چندلایی یا تخته چندلایی (پلای وود) چیست؟

چندلایی یا تخته چندلایی (پلای وود) از روی قرار گرفتن ورق های چوبی ساخته می شود. ورق های جوبی با توجه به نوع تخته چندلایی روی یکدیگر قرار می گیرند و با چسب مخصوص به هم چسبانده می شوند. از همین جهت است که تخته چندلایی را یکی از مستحکم ترین چوب ها می دانند چراکه تعدادی ورق چوبی با مقاومت بالا به یک چسب قوی برروی یکدیگر چسبانده می شوند و تخته هایی با مقاومت بسیار بالایی را تشکیل می دهند.

سازه های چوبی از ساختمان هایی که دارای تزئینات چوب گرفته تا خانه هایی که دارای مبلمان و میز و صندلی و کمد چوبی هستند همه جا به چشم می خورند برای ساخت سازه ها و وسایل چوبی با کیفیت نیاز به فرآورده های چوبی مختلف است یکی از پرکاربرد ترین فرآورده های چوبی تخته چندلایی است. یکی از پرکاربرد ترین مصالح در ساخت سازه­ های چوبی است.

این تخته ها برای ساخت دیوار، ستون، سقف، مبلمان و قاب سازی کاربرد دارد.  از چسباندن چندین لایه چوب نازک با کمک چسب های معمولی و چسب ضد آب و تحت فشار دادن چوب های چسب خورده ایجاد می شود. این چوب ها در ابعاد متفاوت ساخته می شوند و بر اساس تعداد چوب های استفاده شده در ساخت تخته ها، این تخته ها را با نام های  تخته سه لایه و تخته هفت لایه نام گذاری می کنند. به دلیل چند لایه بودن این چوب ها، آنها می توانند به عنوان عایق استفاده شوند.

ویژگی تخته چندلایی

 

مهمترین ویژگی تخته چندلایی

این تخته ها دارای ویژگی های مثبت فراوان و مزایای بسیار است و باعث شده که برای ساخت و ساز بسیار مورد توجه قرار بگیرد. به همین دلیل است که حدوداً در همه مشاغل، ساختمان ها و وسایل تزئینی کاربردهایی از این نوع تخته وجود دارد. برای معرفی بهتر به بررسی ویژگی های این تخته پرکاربرد می پردازیم. اولین و مهم ترین ویژگی استحکام بالای این تخته است و این ویژگی خود باعث افزایش کارایی این تخته می شود. دلیل این استحکام، جنس چوب به کار رفته، چسب با کیفیت و نحوی قرارگیری صفحات روی یکدیگر است.

استحکامی که در انواع تخته چندلایی قرار دارد به هیچ عنوان در دیگر تخته ها و چوب ها وجود ندارد.

یکی دیگر از ویژگی ها که بسیار مهم است وزن این تخته است که بسیار سبک است و وزن کمی به نسبت دیگر چوب ها دارد. بنابراین استحکام بالا و وزن کم باعث کاربردهای فراوان این تخت شده است. وزن کم این تخته باعث شده که در انواع مبلمان، صندلی، میز و انواع وسایل زینتی استفاده شود.

یکی از مشکلات رایج در استفاده از چوب و تخته امکان ترک خوردگی چوب در زمان کوبیدن میخ است ولی این مشکل در تخته چندلایی بر طرف شده و به راحتی ترک نمی خورد و باعث می شود به توان اتصال بهتری ایجاد کرد و سازه مستحکم تر ساخت.

از دیگر ویژگی ها اقتصادی بودن این تخته است. علاوه بر کاربرد فراوان چون صفحات بزرگ هستند و می توانند فضاهای بزرگتری را در بر بگیرند از لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه است و دور ریز کمتری دارد. به دلیل استحکام، در قالب بندی ساختمان می توان چندین و چند بار از تخته  استفاده کرد و این در کاهش هزینه بسیار موثر است.

تخته چندلایی های خمیده برای کاربرد در وسایلی که انحنا دارند بسیار مفید است و استفاده از آن آسان است.

از تخته چندلایی در چه جاهایی استفاده می شود؟

امروزه استفاده های بسیار زیادی دارد و می توان گفت در مکان های زیادی استفاده می شود. تا به اینجا متوجه شدید، تخته چندلایی انواع مختلف دارد و می تواند در موارد بسیار زیادی استفاده شود. این کاربردهای زیاد باعث شده است که استفاده از این تخته ها بسیار مرسوم شود. یکی از مهم ترین استفاده ها ساخت انواع مبلمان، صندلی، درب، کابینت، سقف، کف پوش، دیوار، پله و ساخت وسایل زینتی چوبی است.

 

مزایای تخته چندلایی یا پلای وود

این روزها  به دلیل مزایای بسیار زیادی که دارد مورد توجه تمامی صنایع مرتبط با چوب قرار گرفته است. یکی از مهم ترین ویژگی ها که قبل تر نیز ذکر شد استحکام بسیار بالای این تخته ها است. این تخته های چوبی با وجود چنین مقاومتی دارای وزن سبکی هستند و به همین خاطر در صنایع چوبی مثل ساخت کابینت چوبی، مبلمان چوبی و … بسیار کاربرد دارد.

یکی دیگر از ویژگی های خوب آن قیمت مناسب آن هاست.

همچنین این تخته ها فاقد ترک خوردگی هستند و در ابعاد بزرگ تولید و پخش می شوند.

انواع تخته چندلایی

انواع تخته چدلایی براساس تعداد لایه های چوبی

1- تخته سه لایه

تخته سه لا یکی از قدیمی ترین انواع پلای وود است و از گذشته به انواع تخته ها تخته سه لا می گفتند. تخته سه لا نسبت به سایر تخته های چندلایی نازک تر و سبک تر است اما مقاومت بسیار بالایی دارد و در طراحی داخلی از آن ها استفاده می شود.

2- تخته پنج لایه

تخته پنج لایه همانطور که از اسم آن مشخص است از کنار هم قرار گرفتن 5 لایه چوب روی هم ساخته می شود و مقاومت بالایی نسبت به تخته سه لا دارد. از تخته 5لایه به دلیل مقاومت بالایتری که دارند بیشتر در فضای بیرونی استفاده می شود.

3- تخته هفت لایه و بالاتر

تخته هقت لایه مقاومت بسیار زیادی دارد. هرچه تعدادلایه های چوبی در تخته چندلایی بیشتر شود مقاومت آن نیز به همان نسبت بیشتر می شود. تخته هفت لایه و بالاتر این روزها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد به خصوص در فضای بیرونی و برای ساخت بنای ساختمان ها.

استفاده از تخته ها مختلف بسیار رونق گرفته و به آن تخته چند منظوره نیز گفته می شود. افزایش تعداد لایه استحکام تخته چندلایه را بسیار افزایش می دهد.

چندلایی

انواع تخته چندلایی

 انواع مدل های مختلفی دارد ولی معروف ترین و پرکاربرد ترین تخته های چندلایی موجود می توان از تخته چندلایی نرم، تخته چندلایی سخت، تخته چندلایی خارجی و تخته چندلایی داخلی نام برد.

تخته چندلایی نرم: این نوع تخته در گروه  تخته چندلایی های رایج در بین سازنده های کف پوش و روکش برای دیوار قرار دارد. برای تولید آن از چوب درختانی مانند سرو و کاج استفاده می شود به همین دلیل به آن تخته چندلایی نرم گفته می شود و بسیار مقاوم است و در ساخت سازه های ساختمانی و صنعتی بسیار کاربرد دارد.

تخته چندلایی سخت: در بین انواع ، تخته چندلایی سخت  استحکام بسیار زیادی دارد و برای ساخت مبلمان و صندلی، کمد، کابینت و جعبه انتخاب بسیار درستی است. تخته چندلایی سخت از چوب درختان بلوط، گردو و افرا ساخته می شود که بسیار مقاوم است.

تخته چندلایی خارجی : تخته چندلایی خارجی برای استفاده در محیط های بیرون است و این نوع  بسیار مقاوم در برابر آفتاب، باران و… است. از این تخته برای ساخت آلاچیق و بالکن و… استفاده می­شود.

تخته چندلایی داخلی: این نوع از تخته چندلایی بهترین انتخاب برای استفاده در داخل محیط های بسته مانند فروشگاه ها و منازل است. در روی تخته چندلایی داخلی روکش های زیبایی کار شده این نوع  و این روکش ها جلوه زیبا به چوب می دهد و برای ساخت در، پله، دیوار و کف پوش بسیار مناسب است.

تخته چندلایی ساختمانی:بهترین گزینه برای قالب بندی ساختمان ها است و می تواند به راحتی ماسه را نگه دارد.

 

نحوه ساخت چندلایی

نحوه ساخت تخته چندلایی

اولین قدم برای ساخت با کیفیت، انتخاب چوب مناسب است در ابتدا باید چوب هایی را انتخاب کرد که دارای استاندارهایی مشخص است و کیفیت خوبی دارد و در انتخاب آن باید کاملاً دقت کرد. برای تولید انواع تخته  از چوب درختانی مانند سرو، افرا، ماهون، کاج و صنوبر استفاده می شود. در مرحله بعد تنه درختان را در یک مخزن بخار بزرگ قرار می دهند تا تنه درختان نرم شود و قابلت برش کاری داشته باشد و آسان تر و تمیزتر بتواند برش بخورد.

تنه درختان به قسمت های کوچکتر تبدیل می شوند تا بتوانند به صورت ورقه ای برش بخورند. برش های ورقه شده توسط یک دستگاه اسکنر بزرگ چک می شود تا بتوان ایرادات احتمالی آن را کشف کرد و ایرادات را بر طرف کرد. سپس ورقه های بزرگ با فشار زیاد و چسب فراوان به یکدیگر می چسبند و ساختار کلی را می سازند. در مرحله آخر روکش های زیبا و شیک و مستحکم برای زیبایی و استحکام بیشتر به تخته چسب می خورد و مراحل ساخت تخته چندلایی کامل می شود.

ابعاد تخته چندلایی

یکی از مواردی که در هنگام خرید باید به آن دقت کرد اندازه و ابعاد این تخته ها است. در زمان خرید باید به ابعاد تخته های موجود و میزان تخته مورد نیاز باید توجه کنید تا موجب هدر رفتن هزینه و وقت شما نشود. استاندارد ابعاد تخته چندلایی، ۴*۸ فوت است، این اندازه در جاهای متفاوت می تواند فرق داشته باشد بنابراین  با ابعادی چون ۴*۴، ۲*۴ و ۲*۲ در بازار موجود است و در بازار تخته چندلا با ابعاد بسیار بالا برای بکار بردن در مساحت های بالا نیز موجود است.

کاربرد تخته چندلایی

جمع بندی

سازه های چوبی امروزه با زندگی انسان کاملاً عجین شده و در جای جای صنعت دیده می شود و وسایل چوبی بلاشک در هر خانه ای وجود دارد و این مصرف زیاد و کاربرد فراوان باعث شده که تخته چندلایی یکی از پر مصرف ترین فرآورده های چوبی باشد. این فرآورده مفید چوبی در صنعت ساختمان، مبلمان و دیگر صنایع بسیار کاربرد دارد. به دلیل مزایای بسیار این فرآورده مانند هزینه مناسب، استحکام، مقاومت در برابر تغییر دما، رطوبت و آفتاب و باران و وزن سبک نسبت به دیگر چوب ها است.همینطور مقاومت بسیار بالایی دارد و در صورت آسیب دیدن لایه های زیری، لایه های میانی از آن محافظت می کنند و این به دوام و عمر تخته بسیار کمک می کند و می توان جایگزین خیلی دیگر از مواد اولیه شود.

برای خرید بهترین و با کیفیت ترین نوع چوب و همینطور تخته چنلایی میتوانید با آوا چوب تماس گرفته تا مشاورین ما اطلاعات لازم را در اختیار شما داشته تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

شماره تماس:384444040-021

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۳.۷ از ۵
از مجموع ۳ رای