روکش چوب

روکش چوب : از ورق های بسیار نازک چوب ، برای روکش چوبی  محصولات چوبی استفاده می شود این نوع از روکش ها دارای زیبایی و طرح های بسیار خوبی بوده و می توانند در سازه ی ایجاد شده تصاویر زیبایی را ایجاد نمایند. این روکش های چوبی دارای ارزش و قیمت مناسبی است. اما به جهت آن که چوب هایی که بدون گره و ایراد باشند و نقش های زیبایی داشته باشند کم بوده و البته گران قیمت نیز هستند.

روکش های مصنوعی جایگزین شده و برای پوشش صفحات و تخته های چوبی از آن ها استفاده می شود که گاهی این روکش ها دارای کیفیت لازم نبوده و می تواند به ظاهر دکوراسیون و یا سازه ای که از آن ساخته شده است نیز آسیب برساند.

 

روکش انواع فراورده های چوبی

از روکش های چوب عمدتا برای پوشش ورقها و صفحات فشرده ای همچون ام دی اف ، فیبر ، نئوپان و یا تخته لایه استفاده می کنند. در تمامی دنیا از صفحات ام دی اف با روکش های چوبی استفاه می شود. اما در ایران به دلیل گرانی ، روکش چوبی برای این صفحات استفاده نمی شود یا کاربردهای خاص و موردی برای آن ایجاد میشود.

به طور معمول از ام دی اف هایی که روکش چوبی دارند برای مبلمان سازی ، کابینت ، دیوارکوب ها و پارتیشن سازی داخلی استفاده می شود که می تواند به صورت لبه ها ی گرد شده و ابزار خورده نیز به کار گرفته شود که ظاهری زیبا و پر نقش و رنگ خواهد داشت این نوع از تخته ها با روکش چوب می توانند در شرایط آب و هوایی متفاوتی دوام آورده و به خوبی مدت های زیادی عمر مفید داشته باشند.

 

روکش چوب مصنوعات

در تمامی دنیا در مناطقی که منابع خوبی و فراوانی از چوب هایی با برگ پهن وجود دارد به جهت آن که دارای قیمتی ارزان بوده و مرغوبیت لازم را داشته و بسیار در دسترس است از روکش های چوبی برای پوشش صفحات و تخته ها استفاده می کنند. این نوع از چوب ها را عمدتا برای مصارف صنعت مبلمان به کار می گیرند. در مناطقی همچون آمریکای شمالی که چوب های زیبا و خوش نقشی برای استفاده ی روکش در دسترس بوده و با قیمت مناسب ارائه می شود.

این درحالی است که روکش چوب در اروپا و آسیا چندان ارزان نیست و فراوانی چوب های مرغوب نیز در حد بسیار پایینی است به همین دلیل است که عمدتا برای روکش کردن صفحاتی مانند ام دی اف ها از روکش های مصنوعی استفاده می گردد و به جهت آن که عمدتا از روکش های چوبی برای پوشش ام دی اف و نئوپان و یا در مبلمان سازی استفاده می شود به همین دلیل برای پایین آوردن هزینه ها عمدتا از روکش های مصنوعی به جای چوبی بهره می گیرند.

 

روکش‌های مصنوعی

روکش های مصنوعی لترون و یا ملامینه ، از روکش های معروف مصنوعی می باشند که امروزه در  صنعت چوب ایران بسیار به کار گرفته شده و کارایی بالایی دارند لترون کاغذ های تزئینی نقش داری است که در حالت های ساده و طرح دار ، براق و یا مات به وسیله ی رزین های مخصوصی روی صفحات قرار می گیرند.

این روکش ها عمدتا شکل ورق رولی داشته و به وسیله دستگاه های پرس قدرتمندی بر روی تخته ها چسبیده می شوند. چسب هایی که برای این کار استفاده می شود عبارتند از پلی وینیل استات و یا اوره فرمالدئید که کیفیت این رزین ها می تواند در کیفیت صفحات ایجاد شده تاثیر گذار باشد امروزه این روکش های مصنوعی در نقش ها و طرح های بسیار متنوعی در بازار عرضه می شوند و می توانند به خوبی پاسخ گوی انواع سلایق و تقاضاها در دکوراسیون داخلی باشد.

در انواع خاصی که با طرح و نقش و حتی رگه های برجسته ی چوب ایجاد شده است این امکان ایجاد شده است که بتوان از آن ها به عنوان جایگزینی مناسب از چوب طبیعی استفاده نمود. برای تهیه انواع تخته و صفحات چوبی با روکش های طبیعی چوب و یا روکش های مصنوعی ، می توانید با بخش فروش شرکت آواچوب تماس گرفته و ضمن دریافت مشاوره های لازم در خصوص مشخصات آن ها ، خرید محصولی با کیفیت را با قیمتی بسیار مناسب داشته باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *