امروز شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - به آوا چوب خوش آمدید
021-33284511
با ما در تماس باشید

رنگ ترمووود چیست؟

دسته: رنگ , محصولات , مقالات تعداد بازدید: 1332 توسط: کارشناس تولید محتوا تاریخ: 08 سپتامبر 2019
/رنگ / محصولات / مقالات/رنگ ترمووود چیست؟

در مقاله های قبلی در مورد خصوصیات چوب که ترموود حاصل حرارت دادن آن می باشد مباحثی را مورد بررسی قرار دادیم در این جا و مقاله های بعدی قصد داریم با برخی دیگر از خصیصه های منحصر به فرد چوب از قبیل بو، رنگ و طعم چوب آشنایی پیدا نماییم.

چرا ترموود دارای رنگ های مختلف می باشد؟

گونه های مختلف چوب دارای رنگ های مختلفی می باشد که حتی درون چوب و برون چوب هر گونه ی آن نیز دارای رنگی متفاوت می باشد. ترموود نیز بسته به گونه ای که تحت حرارت قرار می گیرد دارای رنگ های مختلفی می باشد تنها به دلیل حرارت رنگ آن تیره تر می گردد.  

چوب همانند دیگر اجسام در برابر روشنایی بسیاری از طیف های مرئی نور را به سمت خود جذب می نماید و مابقی را منعکس می کند و نور منعکس شده بر روی حس بینایی اثر می گذارد و بنابراین رنگ و تصویر چوب برای چشم انسان مشخص می شود. 

چوب کاج در مقاطع مختلف

چوب در اثر قرارگیری در معرض هوای آزاد دچار تغییر رنگ می گردد و این فرایند به دلیل اکسیده شدن مواد معدنی داخل چوب می باشد. تغییر رنگ چوب در زمان های مختلف به وجود می آید. چوب بعد از قطع شدن رنگ آن تغییر می یابد همچنین بعد از تبدیل شدن تنه ی درخت به چوب آلات نیز در گذر زمان رنگ آن تغییر می یابد. نکته ای که در خصوص ترموود باید متذکر شویم این مورد می باشد که اگر این چوب پس از اجرا در کاربردهای مختلف رنگ یا روغن زده نشود بر اثر نور آفتاب و شرایط جوب از قبیل باد، باران و تغییر دما دچار تغییر رنگ می گردد.

به طور کلی چوب های روشن زمانی که در معرض هوای باز و نور خورشید قرار می گیرند به رنگ قهوه ای در می آیند اما اگر در معرض باران و رطوبت بالا قرار بگیرند به رنگ خاکستری تیره تغییر خواهد یافت. برخی از درختان دارای رنگ بسیار زیادی می باشند به گونه ای که می توان رنگ از آنها استخراج نمود. قبل از متداول شدن استفاده از رنگ های مصنوعی در گذشته از رنگ استخراج شده از درختان استفاده می شده است. نکته ی جالب و شگفت انگیز دیگر در خصوص چوب درختان این مورد می باشد که برخی از درختان دارای خاصیت فلورسنت می باشد یعنی بر اثر تابش نور ماورای بنفش رنگی می شوند. یکی از دیگر از عوامل تغییر رنگ در چوب وجود باکتری و قارچ می باشد. ترموود بر اثر فرآوری که بر روی آن انجام می گیرد دارای مقاومت بسیار خاصی در برابر قارچ و کپک می باشد بنابراین احتمال تغییر رنگ آن بر اثر این عوامل بسیار ناچیز می باشد. 

آیا رنگ در دوام چوب تاثیر گذار می باشد؟

در کل چوب های تیره دارای دوام بالاتری می باشد. اگر بخواهیم به طور کل بگوییم رنگ چوب ناشی از چه موادی می شود باید بگوییم شامل تانن، رزین، روغن، اسید های آلی و مواد رنگی می باشد که واضحا درون چوب مواد مذکور را در مقایسه با برون چوب کمتر ذخیره نموده است. وجود این مواد در چوب به صورت طبیعی مانند سم عمل می کند و از حمله قارچ ها جلوگیری می نماید.  

به منظور جلوگیری از تغییر رنگ چوب راهکارهای بسیاری وجود دارد از قبیل استفاده از رنگ یا روغن که با استفاده از این روش ها می توان نه تنها از تغییر رنگ آن جلوگیری نمود بلکه عمری طولانی تر برای چوب به ارمغان آورد.

رنگ تیره در ترموود

دستیابی به رنگ دلخواه برای چوب با استفاده از رنگ های مختلف امکان پذیر می باشد. اگر بخواهیم به صورت طبیعی چوب تیره شود با استفاده از فرآوری ترموود امکان پذیر است. همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم حرارت و رطوبت افزون بر افزایش دوام، استحکام و مقاومت در برابر حمله ی حشرات و قارچ ها، رنگ بسیار جذابی را به وجود خواهد آورد.  

مشاوره رایگان

نیاز به اطلاعات بیشتری دارید با کارشناسان ما در ارتباط باشید .

جهت دریافت اطلاعات کامل از محصولات با کارشناسان مجموعه آوا چوب در ارتباط باشید

این مطلب را به اشتراک بگذارید : تلگرام فیسبوک گوگل+ تویتر لینکداین

فارسی سازی افزونه توسط پوسته وردپرس

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد