همه چیز درباره ترموود ایپه(IPE)

همه چیز درباره ترموود ایپه IPE

یک نوع چوب سخت محصول آمریکا جنوبی ترموود ایپه برزیلی است. چوب ترمو ایپه در برابر پوسیدگی و خوردگی حشرات مقاومت زیادی دارد و از این نظر بالاترین رتبه آزمایشگاه محصولات خدمات جنگلی را کسب کرده است. میزان استحکام این چوب به قدری زیاد است که سوزانـدن آن بسیار دشوار است. میزان تراکم و وزن این ترمو نیز بالا است و جز پایدار‌ترین چوب‌ها شناخته می‌شود. کاربرد این چوب در صنایع و کارخانجات چوبی بسیار زیاد است و به همین دلیل آشنایی با ایپه اهمیت دو چندانی پیدا می­کند. در این مقاله قصد داریم با ترموود ایپه آشنا شویم و ویژگی­ های مختلف آن را بررسی کنیم.

معرفی چوب ترموود ایپه

چوب ترمو ایپه یک گونه جنگلی است که با نام چوب آهنی یا گردو برزیلی نیز شناخته می‌شود. این چوب در برابر انواع عوامل مخرب مقاوم است. در واقع رتبه برتر مقاومت در برابر پوسیدگی و حشرات مختلف به این چوب اختصاص دارد و سوزانـدن این چوب به سختی سوزانـدن بتن است. مقاومت این چوب کاملاً طبیعی است و جزء با دوام‌ترین چوب‌ها در برابر مواد شیمیایی و هرگونه تهدید شناخته می‌شود. این چوب تحت تأثیر نظارت کم یا خم شدن و تاب برداشتن به سرعت خشک می‌شود. از چوب این درخت می‌توان برای اتصال زمینی بدون محافظ یا سایر فعالیت‌های ترمو استفاده کرد. همچنین چوب ترمو ایپه جز معدود گونه‌های چوب سخت و مقاوم موجود بر روی کره زمین است.

ویژگی‌های خاص ایپه

ایپه جزء سخت‌ترین و سنگین‌ترین چوب‌های جهان به شمار می‌­رود. سطح چگالی چوب ترمو ایپه بسیار بالا است و به دلیل مقاومت زیاد در صورت وقوع آتش سوزی‌های خانگی به سرعت آتش نمی‌گیرد. جزء ماندگارترین چوب‌های سخت دنیا است و اگر در شرایط صحیحی نگهداری شود، می‌تواند تا ۷۵ سال عمر کند. هزینه تعمیر و نگهداری بسیار کمی نیز دارد.

ترموود ایپه (IPE) یکی از مقاوم ترین انواع چوب برای طراحی خارجی ساختمان است.
ترموود ایپه برخلاف خاصیت طبیعی چوب، در برابر حرارت و آتش‌سوزی مقاومت بالایی دارد.

همچنین برای حفظ رنگ قهوه‌ای و طبیعی چوب می‌توانید به صورت سالانه از روغن کاری و رنگ ‌آمیزی استفاده کنید. این چوب اگر در برابر اشعه ماوراء بنفش قرار بگیرد، در گذر زمان نقره‌ای رنگ می‌شود. ویژگی دیگر این چوب اصلاح و بازیابی رنگ اصلی آن است و به همین دلیل در صورت استفاده در فضا باز و تغییر رنگ، می­توان آن را اصلاح کرد.

کاربرد چوب ترموود ایپه

چوب ایپه مقاومت زیادی دارد و بر همین اساس کاربرد‌های آن نیز بسیار زیاد است.همچنین برای ساخت عرشه کشتی بسیار کاربردی است؛ چرا که سطح صاف و غیر لغزنده‌ای دارد و راه رفتن و ‌ایستادن روی آن بسیار راحت است. همچنین یک گزینه عالی برای استفاده در فعالیت‌های فضای باز است. چوب ترمو ایپه به عنوان نرده، بارانداز، تجهیزات باغی، داربست و… مورد استفاده قرار می­گیرد. برای استفاده در ساختمان‌های مسکونی و سازه‌های تجاری نیز کاربرد دارد و به دلیل دوام زیاد در پایان چرخه عمر مجدداً بازیافت می‌شود و دوباره می‌توان از آن برای ساخت میز و صندلی و مواردی از این قبیل استفاده کرد. ایپه قابل استفاده به عنوان کفپوش چوبی است و به دلیل ویژگی‌هایی مثل سختی بالا و رنگ تیره یک گزینه‌ کاملا ایده‌آل برای کفپوش‌های فضای باز است. همچنین در برابر سایش و استفاده طولانی مدت مقاوم است.

دوام چوب ترموود ایپه

همانطور که گفتیم میزان دوام چوب ترمو ایپه بسیار زیاد است. این چوب به طور طبیعی در برابر آتش سوزی مقاومت دارد و همچنین در برابر عواملی مثل پوکی، موریانه، مواد طبیعی و غیر طبیعی مقاومت دارد. ایپه جز مستحکم‌ترین چوب‌های دنیا از نظر دوام و مقاومت به شمار می‌رود. دوام آن نسبت به مواد کامپوزیت بسیار بیشتر است و خود را در برابر عواملی مثل خراشیدگی و لغزش نیز حفظ می‌کند.

مزایا استفاده از چوب ترموود ایپه

از مزایا اصلی استفاده از این چوب می‌توان به مقاومت آن در برابر قارچ و پوسیدگی اشاره کرد که قابلیت به کار گرفتـن این چوب را در اکثر سطوح فراهم می‌کند. سطح چوب ایپه کاملاً بدون گره و صاف است. سازگاری عجیب با محیط زیست دارد و پس از استفاده در سطوح خاص و گذراندن طول عمر مفید می‌توان آن را بازیافت کرد و مجدداً مورد استفاده قرار داد. نحوه نگهداری و حفاظت از این چوب بسیار کم دردسر است.

نحوه نگهداری از ترمووود ایپه بسیار آسان است.
ترموود ایپه به دلیل جنس محکم و مقاوم در زمینه های مختلف کاربرد فراوان دارد.

به دلیل مقاومت زیاد در آتش سوزی ها، از این نظر دارای رتبه الف در سطح جهانی می‌باشد. میزان استحکام چوب ایپه دو برابر بلوط است. این چوب در اکثر پروژه‌های تجاری کارایی خوبی از خود نشان می‌دهد و نسبت به چوب ساج عملکرد بهتری داشتـه است. برای ساخت انواع نیمکت، میز و محصولات دیگر چوبی یک گزینه عالی است. از نظر اقتصادی با گزینه‌های عالی جهانی رقابت می‌کند و با کامپوزیت برابری دارد. حمل و نقل و تجارت بین‌المللی این چوب نیز بسیار اقتصادی است.

قیمت چوب ترموود ایپه

به دلیل ویژگی‌های خاص، قیمت چوب ترمو ایپه بسیار متفاوت است. در واقع نمی‌توان قیمت ثابتی برای این چوب در نظر گرفت. ویژگی‌های خاص موجود در این چوب باعث تعیین قیمت‌های بسیار بالا برای آن شـده است و در نتیجه واردات آن به کشور‌های دیگر هزینه چند برابری دارد. به دلیل اینکه در کشور ما قیمت ارز افزایش زیادی داشته است، قیمت چوب ترمو ایپه نیز متغیر است. البته باید بدانید هزینه زیاد برای این چوب ارزشمند است و به خاطر طول عمر بالا یک خرید مقرون به صرفه است.برای اطلاع دقیق از قیمت ها میتوانید با کارشناسان ما در آواچوب در تماس باشید.

خرید چوب ترمو ایپه

هنگام خرید چوب ترموود ایپه باید برخی از موارد را بررسی کنید. این چوب باید تمام استاندارد‌های جهانی لازم را داشته باشد و در صورت استفاده از آن تا مدت­ها بتواند کارایی خود را حفظ کند. در هنگام خرید باید تمام قسمت‌های چوب بررسی شود تا وجود هر نوع پوسیدگی بر روی آن نمایان شود‌. چرا که وجود هر نوع گره یا پوسیدگی میزان کار مفید این چوب را کاهش می‌دهد. محل نگهداری چوب ایپه بسیار مهم است و باید تحت کنترل باشد. البته زمانی که چوب به طور کامل خشک شـده باشد، به هیچ عنوان دچار پوسیـدگی نمی‌شود اما در صورت وجود رطوبت باید در شرایط نگهداری آن دقت شود.آواچوب عرضه کننده با کیفیت ترین چوب ترمو ایپه میباشد و میتوانید بهترین خرید را با کیفیت بالا داشته باشید.

جمع بندی

چوب ترمو ایپه جزء بهترین چوب‌ها برای استفاده در شرایط سخت است. کاربرد‌های بسیار بی­شماری دارد و نگهداری و تمیز کاری آن بسیار راحت است. دوام زیادی دارد و ماندگاری آن در برابر عوامل مخرب کاملاً تضمین شـده است. از نظر قیمت ممکن است مقداری گران باشد اما به دلیل قابلیت بازیافت و استفاده ، ارزش هزینه کردن را دارد. در این مقاله درباره چوب ایپه اطلاعاتی در اختیار شما قرار دادیم که هنگام تهیه و خرید چوب به آن نیاز پیدا می‌کنید. در واقع اگر این ویژگی‌ها را بدانید و با جزئیات مربوط به این چوب آشنا باشید، می‌توانید خرید بهتری داشته باشید و از این چوب به نحو احسن استفاده کنید.

آواچوب

سوالات متداول

چوب ترمو ایپه چه خصوصیاتی دارد؟
چوب ترمو ایپه، یا چوب آهنی، به دلیل مقاومت بسیار بالا در برابر پوسیدگی و حشرات، به عنوان یکی از مقاوم‌ترین چوب‌ها شناخته می‌شود.

چرا ایپه ترمو به عنوان یکی از سخت‌ترین چوب‌های جهان شناخته می‌شود؟
به دلیل سطح چگالی بالا و مقاومت بی‌نظیر در برابر حرارت و آتش.

چه روش‌هایی برای حفظ و بازسازی رنگ اصلی چوب ترمو ایپه وجود دارد؟
استفاده از روغن کاری و رنگ‌آمیزی سالانه برای حفظ رنگ قهوه‌ای طبیعی آن.