تخته بنایی

فردی که بر روی دار بست دارد تخته بنایی می گذارد

یکی از اصلی‌ترین موارد در سیستم کار، ایمنی و سلامت کارگران است. در دنیای ساخت و ساز نیز مواد مختلفی برای افزایش ایمنی پروژه‌های متنوع وجود دارد که تخته‌های بنایی نمونه‌ای از این مواد هستند. تخته‌ بنایی به عنوان یک سکو ایمن برای کار کردن در ارتفاع، مورد استفاده قرار می گیرند. تخته زیرپایی یا بنایی از چوب درختان مناطق مختلف ساخته می‌شود و بر همین اساس انواع گوناگونی دارد. در این مقاله قصد داریم با تخته بنایی روسی آشنا شویم و ویژگی های آن را معرفی کنیم.

تخته زیرپایی و تخته بنایی

مشخصات کامل از تخته بنایی

تخته های بنایی باید از چوب با کیفیت و مقاوم ساخته شوند و همچنین از استحکام بالایی برخوردار باشند؛ به طوری که کارگران و بناها با ایستادن روی آن احساس امنیت داشته باشند.چرا که کار در ارتفاع یکی از حساس ترین کارها می باشد و نیازمند امنیت بسیار بالا میباشد تا کارگران با خیالی آسوده از امنیت و کیفیت تخته زیرپایی به کار خود نیز ادامه دهند.

ابعاد این تخته ها متفاوت است و در طول های 3 ،4 و 6 متری تولید می شوند. تخته های بنایی ضخامتی در حدود 5 سانتی متر داشته و دارای عرض های متفاوتی از جمله عرض 10 ,12 و 20 سانتی متری نیز می باشند.با توجه به کاربردی که دارد در مکان های مختلف ابعاد آن نیز مشخص می شود. با وارد شدن به صفحه لبمه در مورد این چوب بیتشر بدانید

در ساخت تخته داربستی معمولا چوب روسی بکار می رود؛ کشور روسیه به دلیل داشتن جنگل های انبوه سیبری، یکی از برترین صادر کنندگان چوب محسوب می شود. در واقع کیفیت بالای چوب روسی و قیمت مناسب آن سبب شده تا در ساخت انواع فرآورده های چوبی از جمله تخته بنایی از این نوع چوب ها استفاده شود. علاوه بر تخته های بنایی، در ساخت کفپوش و پارکت و دیگر فراورده های چوبی که در ساختمان سازی به کار می روند، از چوب روسی استفاده می شود.

از دیگر کاربرد های چوب روسی با کیفیت می توان به ساخت ویلا و نمای چوبی ساختمان ها اشاره کرد.

تخته داربستی از چه چوبی ساخته میشه ؟

تخته های داربستی در واقع از چوب های کاج روسی تهیه میشود و در مواردی هم از صنوبر ایرانی هم نیز تشکیل میشود اما کیفیت روسی ها بسیار بالا تر از صنوبر ها میباشد و به نسبت هم قیمت آن بالا تر میباشد اما همان طور که در مقاله تخته زیرپایی ثبت شد برای تخته بنایی در هیچ زمان به هزینه های آن منوط نشوید زیرا همان طور که با شد جزو امنیت کارگران محسوب میشود و امکان خسارات جانی نیز وجود دارد.

ابعاد تخته زیرپایی

تخته های داربستی در ابعاد مختلف میباشد که در آوا چوب با بهترین کیفیت به مشتریان عزیز ارائه میشود ابعاد تخته بنایی ها در ابعاد ۵ سانت و ضخامت ۱۵ و ۲۵ و۳۰ میباشد. با وارد شدن به صفحه ترمو ایرانی با این چوب بیشتر آشنا شوید.

در بازار چوب ایران می توان تخته زیر پایی را با ضخامت پنج سانتی متر یافت عمدتا عرض این نوع از تخته دارای بیست و دو ، بیست و پنج و یا سی سانتی متر می باشد و طول آن بین چهار الی شش متر است این نوع از چوب در ایران تولید می شود اما نوع روسی آن نیز به بازار چوب وارد شده است که دارای کیفیت بالاتری به نسبت نوع ایرانی می باشد.

تفاوت تخته داربستی روسی و ایرانی

در بررسی تفاوت تخته زیرپایی روسی و ایرانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

از اصلی‌ترین ویژگی‌های این تخته ایرانی استحکام، طول عمر زیاد و میزان مقاومت زیاد تخته در برابر ضربه است. قیمت آن نیز نسبت به نمونه‌های خارجی مقرون به صرفه است. این تخته‌ها در برابر عوامل جوی مثل سرما و گرما یا رطوبت مقاومت زیادی دارند و برای کار ساخت و ساز در محیط‌های خارجی مناسب هستند. سطح تخته کاملاً یکدست و صاف است و خمیدگی ندارد. چوب های مورد استفاده در تهیه تخته بنایی ایرانی کیفیت زیادی دارند.

تخته دار لستی روسی از چوب‌های روسی تولید می‌شود و برعکس این تخته ایرانی از مشکلاتی مثل داشتن ترک در سطح چوب در ایمن هستند و میزان کیفیت چوب‌های روسی چندین برابر چوب‌های ایرانی است. سطح تخته روسی کاملاً صاف و یکدست است. این تخته از نوع روسی به دلیل کیفیت مطلوب، مانع از لغزش کارگران در حین استفاده از تخته در ارتفاع بالا می‌شود. وزن تخته‌ها سبک است و به راحتی قابل حمل هستند. به همین دلیل در طولانی مدت می‌توان از آن‌ها استفاده کرد و از نظر اقتصادی به صرفه هستند. به طور کلی می‌توان گفت کیفیت تخته زیرپایی روسی نسبت به نمونه ایرانی بهتر است و کارایی بیشتری نیز دارد.

تخته زیرپایی و تخته بنایی

ویژگی‌های تخته داربستی روسی

تخته زیرپایی روسی معمولاً از با کیفیت‌ترین و مرغوب‌ترین چوب‌های روسی موجود تهیه می‌شود. این تخته ها در برابر عوامل مختلفی مثل رطوبت یا گرما و سرما مقاومت زیادی دارند و برای ‌ایستادن کارگران بر روی داربست‌ها قابل استفاده هستند. برای انجام انواع عملیات مثل تعمیر بنا سازه، رنگ ‌آمیزی یا گچ کاری می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

استفاده از این تخته‌ها در ارتفاع بالا ایمنی افراد را تأمین می‌کند و به دلیل وزن سبکی که دارد، به راحتی بر روی پروژه‌های مختلف ساختمانی قابل اجرا است. سطح کاملاً صاف و یکدستی دارد و در برابر خرابی و ترک خوردگی مقاوم است. به دلیل کیفیت چوب مورد استفاده در تخته بنایی روسی، در بلند مدت قابل استفاده هستند.

کاربرد‌های تخته زیرپایی روسی

تخته‌های بنایی پس از استفاده، قابلیت استفاده مجدد نیز دارند و در واقع همه کاره محسوب می‌شوند. از این تخته‌ها می‌توان در ساخت وسایل جدید استفاده کرد و یا پس از استفاده به عنوان تخته زیرپایی در ساخت نیمکت، تخت ‌خواب و ابزاری از این قبیل استفاده شوند. از تخته بنایی روسی می‌توان برای ساخت قفسه‌های کتاب، قفسه تجهیزات پخت و پز، قفسه نگهداری گلدان و… نیز کمک گرفت.

این تخته‌ها برای طراحی دکوراسیون خانه یا محیط، طراحی یا ساخت مبلمان، ساخت میز مورد استفاده در کارگاه، ساخت روکش تزیینات و … نیز قابل استفاده هستند.

تخته زیرپایی و تخته بنایی

خرید تخته دار بستی روسی

هنگام تهیه تخته‌ بنایی برخی از موارد باید بررسی شود.

  • استاندارد‌های لازم تخته‌های بنایی برای استفاده در ارتفاع بالا باید کنترل شوند تا ایمنی کارگران به خطر نیفتد.
  • هنگام خرید باید پوسیدگی تخته‌های بنایی مورد بررسی قرار گیرد. در صورت وجود هر نوع پوسیدگی یا بریدگی در سطح این تخته ها، برای استفاده به عنوان سیستم حفاظتی مناسب نیستند.
  • هنگام انتخاب تخته باید تخته‌های معیوب از رده استفاده خارج شوند و کنار گذاشته شوند تا در صنایع دیگر مورد استفاده قرار گیرند.

قیمت تخته‌های روسی

تخته داربستی روسی و ایرانی قیمت‌های متفاوتی دارند. تخته‌های ایرانی معمولاً قیمت کمتری دارند؛ چرا که از چوب‌های داخلی در تهیه آن‌ها استفاده می‌شود. اما در تهیه تخته زیرپایی نوع روسی از چوب‌های روسی مرغوب استفاده می‌شود که به دلیل بالا رفتن قیمت ارز در کشور ما، هزینه نسبتاً زیادی دارد.

به طور کلی به دلیل نوسانات بازار چوب ایران نمی‌توان قیمت ثابتی برای هر کدام از انواع تخته‌های بنایی در نظر گرفت. اما بهتر است بدانید تخته بنایی از نوع روسی در کنار داشتن قیمت بالا، کیفیت زیادی نیز دارد و استفاده از آن باعث افزایش ایمنی شرایط کار می‌شود.شما میتوانید برای اطلاع از قیمت ها از طریق راه ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

تخته زیرپایی و تخته بنایی

توجه به کیفیت تخته زیرپایی

این نکته را مد نظر داشته باشید که این تخته های زیرپایی در روی داربست ها تنها وزن کارگران را متحمل نمیشود بلکه در آن حین مصالح مورد استفاده را هم نیز روی این تخته زیر پایی ها قرار خواهند داد پس باید در اولین مرحله به کیفیت و جنس آن توجه نمایید تخته های بنایی نباید مواردی مانند تاب داشتن و یا پیچیدگی و یا ترک داشته باشد زیرا این ترک تنها منوط به همان منطقه نمیباشد و امکان افزایش نیز وجود دارد.

همانطور که در این مقاله ذکر کردیم، کاربرد تخته های بنایی برای افرادی است که در ارتفاع کار می کنند و برای حفظ حالت تعادل و تسلط روی کار خود، از این تخته های چوبی استفاده می کنند.

بنابراین در ساخت این فرآورده چوبی باید همواره مرغوب ترین و با کیفیت ترین نوع چوب بکار رود. کیفیت تخته بنایی به نوع چوب مورد استفاده در ساخت آن بستگی دارد.

تخته های چوبی زیرپایی در ایران معمولا با استفاده از چوب های روسی ساخته می شوند. این چوب های وارداتی از کشور روسیه نیز با کیفیت های متفاوتی عرضه می شوند. در واقع با توجه به کاربرد این چوب ها در ساختمان سازی، انواع گوناگون آن مورد استفاده قرار می گیرد. آوا چوب برای طراحی و ارائه تخته های بنایی، همواره از با کیفیت ترین نوع چوب روسی استفاده کرده است. برای کسب اطلاعات دقیق تر می توانید به وب سایت آوا چوب مراجعه نمایید.

ارتباط با کارشناسان فروش

برای استعلام قیمت و سفارش با کارشناسان ما در آوا چوب تماس بگیرید تماس با ما

جمع بندی

در این مقاله درباره تخته زیرپایی صحبت کردیم و انواع تخته دار بستی روسی و ایرانی را بررسی کردیم. امروزه تخته دار بستی جزئی از مواد ضروری و اولیه ساخت و ساز به شمار می‌رود و کاربرد‌های زیادی در ساختمان ‌سازی دارد. به طوری که نمی‌توان بدون استفاده از این تخته ها پروژه را تکمیل کرد.

برای تهیه تخته‌های بنایی روسی یا ایرانی بهتر است ابتدا اطلاعات خود را در این باره افزایش دهید. ویژگی‌های مختلف هر یک از انواع تخته ها را بدانید. سپس بر اساس اطلاعات خود اقدام به تهیه تخته بنایی مناسب و مرغوب نمایید. همچنین بهتر است به نکات مهم در هنگام انتخاب و خرید تخته بنایی نیز دقت کنید تا محصول خریداری شده کیفیت لازم را داشته باشد. آوا چوب عرضه کننده بهترین تخته بنایی روسی با نازل ترین قیمت و بالاترین کیفیت می باشد.

سوالات متداول

  • آیا تخته بنایی مقاوم در برابر رطوبت است؟

تخته داربستی به طور کلی از جنس چوبی است، اما با افزودن رزین‌های مصنوعی به ترکیب آن، مقاومت بیشتری در برابر رطوبت نسبت به چوب طبیعی دارد.

  • چه جوری از پوسیدگی تخته زیرپایی جلو گیری کنیم؟

اگر تخته‌های بنایی قرار است در محیط خاصی نگهداری شوند، تهویه هوا محل باید مورد کنترل باشد و جریان هوا به صورت مداوم میان تخته‌ها برقرار باشد. در این صورت تخته‌ها خشک می‌مانند و از پوسیدگی آن‌ها جلوگیری می‌شود.