در گذشته های دور تا کنون از چوب برای نمای ساختمان و دکوراسیون داخلی آن استفاده می شده است. برای اینکه چوب طبیعی آماده استفاده در ساخت و سازها شود، روش های مختلفی وجود دارد. یکی از این روش، استفاده از مواد شیمیایی است که باعث تغییر رنگ چوب و پایین آمدن مقاومت آن می گردد، اما در روش دیگر از گرما برای مقاوم سازی چوب استفاده می گردد. محصولی که از این روش به دست می آید، ترموود نامیده می شود.

در این مقاله از آوا چوب ارائه دهنده انواع محصولات چوبی قصد داریم تا شما را با انواع چوب ترمووود از نظر تولید، نحوه ساخت، ویژگی ها، مزایا و معایب استفاده از آن آشنا نماییم، پس برای انتخاب و خرید آگاهانه ترموود با ما همراه باشید.

معرفی چوب ترموود

اگر چوب طبیعی را در برای گرما قرار داده تا استحکام و دوام آن افزایش پیدا کند اما مشتعل نشود، محصول به دست آمده چوب ترمووود نامیده می شود. پس اگر چوب را با بخار آب و گردش هوا خشک کنیم، ترموود به دست می آید. در این روش هسته داخلی چوب به دمایی بین ۱۸۵ تا ۲۲۰ درجه سانتی گراد می رسد و رطوبت آن نیز به زیر ۶ درصد کاهش پیدا می کند. در حرارت بالا زنجیرهای سلولزی شکسته شده و همین امر باعث تبخیر اسید موجود در بافت چوب می شود. اگر حشره یا حیوان کوچکی داخل چوب باشد در روش تولید ترموود از بین رفته و چوب سالم و مستحکم باقی می ماند.

این چوب یک ماده کاملاً طبیعی است و به راحتی می توان آن را بازیافت یا در طبیعت رها کرد. این محصول سازگار با محیط زیست هیچ صدمه ای به اکوسیستم اطراف وارد نمی کند و بدون استفاده از مواد شیمیایی تولید می شود.

اصلی‌ترین ویژگی‌های چوب می‌توان به قابلیت برش و کنده کاری، رنگ‌پذیری بسیار خوب، عایق صوتی و آکوستیک، عایق حرارتی و برودت، تجدید‌پذیری آن در طبیعت، مقاومت مکانیکی و خمشی زیاد، سختی زیاد و قابلیت شکل ‌پذیری آن اشاره کرد. در حال حاضر برای طراحی لوازم مختلف از یک نوع چوب به نام ترمووود استفاده می‌کنند که یک نوع چوب حرارت دیده است و علاوه بر زیبایی ظاهری مقاومت زیادی نیز دارد.

انواع چوب ترمو از نظر گونه

انواع چوب ترمووود از نظر نوع و گونه عبارت اند از:

 • ترموود با چوب سخت: این محصول از چوب درختانی که برگ های پهن دارند مانند زبان گنجشک تهیه و ساخته می شود. این نوع چوب ترمو بسیار مقاوم هستند و در مکان هایی که نیاز به دوام و استحکام بالایی است از آن ها استفاده می شود.
 • ترموود با چوب نرم: این نوع ترموود از چوب درختانی با برگ هایی سوزنی مانند کاج تهیه می شوند و برای نمای ساختمان و تزئین درها و دیوارها مناسب هستند.
انواع ترموود از نظر گونه

ویژگی های چوب ترمووود

 • با توجه به روند تولید، محصول نهایی دارای ویژگی های زیر است:

  • ابعاد ثابت و دوام بالا: با توجه به میزان رطوبتی که در ترموود وجود دارد این محصول در برابر جذب رطوبت مقاوم بوده و ابعاد آن تغییر نمی کند. حتی این چوب با گذر زمان دچار ترک خوردگی نیز نمی شود. از این محصول به عنوان یک عایق حرارتی استفاده می گردد.
  • مقاوم در برابر پوسیدگی و حمله حشرات موذی: با توجه به اینکه تمام صمغ ها و زنجیره های شکری موجود در چوب در حین تولید از بین می رود، در نتیجه در برابر قارچ و حمله حشرات مقاوم شده و خیال کاربر از این بابت راحت می شود.
  • سطح یکنواخت: از آنجایی که چوب در معرض حرارت قرار گرفته است مواد مضر و رزین های فرمالدئید داخل آن حذف شده اند و این چوب با سطح بسیار یکنواخت خود مناسب دکوراسیون داخلی یا استفاده در فضای باز است. حتی می توان از چوب ترمووود در ساخت تایل و کفپوش نیز استفاده کرد.
 • کارکرد چوب ترموود در شرایط آب و هوایی مختلف و در فضای داخلی و خارجی بسیار عالی است.
 • ترموود از نظر ابعاد ثبات بالایی دارد، دوام آن زیاد است و در برابر پوسیدگی مقاومت بسیار خوبی دارد.
 • سطح این چوب  از نظر یکنواختی رنگ بسیار خوب است و به راحتی می‌توان بر روی آن رنگ‌آمیزی کرد.
 • سطح چوب قابلیت پرداخت بالا دارد و نشتی روزین و صمغ نیز ندارد.

انواع ترمووود از نظر روش تولید

برای تولید چوب ترمووود به طرق مختلفی می توان دمای چوب خام را به 185 تا 220 درجه سانتیگراد رساند، این کار بر اساس پارامترهای خاصی انجام می شود و محصولات نهایی هر کدام نیز به انواع زیر تقسیم می شوند:

ترمووود S

نماد S نشان دهنده ثبات (Stability) است این یعنی در طی ساخت ترموود به ثبات آن اهمیت بیشتری داده می شود. برای ساخت این محصول چوب را تا 180 درجه سانتیگراد حرارت می دهند تا بسیار مستحکم شود. ترموود S بین 6 تا 8 درصد رطوبت دارد و گزینه مناسبی برای فضاهای داخلی مانند مبلمان، اجزای مختلف درب و پنجره، سونا و فضای سبز است.

ترمووود D

 • در این محصول D نماد دوام (Durability) است و تمرکز بر روی ماندگاری و دوام این محصول کاملاً طبیعی است. در این روش تولید دمای چوب تا 220 درجه سانتیگراد افزایش پیدا می کند تا مقاومت و دوام آن در برابر عوامل جوی بیشتر شود. رطوبت چوب ترمووود D بین 5 تا 6 درصد است و بسیار مناسب برای فضاهای بیرونی مانند نمای ساختمان، حمام ها، درهای خارجی، کفپوش و مبلمان فضای سبز است.

نحوه ساخت ترمووود

 • در این قسمت از آوا چوب می خواهیم شما را با مراحل ساخت ترموود آشنا کنیم. برای تولید این محصول از سه مرحله خشک کردن، گرمایش و سرمایش استفاده می شود. در این مراحل دمای چوب حداکثر تا 220 درجه افزایش و رطوبت آن کاهش پیدا می کند. در نتیجه این فرایند رنگ چوب تیره، حشرات موذی موجود در آن از بین رفته و استحکام و دوام آن در برابر عوامل مختلف محیطی افزایش پیدا می کند.

  در ادامه به طور دقیق هر یک از مراحل ساخت چوب ترمووود را به شما توضیح خواهیم داد:

مرحله اول | خشک کردن چوب

در ابتدا چوب طبیعی درختان را در ابعاد مختلفی برش می زنند و سپس دمای آن را با استفاده از بخار آب تا 100 درجه سلسیوس بالا می برند. در گام بعدی باید دما را تا 130 درجه سانتیگراد افزایش داد و در این میان از بخار آب استفاده می شود تا چوب ترک برندارد.

البته باید این کار از مراحل ساخت ترموود را به طور دقیق انجام داد زیرا حتی بخار آب نیز نمی تواند از برهمکنش های ناخواسته در بافت چوب جلوگیری کند. زمانی که رطوبت چوب به حدود صفر رسید و چوب طبیعی به خوبی خشک شد این مرحله به پایان رسیده و باید وارد فاز بعدی تولید چوب ترمووود شویم.

مرحله دوم | تغییر چوب

در این مرحله دمای چوب به 180 تا 215 درجه سانتیگراد نیز می رسد. پس از اینکه چوب را به دمای مورد نظر رساندند مدتی در همین دما نگه می دارند. بخار آب در این مرحله عامل اصلی در جلوگیری از آتش گرفتن چوب است. البته راه دیگری هم برای جلوگیری از مشتعل شدن چوب در حین تولید ترموود است و آن این است که فضای اطراف را از اکسیژن خالی می کنند این عمل باعث می شود تا یکی از اجزای ضروری برای ایجاد و حفظ آتش وجود نداشته باشد و اشتعال چوب غیرممکن شود. در پایان این مرحله تولید چوب ترمووود، صمغ و رطوبت موجود چوب به طور کامل حذف شده و تمام قسمت های چوب از سطح تا مرکز آن به رنگ قهوه ای روشن در می آید.

با استفاده از همزن چوبی رنگ را به طور کامل مخلوط می‌کنند تا رنگ دانه‌های آن کاملاً مخلوط شده و ترکیب شوند.این مرحله رنگ را بر روی سطح چوب بریزید و بر راستای الیاف چوب با استفاده از قلمو یک لایه نازک پخش کنید و منتظر باشید تا خشک شود.

بعد از آنکه رنگ به طور کامل خشک شد بهتر است ۲۴ ساعت پس از آن دوباره این کار را تکرار کنید. البته باید توجه کنید رنگ آمیزی مرحله اول به طور کامل خشک شود و پس از آن مجدداً رنگ‌آمیزی کنید.

مرحله سوم | مرطوب کردن چوب

در آخرین مرحله از چوب ترمو با استفاده از روش هایی مانند باران گرمسیری یا آب پاشی بر روی چوب، دمای آن را به آرامی کاهش می دهند تا چوب به رطوبت دلخواه و مطلوب خود برسد در نتیجه ترموود با رطوبت حدود 4 تا 8 درصد تولید خواهد شد.

انجام فرآیند اصلاح چوب باعث می‌شود خواص هیدروسکوپی چوب کاهش پیدا کند و در چوب ترموود به کمترین میزان برسد که اهمیت بسیار زیادی دارد.قرار گرفتن چوب در برابر حرارت باعث افزایش و بهبود دوام آن می‌شود و چوب را برای استفاده در کاربرد‌های مختلفی مثل لوازم منزل یا وسایل مورد استفاده در ساختمان مناسب می‌کند.

بیشتر مشکلاتی که ممکن است برای چوب طبیعی به وجود بیاید، در چوب ترمووود به حداقل می‌رسد و از نظر بهداشتی نیز تو بهتری نبود کاربرد‌های بیشتری دارد.وزن ترموود در مقایسه با چوب‌های طبیعی سبک‌تر است.

از چوب ترمووود می‌توان به عنوان نماد استفاده کرد در حالی که چوب‌های طبیعی چنین قابلیتی ندارند. برای استفاده از چوب ترموود حتماً باید آن را رنگ‌آمیزی کرد تا مقاومت در برابر نور خورشید افزایش پیدا کنند در حالی که چوب‌های دیگر در برابر نور خورشید دچار پوسیدگی خواهند شد.

نحوه ساخت ترمووود

مزایا و معایب چوب ترمو

برخی از مزایای ترموود به شرح ذیل هستند:

 • مقاومت بالا در برابر سایش و فرسایش در شرایط مختلف آب و هوایی
 • امکان برش آن به صورت هلالی برای مکان های قوس دار
 • نصب سریع و آسان
 • عایق حرارتی مناسب
 • شستشوی راحت و نگهداری آسان
 • وزن پایین
 • بدون اثرات مخرب بر روی سلامتی انسان
 • بافت یکنواخت
 • تنوع رنگی زیبا
 • مقاوم در برابر پوسیدگی و حمله حشرات موذی

در کنار مزایای فوق چوب ترمووود معایبی نیز دارند:

 • سوختن سریع در صورت اشتعال
 • انعطاف پذیری کم
 • عدم ثبات رنگ آن

هنگام نصب پروفیل‌ها برای نما بهتر است ما بین آن‌ها فاصله وجود داشته باشد تا در صورت تغییرات آب و هوایی امکان تغییر عرض داشته باشد. از سنگین کردن زیرسازی آهنی و استفاده بیش از حد قوطی پرهیز کنید و برای همه برگشت‌های بالای ۱۵ سانتیمتر استفاده از آهن کشی ضروری است. 

نصب ترمووود

قبل از شروع نصب بهتر است در زیر‌سازی نمای آن اطمینان پیدا کنید و سطح زیر چوب کاملاً تراز باشد. میزان ضخامت سیمان مورد استفاده در سطح پشت چوب حداقل ۴ سانتی‌متر باشد. در صورتی که نما به صورت ترکیبی باشد و در کنار آن از متریال‌های دیگری استفاده شود باید ضخامت زیرسازی پروفیل ترمو به طور صحیح محاسبه شود. از نصب مستقیم چوب ترمو به دیوار پرهیز کنید و همچنین بر روی قوطی آهنی نیز نمی‌توان چوب ترمووود را به صورت مستقیم نصب کرده و باید بین این دو چوب اشباع قرار بگیرد.

هنگام نصب پروفیل‌ها برای نما بهتر است ما بین آن‌ها فاصله وجود داشته باشد تا در صورت تغییرات آب و هوایی امکان تغییر عرض داشته باشد. از سنگین کردن زیرسازی آهنی و استفاده بیش از حد قوطی پرهیز کنید و برای همه برگشت‌های بالای ۱۵ سانتیمتر استفاده از آهن کشی ضروری است. 

ارتباط با کارشناسان فروش

برای استعلام قیمت و سفارش با کارشناسان ما در آوا چوب تماس بگیرید

خرید چوب ترمووود

در هنگام خرید حتماً سعی کنید محصول را از یک برند معتبر و از بالاترین استاندارد‌ها خریداری کنید. هنگام خرید دقت کنید که چوب روس ترموود شده، غیر استاندارد است و چوب‌ ترمووود خارجی از درختان منطقه اسکاندیناوی ساخته می‌شوند و استاندارد‌های لازم را دارند.

در هنگام خرید ترمو‌هایی که از مغز درخت تهیه شده‌اند، دقت کنید تا کیفیت بالایی داشته باشند. سطح چوب خریداری شده باید عاری از هر نوع ترک باشد. وجود لکه‌های تیره بر روی سایت هجوم نشان دهنده پوسیدگی است و به معنای آن است که کیفیت چوب بسیار پایین است. تحت‌وب ترموود اصل کاملاً صاف و صیقلی است و از این نظر با ترمووود تقلبی قابل مقایسه نیست.

شما میتوانید خریدی مطمئن از نظر قیمت و اصالت را از آواچوب داشته باشید.

جمع بندی

در این مقاله درباره چوب ترمووود صحبت کردیم و ویژگی‌های مختلف این چوب را بررسی کردیم. با فرایند تولید و مراحل فرآوری این چوب آشنا شدیم. انواع مختلف چوب‌های ترمو را نام برده و محل استفاده هر یک را توضیح دادیم. با کاربرد‌ها و مزایای استفاده از این نوع چوپ‌ها آشنا شدیم. همچنین رنگ‌ها و نحوه رنگ‌آمیزی چوب ترموود نیز در مقاله معرفی شد.

با استفاده از اطلاعات موجود در این مقاله می‌توانید درباره قیمت‌های مختلف ترموود‌ها اطلاعات پیدا کنید و نحوه قیمت‌گذاری آن را بدانید. همچنین هنگام خرید عوامل مختلف تأثیر‌گذار بر انتخابتان را بشناسید.برای اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاوران ما در آواچوب در تماس باشید.

سوالات متداول

ترمووود که با نام چوب ترمو نیز شناخته می‌شود، همان چوب طبیعی است که تحت تأثیر حرارت، ساختار سلولی آن را تغییر دادند.از ترمووود میتوانید در فضاهای داخلی و خارجی همچنین دکوراسیون،نما،استخر و سونا و .. استفاده کنید.به دلیل استحکام بالایی که دارد امروزه بسیار مورد استقبال طراحان قرار گرفته است.

شما میتوانید برای استعلام قیمت و ثبت سفارش با کارشناسان ما در آواچوب از طریق شماره 33284511-021 در تماس باشید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۴ از ۵
از مجموع ۵ رای

6 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *