چندلایی | تخته چندلایی | پلای وود

چندلایی یا تخته چندلایی (پلای وود) چیست؟

چندلایی یا تخته چندلایی (پلای وود) از روی قرار گرفتن ورق های چوبی ساخته می شود. ورق های جوبی با توجه به نوع تخته چندلایی روی یکدیگر قرار می گیرند و با چسب مخصوص به هم چسبانده می شوند. از همین جهت است که تخته چندلایی را یکی از مستحکم ترین چوب ها می دانند چراکه تعدادی ورق چوبی با مقاومت بالا به یک چسب قوی برروی یکدیگر چسبانده می شوند و تخته هایی با مقاومت بسیار بالایی را تشکیل می دهند.

 

مهمترین ویژگی تخته چندلایی

مهمترین ویژگی تخته چندلایی که به آن معروف است مقاومت و استحکام بسیار بالای آن ها است. از همین جهت می توان از آن ها در بسیاری از صنایع استفاده کرد.

 

از تخته چندلایی در چه جاهایی استفاده می شود؟

تخته چندلایی به دلیل مقاومت بسیار بالا و ویژگی های منحصر به فردی که دارد در بسیاری از صنایع مرتبط با چوب استفاده می شود. از تخته چندلایی در ساخت مبلمان چوبی، درب و پنجره چوبی، کفپوش چوبی، مبلمان چوبی، کابینت و … استفاده می شود.

 

مزایای تخته چندلایی یا پلای وود

این روزها تخته چندلایی به دلیل مزایای بسیار زیادی که دارد مورد توجه تمامی صنایع مرتبط با چوب قرار گرفته است. یکی از مهم ترین ویژگی های تخته چندلایی که قبل تر نیز ذکر شد استحکام بسیار بالای این تخته ها است. این تخته های چوبی با وجود چنین مقاومتی دارای وزن سبکی هستند و به همین خاطر در صنایع چوبی مثل ساخت کابینت چوبی، کبلمان چوبی و … بسیار کاربرد دارد.

یکی دیگر از ویژگی های تخته چند لایی قیمت مناسب آن هاست.

همچنین این تخته ها فاقد ترک خوردگی هستند و در ابعاد بزرگ تولید و پخش می شوند.

 

 

انواع تخته چدلایی براساس تعداد لایه های چوبی

1- تخته سه لایه

تخته سه لا یکی از قدیمی ترین انواع پلای وود است و از گذشته به انواع تخته های چندلایی تخته سه لا می گفتند. تخته سه لا نسبت به سایر تخته های چندلایی نازک تر و سبک تر است اما مقاومت بسیار بالایی دارد و در طراحی داخلی از آن ها استفاده می شود.

 

2- تخته پنج لایه

تخته پنج لایه همانطور که از اسم آن مشخص است از کنار هم قرار گرفتن 5 لایه چوب روی هم ساخته می شود و مقاومت بالایی نسبت به تخته سه لا دارد. از تخته 5لایه به دلیل مقاومت بالایتری که دارند بیشتر در فضای بیرونی استفاده می شود.

 

3- تخته هفت لایه و بالاتر

تخته هقت لایه مقاومت بسیار زیادی دارد. هرچه تعدادلایه های چوبی در تخته چندلایی بیشتر شود مقاومت آن نیز به همان نسبت بیشتر می شود. تخته هفت لایه و بالاتر این روزها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد به خصوص در فضای بیرونی و برای ساخت بنای ساختمان ها.

 

انواع تخته چندلایی

 

نحوه ساخت تخته چندلایی

 

ابعاد تخته چندلایی

02138444040