از مواد اساسی برای صنعت رنگ کاری چوب، روغن گیاهی چوب می‌باشد. روش‌ها و مواد مختلفی برای رنگ کاری چوب وجود دارد که استفاده از روغن چوب نیز یکی از همین روش ‌های موجود می‌‌باشد. در گذشته و قبل از آن که این روغن مورد استفاده قرار بگیرد از مواد شیمیایی مانند تیلر نیمف پلی استر و یا سیلر برای پوشش چوب استفاده می‌کردند. اما هم اکنون این روش در صنعت رنگ‌سازی بسیار پرطرفدار است. البته استفاده از روغن‌های گیاهی که فرآوری نشده‌اند می‌تواند به سازه چوبی آسیب ‌هایی را وارد کند.

در سال‌های گذشته به دلیل ندانستن این آسیب‌ها از روغن گیاهی خام برای رنگ چوب ‌استفاده می ‌کردند که باعث به وجود آمدن معایبی در سازه‌های چوبی می‌شد. ویژگی منحصر به فرد این روغن‌ها مربوط به این نکته است که آن‌‌ها را از گیاهان تولید می‌کنند.

روغن گیاهی از این نظر در بین تولید کنندگان سازه‌های چوبی پرطرفدار است که ترکیبات آن از مواد شیمیایی نیستند و به هیچ وجه طرحی را که بر روی چوب‌ها وجود دارد تغییر نمی ‌دهد و زیبایی آن را حفظ می‌کند. از طرف دیگر چون یک ماده طبیعی می ‌باشد پس از آن که آن را بر روی چوب اعمال کنند در آن نفوذ کرده و جذب سازه می‌گردد.

خرید روغن گیاهی چوب

انواع روغن گیاهی چوب

این روغن ها از انواع های مختلفی تولید شده است که هرکدام کاربرد مخصوص به خود ر دارند.در ادامه به چند نوع از آن ها و کاربردشان میپردازیم. با وارد شدن به صفحه روغن اسباب بازی در مورد این روغن بیشتر بدانید.

روغن معدنی

روغن معدنی از سری روغن‌هایی می ‌باشد که درخشش کمتری دارد و به هیچ وجه خشک نمی‌گردد. بیشتر از این روغن ‌گیاهی چوب برای تخته‌های برش در آشپزخانه که همیشه در دسترس هستند و نیاز به شستشو دارند استفاده می‌گردد. روغن‌های معدنی در واقع روکشی برای چوب نیستند. چون این روغن خشک نمی‌گردد پس یک لایه خشک و جامد بر روی چوب باقی نمی‌ماند. به علاوه از این روغن به دلیل ویژگی سبک بودن آن می‌توان بر روی ظروف چوبی مثل کاسه ‌های تزئینی نیز بهره برد.

در مقابل گونه های درختان صنوبر، سدر و کاج جزء چوب های نرم می باشند، این دسته از چوب ها دارای برگ های سوزنی و خاصیت آسیب پذیری در برابر آتش هستند. این گونه گیاهان بر خلاف درختان چوب سخت از صمغ برخوردار می باشند.

روغن ساج

این روغن گیاهی چوب کاملاً مناسب برای سطوح بیرونی و داخلی ظروف و سازه‌ های چوبی می‌باشد. همچنین باعث هر چه زیبا تر شدن نمای چوب می‌ گردد و از سازه های چوبی در برابر اشعه‌های آفتاب نیز محافظت می ‌کند. زمانی که از این روغن بر روی چوب اعمال می‌‌کنند.

باید قبل از خشک شدن روغن ساج روغن اضافی را بردارند و هر ۲۴ ساعت یکبار، یک لایه دیگر از این روغن را بر روی سطوح اعمال نمایند. بعد از آن که روغن بر روی چوب زده شد و پس از مراحل تکمیلی سازه و سمباده زدن یک سطح ابریشمی و صاف بر روی سازه ایجاد می‌گردد. قایق‌های چوبی را معمولاً با استفاده از روغن ساج می‌سازند.

روغن جلا

این مدل روغن مانند بسیاری از روغن های دیگر، با قرار گرفتن در معرض هوا سریع خشک می‌ گردد و یک پوشش سخت و پلاستیکی از خود به جا می‌‌گذارد.

زمانی که از این روغن بر روی گیتار استفاده گردد، یک ظاهر خیس از چوب را به جا می‌‌گذارد که یک رنگ طلایی به آن می‌دهد که از آن به عنوان بهترین و طبیعی ترین روغن گیاهی برای سازه های چوبی نام می ‌برند.

روغن موم سخت

از این روغن گیاهی به عنوان محافظی سخت در برابر نشت مایعات استفاده می‌گردد. بیشتر برای ساخت کف چوبی آشپزخانه و یا میز ‌کاری که در آشپزخانه قرار می ‌گیرد از آن استفاده می‌کنند. روغن موم، باعث طبیعی جلوه دادن رنگ چوب خواهد شد و به طور قابل توجهی به سازه چوبی نما می ‌دهد.

آوا چوب یکی از بهترین ارائه دهنده های رنگ چوب و روغن گیاهی چوب میباشد.برای اطلاع از قیمت ها و ثبت سفارش خود میتوانید همه روزه با کارشناسان فروش ما از طریق راه ارتباطی زیر در ارتباط باشید.

روغن گیاهی چوب

ارتباط با کارشناسان فروش

برای استعلام قیمت و سفارش با کارشناسان ما در آوا چوب تماس بگیرید

نگهداری روغن گیاهی چوب

به این دلیل که این روغن‌ها در مجاورت هوا سریع خشک می‌گردند. پس بهتر است که پس از خرید آن این روغن را در همان ظرفی که قرار دارد نگهداری کنید. در جا هایی که خشک و خنک است آن را قرار دهید. بهتر است قبل از آن که از این روغن استفاده کنید، دقت کنید که آیا بر روی آن را یک لایه خشک و نازک پوشانـده است یا خیر.

اگر چنین چیزی را مشاهده کردید، متوجه خواهید شد که درب ظرف به ‌خوبی بستـه نشده است. پس بهتر است بعد از آن که مقداری از این روغن را استفاده کردید، درب آن را به محکمی ببندید. قبل از اینکه از روغن برای سازه چوبی استفاده کنید، از روان بودن آن مطمئن شوید. اگر شرایط نگهداری روغن‌های گیاهی چوب را به خوبی رعایت کنید، می‌توانید این محصولات را حتی به مدت پنج سال نیز نگهداری کنید.

روش مصرف روغن گیاهی چوب

معمولاً برای اعمال کردن آن بر روی سطوح چوبی از کاردک، پارچه های مخصوص و یا قلمو بهره می ‌برند. برای آن که نتیجه کار شما عالی باشد، باید روغن را بر روی سطوح چوبی به صورت لایه لایه بزنید تا کاملاً جذب سازه گردد.

زمانی که به این مرحله رسیدید که دیگر روغن به چوب نفوذ نکرد، باید کار خود را متوقف نمایید. باید برای نتیجه عالی تمامی سطح چوب را روغن کاری کنید. در نهایت زمان کافی را برای خشک شدن سازه در نظر بگیرید.

روغن گیاهی چوب

سوالات متداول

  • آیا استفاده از روغن گیاهی چوب برای انسان ضرر دارد؟

نه، استفاده از روغن گیاهی برای چوب برای انسان ضرری ندارد. روغن گیاهی معمولاً از مواد طبیعی و بدون مواد شیمیایی ضار تولید می‌شود و به طور کلی برای محیط زیست و سلامت انسان‌ها مضر نیست. با این حال، همواره مهم است که دستورالعمل تولید کننده را مطالعه کنید. از استفاده درست و مقدار مناسب روغن گیاهی بر روی چوب اطمینان حاصل کنید. همچنین، هرگز از روغن‌هایی که برای استفاده چوب مخصوص نیستند، مانند روغن‌های خوراکی، استفاده نکنید.

  • آیا روغن گیاهی چوب ترک چوب را پر می کند؟

بله، روغن گیاهی می‌تواند به عنوان یک ماده پرکننده برای ترک‌ها و شکاف‌های ریز در سطح چوب عمل کند. وقتی روغن گیاهی بر روی سطح چوب استفاده می‌شود و به خوبی جذب می‌شود، می‌تواند به ترک‌ها نفوذ کند و آنها را پر کند. این عمل باعث می‌شود تا سطح چوب صافتر و ظاهری یکنواخت‌تر داشته باشد.

همچنین می‌تواند محافظت اضافی ایجاد کند و از تعمیر و نگهداری چوب در آینده جلوگیری کند. با این حال، باید توجه داشت که روغن گیاهی توانایی پرکنندگی در ترک‌های عمیق و بزرگ را ندارد. برای ترمیم چوب با ترک‌های چندین میلیمتر یا بزرگتر، ممکن است نیاز به روش‌های دیگری داشتـه باشید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای