود پس از شست و شو ظروف چوبی ، آن ها را به صورت کامل با دستمال، خشک و رطوبت گیری کنید و اجازه دهید مقدار رطوبت باقی مانده در تماس با هوای آزاد و به صورت یکپارچه خشک شود.

برای تکمیل روند حفاظت از ظروف چوبی می توان، پس از اطمینان از خشک شدن ظروف،  سطح چوب را به مقداری از موم و یا روغن ظروف چوبی آغشته کرد.

کاربرد روغن ظروف چوبی

به جهت آنکه ظروف چوبی جلا و زیبایی بیشتری پیدا کنند، همچنین برای محافظت بیشتر از ظروف چوبی، می توانید از این روغن استفاده کنید. از دیگر کاربردهای روغن مخصوص ظروف چوبی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده از این نوع روغن، موجب افزایش مقاومت و دوام ظروف چوبی می شود.
  • عدم ایجاد پوسته بر سطح ظروف چوبی
  • جلوگیری از خراشیدگی سطحی
  • موجب براق شدن ظروف چوبی می شود.
  • مقابل رطوبت و آب از ظرف محافظت می کند.
  • موجب حفظ رنگ طبیعی و ظاهر زیبای چوب خواهد شد.

روغن مخصوص ظروف چوبی، بی بو، بی مزه و خالص است. به علاوه تمامی ویژگی های مذکور، هرگز فاسد نمی شود وماندگاری بلند مدت محصول را تضمین می کند.استفاده مداوم از آن موجب می شود که از خشک شدن و شکننده شدن سطح چوب جلوگیری شود.

روغن ظروف چوبی

چه تفاوتی میان روغن کاری ظروف چوبی با رنگ کردن آن ها وجود دارد؟

انواع و اقسام رنگ، به علت وجود مواد شیمیایی مانند: پلی اورتان وانواع لاک و فرآورده های نفتی می توانند زمینه ساز بروز انواع سرطان ها و بیماری ها باشند.

از آنجا که ظروف چوبی در تماس با مواد غذایی هستند، نمی توان جهت محافظت از آن ها از رنگ چوب استفاده کرد.

در مقابل، روغن ظرف های چوبی، فاقد هرگونه مواد غیر بهداشتی و شیمیایی می باشد. حتی بر خلاف رنگ های مذکور،روغن ظروف چوبی فاقد رنگدانه است و برای سلامتی هیچ ضرری ندارد.

روغن اکولوژیک ظروف چوبی

روغن خوراکی وسایل چوبی آشپزخانه میباشد که دارای گواهینامه سلامت غذایی بین المللی میباشد. این روغن تهیه شده ار حداقل 90درصد مواد اولیه طبیعی تجدید پذیر است.از ویژگی هایی که میتوان به آن اشاره کرد،با دوام بودن آن،ضدلک و مقاوم در برابر موادغذایی(چای،قهوه،سس،سرکه و محصولات تمیزکننده) میباشد.
موارد استفاده روغن ظروف چوبی مخصوص فضای داخلی آشپزخانه ، ظروف چوبی، کابینت های چوبی، اسباب بازی کودکان و .. میباشد.

روغن برزک برند SUNNYSIDE

این روغن می تواند نقش محافظ شکست ناپذیری برای ظروف چوبی بازی کند. زمانی که روغن برزک بر روی چوب قرار می گیرد،پوششی قوی و بادوام و خوش رنگ بر روی سطح چوب ایجاد می کند.

به علاوه آنکه این روغن برای مرمت وتقویت الگوهای بافتی چوب، بسیار مناسب می باشد. اگر تمایل داشته باشید دو یا چند لایه از این پوشش به روی ظروف چوبی خود ایجاد کنید باید صبر کنید که روغن ظروف چوبی برزک مذکور کاملا خشک شود. این یعنی باید بین 12تا 18 ساعت صبر کرد و لایه دومی را بر روی سطح چوب ایجاد نکرد.

روغن ظروف چوبی

روغن بی رنگ برند (Top oil)

این روغن بر خلاف سایر روغن های مخصوص ظروف چوبی، مات و یکدست می باشد. در واقع ظاهری براق و غیر طبیعی به سطح ظروف چوبی نمی دهد. به علاوه آنکه نسبت به آب و مواد شیمیایی نیز مقاومت دارد.

فرمولاسیون تشکیل دهنده این روغن، بسیار منعطف است و برای مواد غذایی مناسب و ایمن می باشد.

روغن بورما واکس برند (Hard top oil)

روغن بورما واکس، روغن ظروف چوبی است که غنی شده با موم و رزین می باشد.روغن بورما واکس به صورت نسخه مومی نیز در بازار عرضه شده، که خاصیت مات وطبیعی خود را حفظ کرده است.

این نوع روغن، یک محافظ عالی برای ظروف چوبی آشپزخانه می باشد، فرمولاسیون این روغن فاقد هرگونه مواد عالی است. به همین علت قابلیت تماس با انواع مواد غذایی را دارد.

در واقع روغن مخصوص ظروف چوبی بورما واکس در مقابل انواع لکه های ایجاد شده بر روی سطح چوب مقاوم سازی شده است.

قابل ذکر است که این روغن دارای  گواهینامه های بین المللی و استاندارد های بهداشت جهانی می باشد که همین امر تضمین استفاده از این روغن مخصوص ظروف چوبی می باشد.

روغن و نرم کننده ظروف چوبی (Howard)

این روغن برای جلوگیری از خشکی و ترک ظروف چوبی و بامبو استفاده می شود.این روغن ظروف چوبی از ایمن ترین نرم کننده های مخصوص چوب و بهترین احیا کننده می باشد.

روغن (howard)، بدون مزه و بو است. به علاوه آنکه دارای ویتامینE که تضمین کننده طول عمر بیشتر چوب اند، می باشد.

روغن برند (John taylore)

این روغن دارای ترکیباتی می باشد که مناسب برای استفاده در ظروف چوبی آشپزخانه است. این روغن دارای نفوذپذیری بالا و دفع کننده آب و جلوگیری کننده از سایر آسیب های احتمالی می باشد.

در ترکیبات تشکیل دهنده این روغن از موم زنبور عسل و موم کارناوبا  اسفاده شده است، وجود موم طبعیی عسل در این روغن موجب براق شدن سطح ظروف چوبی خواهد شد.

روغن ظروف چوبی (john taylore) همچون سایر روغن های همین رده بدون بو و مزه ساخته شده است.

ارتباط با کارشناسان فروش

برای استعلام قیمت و سفارش با کارشناسان ما در آوا چوب تماس بگیرید تماس با ما

انواع روغن های گیاهی

از آنجا که استفاده از ظروف چوبی از گذشته مرسوم بوده است. افراد زیادی برای بالا بردن زمان استفاده از ظروف چوبی خود، به جستجو محافظ سطوح چوبی می پرداختند . به همین علت از دیرباز برای حفاظت از سطح ظروف چوبی استفاده از موادی خاص مرسوم بوده است.

از قدیمی ترین مواد طبیعی مورد استفاده برای حفاظت از چوب، می توان به موم عسل اشاره کرد. ولی درکنار استفاده از این ماده، افراد از روغن هایی مانند نارگیل که هنوزهم استفاده می شود بهره می برند.

روغن نارگیل به علت خاصیت جذب بالا و جلای بسیار زیبایی که به سطح چوب میدهد، از مناسب ترین گزینه ها برای مصرف در این مورد می باشد. به علاوه آنکه این ماده خاصیت انعطاف پذیری به سطح چوب می بخشد و موجب آن میشود که چوب در مقابل ضربات و خراش های سطحی مقاوم شود.

آواچوب ارائه دهنده بهترین روغن ظروف چوبی با بالاترین کیفیت و بهترین قیمت میباشد.برای استعلام قیمت و سفارش با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

  • چقدر طول می‌کشد تا این روغن روی چوب خشک شود؟

بیشتر روغن‌های ظروف چوبی در مدت 24 تا 48 ساعت روی چوب خشک می‌شوند.

  • روغن ظروف چوبی چیست؟

این روغن یک نوع محافظت کننده و نرم‌کننده برای سطوح چوبی است. این روغن‌ها معمولاً ترکیبی از روغن‌های طبیعی، مانند روغن بذر چوبی، روغن کاج، روغن توپولین، و ترکیباتی مانند واکس یا رزین‌های طبیعی می‌باشند. استفاده از این روغن به منظور نگهداری، حفاظت و زیبایی سطوح چوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای