استفاده از چوب و وسایل چوبی در زندگی انسان از سال‌های بسیار دور کاربرد داشته است و چوب‌ها نقش بزرگی در پیشرفت بشر دارند. در واقع امروز هیچ خانه‌ای را بدون چوب و وسایل چوبی حتی نمی‌توانید تصور کنید. پیشرفت روز افزون ابزار آلات و وسایل مدرسه نیز امروزه در ساخت ابزارآلات مورد استفاده در منزل دیده می‌شود، نشانه اهمیت چوب در زندگی انسان‌ها است.به دلیل استفاده‌های گوناگون از چوب، تنوع در نحوه ساخت و پرداخت آن نیز افزایش پیدا کرده است. همچنین بر اساس درختانی که چوب آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، این چوب ها به انواع مختلف تقسیم می شوند. در این مقاله قرار است درباره چوب ترمووود صحبت کنیم و به طور کلی با موارد استفاده آن آشنا شویم

چوب‌های طبیعی

از متریال‌های طبیعی که پیشینه استفاده از آن به چندین هزار سال قبل برمیگردد، چوب‌ها هستند. وزن چوب‌ها نسبت به متریال‌های دیگر سبک است و دسترسی به آن نیز آسان‌تر است. همچنین میزان مقاومت و استحکام چوب نیز بسیار زیاد است و از خواص مکانیکی و فیزیکی بسیاری برخوردار است.

اصلی‌ترین ویژگی‌های چوب می‌توان به قابلیت برش و کنده کاری، رنگ‌پذیری بسیار خوب، عایق صوتی و آکوستیک، عایق حرارتی و برودت، تجدید‌پذیری آن در طبیعت، مقاومت مکانیکی و خمشی زیاد، سختی زیاد و قابلیت شکل ‌پذیری آن اشاره کرد. در حال حاضر برای طراحی لوازم مختلف از یک نوع چوب به نام ترمووود استفاده می‌کنند که یک نوع چوب حرارت دیده است و علاوه بر زیبایی ظاهری مقاومت زیادی نیز دارد.

ترمووود چیست

ترمووود چیست؟

ترمووود که با نام چوب ترمو نیز شناخته می‌شود، همان چوب طبیعی است که تحت تأثیر حرارت، ساختار سلولی آن را تغییر دادند. پیشرفت‌های علم نشان داد که چوب می‌تواند تحت تأثیر حرارت اصلاح شود و ویژگی‌های مکانیکی و شیمیایی آن بهبود پیدا کند. به همین دلیل از خواص چوب استفاده کردند تا در مجاورت بخار آب قرار بگیرد و میزان رطوبت آن کمتر شده و به زیر ۶ درصد برسد.

با حرارت دادن به چوب میزان رطوبت آن به سطح تعادل می رسد و میزان اسیدی که در بافت چوب است تبخیر می‌شود و دیگر هیچ جانوری در آن وجود نخواهد داشت. انجام اصلاحات حرارتی بر روی چوب باعث افزایش میزان طول عمر آن می شود و شرایط را برای رشد قارچ و کپک از بین می‌برد. ترمووود یکی از بهترین جایگزین‌ها برای چوب طبیعی است که در فضا‌های باز استفاده می‌شود و مقاومت آن به حدی زیاد است که برای استفاده در نمای ساختمان نیز کاربرد دارد.

فرآیند تولید چوب ترمووود

هنگام تولید ترمو  معمولاً چوب را تا دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد با استفاده از بخار در مقابل حرارت قرار می‌دهند. بخار وجود علاوه بر اینکه مانع از صدمه دیدن چوب در برابر تغییرات شیمیایی می‌شود، در نتیجه یک محصول به نام ترمووود به تولید می‌رسد. رنگ چوب ترموود تولید شده معمولاً تیره است و در مقایسه با چوب معمولی در برابر انواع رطوبت و ثبات بهتری دارد و ویژگی‌های حرارتی آن بهبود پیدا می‌کند.

 همچنین اگر فرایند تولید چوب ترموود در دما‌های بسیار زیاد انجام شود، چوب تولید شده حتی در برابر پوسیدگی هم مقاوم‌تر خواهد شد. همچنین میزانی واکشیدگی چوب تحت تأثیر حرارت کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه دوام آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

معمولاً ساختن چوب تیم او به این صورت است که از گرمای مناسب در شرایط زمانی و رطوبتی مشخص میزان مقاومت چوب را افزایش می‌دهند. پس از آن تغییر ساختار شیمیایی چوب میزان استحکام و مقاومت آن را در برابر پوسیدگی افزایش می‌دهد. به طور کلی در سه مرحله انجام عملیات تبدیل چوب طبیعی بهتر مورد انجام می‌شود:

 • از گرما و بخار در کوره‌های مخصوص استفاده می‌کنند تا دمای چوب را به ۱۰۰ درجه سانتیگراد برسانند.
 • به صورت تصاعدی و در زمانی حدود ۶ ساعت دما را به ۱۳۰ درجه سانتیگراد افزایش می‌دهند و رطوبت چوب در این مرحله به طور کامل از بین می‌رود
 • در مرحله سوم در حدود ۲ تا ۳ ساعت میزانی در مورد را به ۲۵۵ درجه سانتی‌گراد افزایش می‌دهند. البته نوع چوبی که مورد استفاده قرار گرفته در اینجا مطرح است و میزان زمان حرارت دهی را تعیین می‌کند.

۵ مورد از مهم‌ترین ویژگی‌های ترمووود

 • چوب ترموود به طور صد در صد طبیعی است و هیچ ماده شیمیایی یا افزودنی به آن اضافه نشده است، به همین دلیل قابل تجزیه و بازیافت نیز است.
 • کارکرد چوب ترموود در شرایط آب و هوایی مختلف و در فضای داخلی و خارجی بسیار عالی است.
 • چوب ترموود از نظر ابعاد ثبات بالایی دارد، دوام آن زیاد است و در برابر پوسیدگی مقاومت بسیار خوبی دارد.
 • سطح چوب ترموود از نظر یکنواختی رنگ بسیار خوب است و به راحتی می‌توان بر روی آن رنگ‌آمیزی کرد.
 • سطح چوب قابلیت پرداخت بالا دارد و نشتی روزین و صمغ نیز ندارد.

کاربرد ترمووود

 • از اصلی‌ترین موارد کاربرد ترموود در ساختمان که با توجه به کارکرد و فضایی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توان آن را به صورت‌های مختلف دسته‌بندی کرد.

  ۱. استفاده از این چوب در فضا‌های خارجی ساختمان که بر این اساس ترموود مخصوص نما، ترموود مخصوص کف پوش و فضا‌های خارجی، ترمووود مخصوص نرده، راه پله، پرگولا و مبلمان طراحی و ساخته شده است.

  ۲. استفاده از چوب ترموود به عنوان لوور و سایبان در محیط‌های مختلف

  ۳. کاربرد ترموود در فضا‌های داخلی و طراحی دکوراسیون

  ۴. کاربرد چوب ترموود در سونا، مراکز اسپا و استخر

  ۵. استفاده برای ساخت درب و پنجره

انواع ترمووود

چوب ترمو بر اساس روش‌های مختلف دارای تقسیم‌بندی‌های متفاوتی است که سه دسته اصلی آن شامل موارد زیر است:

 • انواع ترمو از نظر روش تولید
 • انواع ترمو از نظر گونه چوب
 • انواع ترمو از نظر ابعاد و پروفیل
انواع ترمووود

انواع ترمووود از نظر روش تولید

یکی از دسته‌بندی‌های چوب ترموود بر اساس روش تولید آن است که دارای دو رده یا کلاس متفاوت است که در ادامه نام برده و توضیح می‌دهیم.

ترمووود S

در این رده‌بندی کلمه S به معنای ثبات و پایداری محصول تولید شده است. ترمووود تولید شده در این کلاس در برابر شرایط محیطی مقاومت و پایداری بسیار خوبی از خود نشان داده است. در این روش معمولاً چوب را تا دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد تحت حرارت قرار می‌دهند تا مقاومت آن را افزایش دهند. بر همین اساس محصولاتی که با استفاده از این روش تولید می‌شوند در برابر رطوبت محیط فقط ۶ درصد امکان تغییر ابعاد یا تورم را دارا هستند. از درختان سوزنی که یک گونه چوب مخصوص تولید ترمووود است برای محیط‌های داخلی ساختمان و لوازم منزل، اتصال در محیط‌های خشک، ساخت در و پنجره و سونا کاربرد دارد. ترمو تولید شده از چوب درختان پهن برگ برای اتصالات در شرایط آب و هوایی مانند کف پوش‌ها، مبلمان فضای شهری و سونا می‌توان استفاده کرد.

ترمووود D

کلمه D در این کلاس از ترموود به معنای دوام است. ویژگی مد نظر برای این نوع محصول دوام طبیعی چوب است که اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل برای فرآوری تولید این محصول چوب را تا دمای ۲۲۰ درجه سانتیگراد نیز تحت حرارت قرار می‌دهند. به همین دلیل میزان استحکام این نوع ترموود در برابر شرایط محیطی متفاوت افزایش پیدا می‌کند. استفاده از روش تیمار باعث می‌شود جوامع محصول به میزان فوق‌العاده‌ای افزایش پیدا کند و در محیط‌های باز قابل استفاده باشد. میزان رطوبت و شرایط دمایی موجود در این نوع ترمووود حدود ۶ درصد است و از نظر تغییر ابعاد و تورم در حداقل ممکن قرار دارد. از کاربرد‌های این رو می‌توان گفت که برای مکان‌های بیرونی مثل ساخت درب‌های بیرونی ساختمان، چوب مخصوص نما و دیوار‌ها، تابلو‌های چوبی مغازه، سونا و استخر، سرویس‌های بهداشتی و فضای مبلمان شهری می‌توان از آن استفاده کرد.

انواع ترمووود از نظر روش تولید

تولید ترمو

نوع دیگری از تقسیم‌بندی بر اساس گونه چوب‌هایی است که در ساخت آن‌ها کاربرد دارد. معمولاً چوب‌هایی که برای حرارت دهی در این نوع چوب مورد استفاده قرار می‌گیرد به دو دسته تقسیم می‌شود:

ترموود با چوب نرم که معمولاً چوب‌های برش داده شده از درختان سوزنی برگ مثل کاج برای ساخت این نوع ترمووود‌ ها استفاده می‌شود.

ترموود با چوب سخت که معمولاً از چوب‌های درختان پهن برگ‌ای مثل راش برای ساختن و حرارت دهی در این نوع موجود مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع پروفیل‌های ترمووود بر اساس ابعاد

 • پروفیل‌هایی با ضخامت ۸ و ۱۱ میلیمتر: ضخامت پایین پروفیل‌ها برای تهیه دیوارپوش‌های فضای داخلی مناسب‌تر هستند اما برای فضای بیرون پیشنهاد نمی‌شوند.
 • پروفیل‌های با ضخامت ۱۶ و ۱۹ میلیمتر: این پروفیل‌ها ضخامت متوسطی دارند و برای دیوارپوش‌های فضای باز مثل نما و تابلو کاربرد دارند. همچنین دارای سه مدل ساده، فاقه و زبانه و کسی تولید می‌شوند. تولید برخی کفپوش‌ها نیز می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.
 • پروفیل‌هایی با ضخامت ۲۶ میلیمتر: تزیین چوب برای تولید کفپوش فضای باز می‌توان استفاده کرد. مدل کلیپس‌ایین پروفیل به گونه‌ای است که هیچ پیچی برروی آن استفاده نخواهد شد.

پروفیل‌های با ضخامت ۴۲ میلیمتر: این پروفیل‌ها به دلیل ضخامت زیاد برای سقف‌های پرگولا و آلاچیق مناسب هستند. می‌توان برای ساخت نما به صورت لووری نیز استفاده کرد.

مزیت‌های اصلی استفاده از چوب ترمووود

چوب‌های ترمووود دارای مزایای خاصی هستند که در ادامه هر یک را نام برده و توضیح می‌دهیم.

  • سبک بودن: به دلیل کاهش میزان رطوبت موجود در جو معمولاً وزن آن کاهش پیدا می‌کند و استفاده از آن در هر قسمت از ساختمان تأثیر چندان زیادی بر وزن سازه نخواهد داشت.
  • عدم وجود صمغ در ترمووود: صمغ موجود در چوب در حین انجام فرایند تبدیل آن به ترمووود، کامل از بین می‌رود و این مسأله باعث افزایش زیبایی ظاهری آن خواهد شد.
  • عدم هر نوع واکنش در برابر رطوبت: به دلیل اینکه چوب در معرض دمای بسیار بالا قرار می‌گیرد و به ترمو تبدیل می‌شود، میزان رطوبت آن به چهار درصد می‌رسد. به دلیل اینکه میزان رطوبت این چوب در برابر چوب طبیعی نصف می‌شود میزان طول عمر آن افزایش پیدا کرده و در برابر رطوبت مقاوم‌تر خواهد شد.
  • تنوع بسیار بالا در رنگ‌آمیزی و زیبایی ظاهری ترمووود
  • نصب آسان ترمووود و استفاده از نیروی متخصص به میزان کمتر
  • سهولت در نگهداری و شستشوی بسیار آسان چوب‌های ترمووود

رنگ ترموود

استفاده از رنگ‌های مخصوص برای رنگ‌آمیزی ترموود باعث افزایش زیبایی و دوام آن می‌شود که معمولاً رنگ ترمووود باید با شرایط محیط زندگی انسان و سلیقه افراد تناسب داشته باشد. رنگ‌های مورد استفاده برای رنگ‌آمیزی چوب معمولاً در برابر اشعه UV  آفتاب مقاومت زیادی دارند و مانع تغییر رنگ چوب می‌شوند. همچنین باعث براقیت و افزودن جلا به چوب خواهد شد.

رنگ‌های مخصوص رنگ‌آمیزی ترمووود معمولاً دارای دو نوع پایه آب و پایه روغن هستند. همچنین برند‌های مختلفی در حوزه تهیه این رنگ‌ها فعالیت می‌کنند و تنوع رنگ‌بندی این چوب‌ها به ۸۷ طیف رنگی تقسیم می‌شود. رنگ‌های پایه آب معمولاً برای فضای باز و نمای ساختمان و طراحی دکوراسیون کاربرد بیشتری دارد و از پوسته پوسته شدن چوب ممانعت می‌کند.

رنگ چوب ترمووود

رنگ‌های پایه روغن در نمای ساختمان و فضای داخلی بیشتر استفاده می‌شود و باعث حفظ نقش و‌نگار چوب خواهد شد. همچنین برای کفپوش‌هایی با محوطه باز نیز قابلیت استفاده دارد.

مراحل رنگ‌آمیزی چوب ترمووود

برای انجام رنگ‌آمیزی این چوب ابتدا سطح آن را تمیز می‌کنند تا هیچ گرد و غبار این داشته باشد.در مرحله بعد فضای کارگاه رنگ باید به طور کامل از قبل تعیین شده باشد تا هنگام رنگ‌آمیزی مشکلی به وجود نیاید.دمای محیط کارگاه رنگ‌آمیزی باید به صورت یکنواخت باشد.

با استفاده از همزن چوبی رنگ را به طور کامل مخلوط می‌کنند تا رنگ دانه‌های آن کاملاً مخلوط شده و ترکیب شوند.این مرحله رنگ را بر روی سطح چوب بریزید و بر راستای الیاف چوب با استفاده از قلمو یک لایه نازک پخش کنید و منتظر باشید تا خشک شود.

بعد از آنکه رنگ به طور کامل خشک شد بهتر است ۲۴ ساعت پس از آن دوباره این کار را تکرار کنید. البته باید توجه کنید رنگ آمیزی مرحله اول به طور کامل خشک شود و پس از آن مجدداً رنگ‌آمیزی کنید.

تفاوت‌های چوب معمولی و ترمووود

به دلیل فرایندی که برای اصلاحات حرارتی تولید چوب ترمو انجام می‌شود، حتی اگر این چوب بسوزد دوده ناشی از سوختن آن در مقایسه با چوب معمولی بسیار کم است و یکی از نکات مثبت این نوع چوب‌ها همین مورد است.

انجام فرآیند اصلاح چوب باعث می‌شود خواص هیدروسکوپی چوب کاهش پیدا کند و در چوب ترموود به کمترین میزان برسد که اهمیت بسیار زیادی دارد.قرار گرفتن چوب در برابر حرارت باعث افزایش و بهبود دوام آن می‌شود و چوب را برای استفاده در کاربرد‌های مختلفی مثل لوازم منزل یا وسایل مورد استفاده در ساختمان مناسب می‌کند.

بیشتر مشکلاتی که ممکن است برای چوب طبیعی به وجود بیاید، در چوب ترمووود به حداقل می‌رسد و از نظر بهداشتی نیز تو بهتری نبود کاربرد‌های بیشتری دارد.وزن ترموود در مقایسه با چوب‌های طبیعی سبک‌تر است.

از چوب ترمووود می‌توان به عنوان نماد استفاده کرد در حالی که چوب‌های طبیعی چنین قابلیتی ندارند. برای استفاده از چوب ترموود حتماً باید آن را رنگ‌آمیزی کرد تا مقاومت در برابر نور خورشید افزایش پیدا کنند در حالی که چوب‌های دیگر در برابر نور خورشید دچار پوسیدگی خواهند شد.

تفاوت چوب ترمووود داخلی و وارداتی

تفاوت ترمووود‌های داخلی و وارداتی

معمولاً ترمو ‌هایی که در داخل کشور تولید می‌شوند، قیمت ارزان‌تری نسبت به نوع وارداتی آن دارند. چرا که هزینه‌های مربوط به ارز نیز در قیمت تمام شده چوب‌های وارداتی تأثیر‌گذار است. همچنین برای تهیه ترمو داخلی معمولاً از درختان و چوب‌های بومی کشور استفاده می‌شود و به همین دلیل این چوب ترمووود داخلی طول عمر بیشتری دارند.

همچنین در هنگام تهیه این چوب‌ها معمولاً در بازار به راحتی می‌توان به آن‌ها دسترسی پیدا کرد. البته باید دقت کنید برخی چوب‌های ترموود وارداتی نیز بر خلاف قیمت گران آن نمی‌توانند کیفیت لازم را داشته باشند.

نصب ترمووود

قبل از شروع نصب بهتر است در زیر‌سازی نمای آن اطمینان پیدا کنید و سطح زیر چوب کاملاً تراز باشد. میزان ضخامت سیمان مورد استفاده در سطح پشت چوب حداقل ۴ سانتی‌متر باشد. در صورتی که نما به صورت ترکیبی باشد و در کنار آن از متریال‌های دیگری استفاده شود باید ضخامت زیرسازی پروفیل ترمو به طور صحیح محاسبه شود. از نصب مستقیم چوب ترمو به دیوار پرهیز کنید و همچنین بر روی قوطی آهنی نیز نمی‌توان چوب ترمووود را به صورت مستقیم نصب کرده و باید بین این دو چوب اشباع قرار بگیرد.

هنگام نصب پروفیل‌ها برای نما بهتر است ما بین آن‌ها فاصله وجود داشته باشد تا در صورت تغییرات آب و هوایی امکان تغییر عرض داشته باشد. از سنگین کردن زیرسازی آهنی و استفاده بیش از حد قوطی پرهیز کنید و برای همه برگشت‌های بالای ۱۵ سانتیمتر استفاده از آهن کشی ضروری است. 

قیمت چوب ترمووود

به دلیل افزایش شدید قیمت ارز در کشور قیمت انواع چوب‌های ترمووود تولید شده تابع نوسانات ارزی بازار ایران است. به این دلیل برای خرید چوب ترموود باید به صورت روزانه استعلام گرفته شود تا از قیمت دقیق آن اطمینان حاصل شود. همچنین می‌توان قیمت‌ها را به صورت هفتگی نیز دنبال کرد. هنگام قیمت‌گذاری چوب ترمو معمولاً نوع چوب و ضخامت آن را مشخص می‌کنند.

 باید دقت کنید تا چوب ترمو را برای استفاده خاص آن به کار ببرید؛ چرا که در غیر این صورت پاسخگوی نیاز شما نخواهد بود و به سرعت تخریب خواهد شد. همچنین در حین خرید این چوب‌ها آن را به صورت بسته‌بندی محکم و غیرقابل ضربه دریافت می‌کنید و چوب‌ها به صورت رنگ شده به مشتری تحویل داده می‌شود. بر این اساس قیمتی که برای خرید چوب ترمووود ارائه می‌شود، همراه با رنگ‌آمیزی آن محاسبه شده است.برای اطلاع دقیق از قیمت ها میتوانید از طریق راه های ارتباطی زیر با کارشناسان ما در آواچوب در تماس باشید.

ارتباط با کارشناسان فروش

برای استعلام قیمت و سفارش با کارشناسان ما در آوا چوب تماس بگیرید

خرید چوب ترمووود

در هنگام خرید حتماً سعی کنید محصول را از یک برند معتبر و از بالاترین استاندارد‌ها خریداری کنید. هنگام خرید دقت کنید که چوب روس ترموود شده، غیر استاندارد است و چوب‌های ترمووود خارجی از درختان منطقه اسکاندیناوی ساخته می‌شوند و استاندارد‌های لازم را دارند.

در هنگام خرید ترمو‌هایی که از مغز درخت تهیه شده‌اند، دقت کنید تا کیفیت بالایی داشته باشند. سطح چوب خریداری شده باید عاری از هر نوع ترک باشد. وجود لکه‌های تیره بر روی سایت هجوم نشان دهنده پوسیدگی است و به معنای آن است که کیفیت چوب بسیار پایین است. تحت‌وب ترموود اصل کاملاً صاف و صیقلی است و از این نظر با ترمووود تقلبی قابل مقایسه نیست.

شما میتوانید خریدی مطمئن از نظر قیمت و اصالت را از آواچوب داشته باشید.

سوالات متداول

ترمووود که با نام چوب ترمو نیز شناخته می‌شود، همان چوب طبیعی است که تحت تأثیر حرارت، ساختار سلولی آن را تغییر دادند.از ترمووود میتوانید در فضاهای داخلی و خارجی همچنین دکوراسیون،نما،استخر و سونا و .. استفاده کنید.به دلیل استحکام بالایی که دارد امروزه بسیار مورد استقبال طراحان قرار گرفته است.

شما میتوانید برای استعلام قیمت و ثبت سفارش با کارشناسان ما در آواچوب از طریق شماره 33284511-021 در تماس باشید.

جمع بندی

در این مقاله درباره چوب ترمووود صحبت کردیم و ویژگی‌های مختلف این چوب را بررسی کردیم. با فرایند تولید و مراحل فرآوری این چوب آشنا شدیم. انواع مختلف چوب‌های ترمو را نام برده و محل استفاده هر یک را توضیح دادیم. با کاربرد‌ها و مزایای استفاده از این نوع چوپ‌ها آشنا شدیم. همچنین رنگ‌ها و نحوه رنگ‌آمیزی چوب ترموود نیز در مقاله معرفی شد.

با استفاده از اطلاعات موجود در این مقاله می‌توانید درباره قیمت‌های مختلف ترموود‌ها اطلاعات پیدا کنید و نحوه قیمت‌گذاری آن را بدانید. همچنین هنگام خرید عوامل مختلف تأثیر‌گذار بر انتخابتان را بشناسید.برای اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاوران ما در آواچوب در تماس باشید.

6 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *