چوب ترمو

چوب ترمو چیست و چه کاربردی دارد؟

در سال های اخیر تغییرات بزرگی در دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان ها به وجود آمده است. استفاده از چوب و طراحی هایی که از آن تاثیر گرفته است، زیبایی خاصی به دکوراسیون داده است.

چوب ترمو که  ترمووود نیز نامیده می شود که برای اولین بار در کشور فنلاند از چوب درخت کاج استفاده شد و در طراحی های بخش های مختلف ساختمان مورد استفاده قرار گرفت.

ماندگاری بالاتر و مقاومت در برابر  تغییر رنگ و حشراتی مانند موریانه از خصوصیات مهمی است که این چوب را به یک انتخاب ویژه برای استفاده در ساختمان تبدیل کرده است.

همینطور از جنگل هایی در اروپا که دارای مجوز برداشت چوب از آن ها وجود دارد تهیه می شود. در سال های اخیر با تولید رزین های محافظ ترمو طول عمر این نوع از چوب ها در مقابل باران و آفتاب بیشتر شده است.  

چوب ترمو چیست؟

 این چوب یکی از انواع چوب های موجود در طبیعت است. این نوع از چوب، از چوب درخت زبان گنجشک و درخت کاج در کشور فنلاند تهیه شده است. به دلیل  اینکه این چوب  با یک روش حرارتی و بدون استفاده از از مواد شیمیایی تهیه می شود می تواند ضد آب و ضد اشعه فرابنفش خورشید باشد و این مورد، طول عمر آن را افزایش می دهد.

استفاده از سیستم حرارتی برای فرآوری چوب، باعث می شود تا کپک و قارچ به آن آسیبی وارد نکند و همین مورد، ترمو را مقاوم تر از چوب معمولی می کند. روش تهیه چوب به این شکل می باشد که پس از برش چوب، آن را تا دمای 230 درجه به مدت 96 ساعت حرارت می دهند. از بخار به عنوان گاز محافظ و روشی برای جلوگیری از شکافتن چوب استفاده می شود.

رنگ چوب ترمو

  یکی از جذابیت های استفاده از این چوب تنوع بالای رنگ آن می باشد. شرکت تولید کننده این چوب با استفاده از تکنولوژی روز دنیا  اقدام به تولید رنگ های مخصوص چوب نموده است. شما می توانید تنوع گسترده ای در رنگ بندی های چوب ترمو مشاهده نمایید.

شما برای هر نما و هر کاربردی، رنگ متناسب آن را در اختیار دارید و به همین دلیل این نوع چوب در طراحی، طرفداران زیادی دارد. رنگ بندی مخصوص رنگ ترمو بیش از 80 رنگ می باشد.

بر اساس کد مشخص شده است و شما بر اساس سلیقه و موارد استفاده، می توانید یکی از 80 رنگ موجود را برای استفاده در فضای مورد نظر خود انتخاب کنید.

کفپوشی که با چوب ترمو کار شده

کاربرد چوب ترمو

 به دلیل کیفیت مناسبی که دارد در بسیاری از بخش های دکوراسیون استفاده می شود. عدم تغییر رنگ و تورم این نمونه چوب در مقایسه با نمونه های معمولی از مزیت های آن می باشد.

کیفیت مناسب آن باعث شده است تا  کاربردهای زیادی در بخش های مختلف زندگی ما انسان ها داشته باشد. شما می توانید وارد صفحه ترمو ایرانی شوید تا با این چوب بیشتر آشنا شوید.

1- یک عایق مناسب در مقابل سرما و گرما سرعت انتقال و نفوذ سرما و گرما در این نمونه چوب، بسیار کم می باشد. به همین دلیل به عنوان پوشش برای کف ساختمان، دیوار و سقف ها  مورد توجه می باشد.

2- تولید دستگیره های در مناسب

3- استفاده به عنوان عایق صوتی: می تواند سر و صدا را جذب کند و از اکو شدن آن در فضایی که از چوب استفاده شده جلوگیری کند.

4- عایقی برای جلوگیری از عبور جریان الکتریسته

5- ساخت سایبان و آلاچیق در باغ ها

6- تولید درب و پنجره

7-تولید قرنیز

8- ساخت پله

9- تولید انواع کف پوش مناسب

10- استفاده به عنوان نمای مناسب چوبی

11- استفاده در سونا

12- تولید مبلمان

13- تولید پارتیشن های جدا کننده

14- استفاده در طراحی روف گاردن و فضای تراس ها

میتوانید موارد بیشتر از کاربرد چوب ترمو را در مقاله ای که در این رابطه جمع آوری کرده ایم را مشاهده نمایید.

نمای بیرونی کلبه که با چوب کار شده است

مزایا استفاده از چوب ترمو

چوب ترمو یکی از چوب های ایده الی  است که در مکان های مختلف کاربرد های متفاوتی دارد. امروزه بخاطر استفاده های مفید و زیبایی که این چوب به ما میدهد مورد استقبال بسیاری از عموم قرار گرفته است.

این چوب از مزایایی برخوردار است که محبوبیت آن را بیشتر کرده است.از مزایاهایی که دارد میتوان به مقاومت بالا آن در برابر نور خورشید، باد و عوامل دیگری همچون باران و رطوبت اشاره کرد.

این چوب از رنگ یکنواختی در تمامی سطح چوب برخوردار است و بطور ثابت روی این چوب قرار دارد که با تابش مستقیم خورشید امکان رنگ پریدگی در آن وجود ندارد.

ابعاد ترمو بطور ثابت هستند و هیچ تغییر شکلی روی آن ها رخ نمیدهد.وزن بسیار سبکی دارند که همین عمر باعث شده حمل و نصب آن را ساده سازد. شما با وارد شدن به صفحه لمبه می توانید با ویژگی های این چوب بیشتر آشنا شوید.

قیمت هر متر مربع ترمو چوب چگونه محاسبه می شود؟

پس از انتخاب چوب یکی از موارد مهمی که مطرح است؛ قیمت آن می باشد. قیمت هر مترمربع چوب ترمو با توجه به  سایز آن در نظر گرفته می شود، دلیل آن هم واحد محاسباتی است که برای این نمونه چوب استفاده می شود. به دلیل استفاده ها و کاربردهای متنوع، از چوب های ترمو در سایزهای مختلف استفاده می شود.

همچنین تفاوت هایی که  کیفیت نمونه های این چوب وارداتی با دیگر کشورها است باعث می شود تا قیمت هر مترمربع از این چوب، تغییرات قابل توجهی داشته باشد. قیمت هر متر مربع از این چوب متناسب با قیمت روز آن، در اختیار مشتری قرار می گیرد. 

خرید چوب ترمو بهتر است از کجا انجام شود؟

کیفیت یکی از مواردی است که در تهیه انواع لوازم مورد توجه قرار می گیرد. تجهیزات و مصالحی که در داخل و یا بیرون ساختمان نیز استفاده می شود از این قاعده مستثنی نیست. بهتر است خرید چوب ترمو و این نوع از مواد اولیه، از نمایندگی های عرضه كننده معتبر انجام شود.

دلیل آن را می توانیم. شرایط نگهداری و همچنین بسته بندی آن نیز مربوط دانست. نمایندگی های معتبر واردات ترمو به خوبی از استانداردهایی که برای نگهداری از این مواد لازم است اطلاع دارند و به همین دلیل، شما می توانید مواد مورد نیاز خود را با کیفیت مناسب از آن ها تهیه نمایید. همینطور میتوانید برای خرید چوب ترمووود میتوانید با مشاورین خرید ما تماس بگیرید.

چوب ترمو

قیمت چوب ترمو چگونه محاسبه می شود؟

واحد محاسبات در محصولاتی مانند چوب، بر اساس متر مربع انجام می شود. قیمت این چوب نیز بر اساس متر مربع است. در قیمت هر متر مربع چوب ترمو موارد مهمی تاثیرگذار می باشد.

  • سایز چوب
  • وارداتی بودن یا تولید داخل آن
  • نوع چوب
  • ضخامت چوب
  • قیمت روز چوب، که تحت تاثیر تغییرات قیمت ارز برای چوب های وارداتی می باشد.

 در فروش چوب ترمو به مشتری چه نکاتی باید مورد توجه قرار بگیرد؟

ممکن است بسیاری از مخاطبان استفاده از این نمونه چوب اطلاعی از شرایط استفاده دقیق آن نداشته باشند. اطلاع رسانی توسط فروشنده، علاوه بر اینکه در انتخاب نوع مناسب چوب تاثیرگذار است، برای مشتری شما اطمینان و اعتماد را به همراه خواهد آورد. در فروش چوب باید این مورد مهم، مورد توجه قرار بگیرد.

  • مشتری چه ضخامتی از چوب را نیاز دارد
  • متناسب با فضایی که مشتری می خواهد چوب را در آن استفاده کند، ارائه محصول صورت پذیرد
  • بسته بندی فروش چوب ترموود باید، محکم و ضد ضربـه باشد.

محصول نهایی به صورت رنگ شده در اختیار مشتری قرار بگیرد.

کفپوشی که با چوب ترمو کار شده

روغن مخصوص چوب ترمو

با توجه به حرارتـی که به چوب ترمووود می دهند. از نظر چگالی و تراکم با چوب های معمولی متفاوت می باشد. این عملیات حرارتی باعث می شود که اتصال رنگ و روغن و لاک های محافظتی روی آن به درستی قرار نگیرد. به همین خاطر برای پوشش دادن ترموود، به محصولی نیاز داریم. که قدرت نفوذ بالایی داشتـه باشد.

رنگ چوب به نوعی خاصیت پوشانندگی دارند و همینطور محافظ چوب نیز به شمار میروند.روغن های ترمو برخی رنگی و برخی بدون رنگ می باشند. در نوع بدون رنگ هیچ زنگی وجود ندارد و می تواند جهت مقاوم سازی در برابر اشعه آفتاب،گرما، سرما، ورود حشرات و … کاربرد داشته باشد.

از این رو از بهترین کاربرد های روغن ترمو میتوان به زیبایی چوب و همچنین مقاوم سازی آن در برابر اشعه ها و موارد آسیب رسان و طول عمر بیشتر چوب ترمو اشاره کرد.

سوالات متداول

  • یا چوب ترمو بهداشتی است؟

بله، چوب ترمو بهداشتی است. در فرآیند ترمومودیفیکاسیون، چوب به دمای بالا و تحت فشار قرار می‌گیرد که باعث از بین رفتن ترکیبات آبی طبیعی درون چوب می‌شود.

این فرآیند ضد باکتریال و ضد قارچ است و به عنوان یک روش بهداشتی برای حفظ چوب استفاده می‌شود. این ویژگی به خصوص مفید است در مورد استفاده‌هایی که نیاز به مقاومت بیشتر در برابر رطوبت و تماس با آب دارند، مانند پارکت چوبی در سرویس‌های بهداشتی یا دکهای استخر.

  • آیا چوب ترمو قابلیت بازیافت دارد؟

بله، چوب ترمو در برخی موارد قابلیت بازیافت دارد. اما این قابلیت بستگی به نوع چوب ترمو و شرایط بازیافت دارد. اگر چوب ترمو بدون استفاده از مواد شیمیایی غیرقابل تجزیه و بازیافت باشد، می‌توان آن را به عنوان سوخت یا کمپوست استفاده کرد.